Numer 17/2024 (49). Ten, w którym dilujemy z klasyczną komiksową jesienią.
Tylko do 2 października, młodzież w wieku 15-19 lat może nadsyłać swoje prace plastyczne na konkurs, w ramach którego można wygrać udział w warsztatach ze znakomitym Rafałem Szłapą w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Wydarzenia są ściśle powiązane z komiksem “Paneuropa”, a wybrane osoby uczestniczące w warsztatach będą miały szansę na własną publikację w ramach tego projektu. Szczegóły na stronie organizatora.
Lajwy na Kanale Komiksowym
8 października (wtorek) o godz. 19.00 na betoniarkowym Kanale Komiksowym będę gościć Basię Asah Majkowską, autorkę debiutanckiego komiksu “Małpa”. Zapraszamy!
Komiksowe spotkania stacjonarne w Polsce
3 października w szczecińskich ProMediach odbędzie się kolejne spotkania dyskusyjnego klubu komiksowego poświęcone komiksom tęczowym, czyli związanym z tematyką LGBTQ+. Szczegóły w wydarzeniu.
4 października odbędzie się komiksowa Noc Księgarń w Komiksiarni w Katowicach.
5 października w Gdańsku odbędzie się 24 Hour Comics Day Gdańsk. Tradycyjnie będzie możliwość narysowania 24 plansz w 24 godz. Najlepsze ukończone prace zostaną wydrukowane w antologii komiksowej.
5 października odbędzie się pierwsze spotkanie warsztatów komiksowych dla młodzieży “Czego w książce nie przeczytasz (ale poczujesz w komiksie)” w Bibliotece Młodego Czytelnika Bulaj w Elblągu.
6 października w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z Pawłem Piechnikiem promujące jego komiks “Chleb wolnościowy”.
Nadchodzące festiwale komiksowe i okołokomiksowe
Górnośląska Impreza Komiksowa 3
12 września w Gliwicach czekać będzie na Was masa komiksowych atrakcji. Organizatorzy ogłaszają kolejne zaproszone osoby i atrakcje programowe, warto śledzić na bieżąco. Szczegóły w wydarzeniu
Pamiętajcie, że szczegółowy wykaz festiwali i większych imprez komiksowych znajdziecie w tym artykule.
Wystawy i wernisaże
Wernisaże
4 października w Domu Kultury Kasprowicza 14 w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy komiksów Michała Romańskiego “Wszystko to jest narysowane, chociaż wygląda jak prawdziwe”.
Aktualne wystawy
Manga – droga wojownika Muzeum Karykatury w Warszawie
Wernisaż wystawy komiksu Tomasza Bereźnickiego w Krakowie
KEKUBE “Pierwsze kroki po Ameryce Podziemnej” GOK Ursynów
W Gorzowie można oglądać instalację plenerową poświęconą na temat gorzowskich zakładów przemysłu jedwabniczego „Silwana” oraz imperium jutowego Maxa Bahra w Landsberg an der Warthe. Wśród prac znajduje się komiks Adama Święckiego i Marcina Bałczewskiego, który przedstawia historię Gorzowa i historię obu fabryk.
#komikswspódnicy
Z dumą obwieszczam powołanie do życia Fundacji RAKHSA, która od dziś staje się oficjalną wydawczynią niniejszego newslettera oraz matronką kącika #komikswspódnicy, w którym polecać będę bardzo szeroko rozumiane komiksy kobiece, tj. pisane przez kobiety, skierowane do kobiet i/lub poruszające tzw. kobiecą tematykę. Nie ukrywam, chcę w ten sposób trochę odczarować stereotypowe skojarzenia oraz zachęcić więcej dziewczyn do sięgania po komiksy. Duchową siostrą hashtaga jest Paulina Matyńka.
Rok 2024 jest rokiem znakomitych komiksowych debiutów kobiecych, mam poczucie, że mamy do czynienia z nową odsłoną roku 2012 – poprzedniego roku przełomowego, jeżeli chodzi o komiksową twórczość kobiet.
Na pierwszy ogień idzie więc komiks “Małpa” napisany przez Basię Majkowską, o której już dzisiaj pisałam, bo będę ją gościć na Kanale Komiksowym.
“Małpa” to wrześniowa nowość wydawnicza od Timofa. Jest to komiks science fiction, obszerny, wydany w kolorze, bardzo przyjemny graficznie.
Opis wydawcy
W niedalekiej przyszłości ludzkość wyrusza na podbój gwiazd. Z powstaniem pierwszych kolonii na nowych, obcych światach, rodzą się nowe konflikty. Pragnienie niepodległości mieszkańców poszczególnych planet ściera się z galaktycznymi aspiracjami kolebki człowieka – Korony. Na tle tych przełomowych wydarzeń, jeden człowiek z całych sił stara się wykuć przyszłość dla siebie, swojej matki i grupy podobnych mu wyrzutków. Jak daleko się posunie, by osiągnąć upragniony cel? Może z każdą decyzją i pechowym zbiegiem okoliczności zacznie tracić go z oczu, a jedyne, co pozostanie, to instynkt przetrwania. By nie zatracić samego siebie.
Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!
Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.
Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka
Wydawczynią newslettera jest Fundacja RAKSHA