in , ,

Ósmy Dzień Kultury Japońskiej Nippon 八

Ósmy Dzień Kultury Japońskiej Nippon 八 odbędzie się 30 grudnia 2017 w godzinach 14:00-19:00 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie przy al. Piastów 40b. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. W trakcie spotkania będziecie mogli uczestniczyć w serii prelekcji i warsztatów dotyczących kultury wschodu. Klika z nich opisujemy poniżej.

Cosplay – moje początki. Jak zacząć swoją przygodę z cosplayem?
Będziemy mieli przyjemność gościć Paulinę Strzałkowską znaną pod pseudonimem LinaSakura, która zajmuje się cosplayem już od ponad 12 lat i w przyszłym roku razem z Shironi będą reprezentować Polskę na European Cosplay Gathering! W trakcie Nipponu opowie o swoich doświadczeniach związanych z cosplayem i poradzi od czego najlepiej zacząć, jeśli chce się zostać częścią tego świata. Na swoim własnym przykładzie opowie jak nie zwariować, nie zbankrutować i nie podejmować złych decyzji przy wyborze stroju, podkładu oraz kupowaniu potrzebnych materiałów (nie tylko tych tekstylnych).

Świątynie japońskie i ich boscy lokatorzy
Tradycyjna architektura Japonii zachwycała przez wieki i nadal budzi wielkie zainteresowanie. Przekraczając bramy kompleksów świątynnych można było przejść do prawdziwego świata sacrum. Mieściły się tam potężne chramy oraz malutkie kapliczki, zaś wejścia strzegły bramy tori. Jednak czy na pewno wyłącznie one? Czyżby tuż za polem widzenia oka, czmychały przed nami świątynne zwierzęta i boscy opiekunowie? Czy może to tylko złudzenie? Przyjdźcie i poznajcie miejsca owiane tajemnicą i spowite płaszczem legend. Wykład poprowadzi poprowadzi inż. arch. Katarzyna Wójcicka.

Przed wschodem słońca – Japonia pod okupacją w latach 1945-1952
W wyniku klęski wojennej w II Wojnie Światowej Japonia po raz pierwszy w historii znalazła się pod okupacją. W cieniu gruntownych zmian ustrojowych i gospodarczych toczyło się życie zwykłych ludzi. Ten pełen skrajności okres stał się podwaliną japońskich sukcesów, które pojawiły się już w dekadę po wyzwoleniu kraju. Prowadzący wykład: Grzegorz Tyliszczak.

Pierwsi samurajowie
Ostatnia gawęda historyczna zakończyła się na zgliszczach Kamakury. Ród Hojo został unicestwiony, a cesarz tryumfował. Czy oznaczało to, że odtąd wszyscy będą żyć długi i szczęśliwie? Skądże! Historia to nie bajka. Ashikaga Takauji uważał, że nie został dostatecznie wynagrodzony za zdradę szogunatu. Rozpoczął bunt mający wynieść go na szczyty władzy. Prowadzący wykład: Paweł „Dexter” Behrendt, stały publicysta Torii.

Yakuza i jej wpływ na społeczeństwo japońskie
Jaką rolę odgrywają we współczesnej Japonii istniejące od okresu Edo organizacje przestępcze? Brutalni kryminaliści, przemocą pozbywający się konkurencji czy bardziej obrońcy ulicznego porządku, postępujący według kodeksu honorowego? Zapraszam na prelekcję o organizacjach “radykalnej ścieżki” i ich znaczeniu dla społeczeństwa japońskiego. Prowadzący prelekcję: Artur “Wiseman” Niewczas, stowarzyszenie POP-ART.

Wampir w kulturze japońskiej
Wampiry to mitologiczne stworzenia, pojawiające się w wielu kulturach. W ostatnim czasie często można znaleźć je w popkulturze – filmach, książkach itp. Według europejskiego punktu widzenia są to żyjące w mroku i pijące ludzką krew stwory. Jednak jak Japończycy postrzegali te mityczne istoty? Czy zapożyczyli ich obraz z zachodu, a może mieli własną interpretację? Prowadzące prelekcję: Agata Tomaszewska i Maja Warczachowska, stowarzyszenie POP-ART.

Dodatkowe informacje o spotkaniu znajdują się na stronie wydarzenia na Facebooku.

Organizatorem wydarzenia jest Umi no Koe.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Ja pakuję, ty pakujesz. Pakujemy! [W podróży #1 ]

Na wieczną zgubę Gunmara