in , ,

Zesłańcy [recenzja]

Tym razem przychodzę do Was z recenzją komiksu Zesłańcy, autorstwa Anny Bach (scenariusz) i Jerzego Wróblewskiego (rysunki). Po raz pierwszy tytuł ten ukazał się w 1989 roku nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej, a niedawno doczekał się drugiego, starannie odświeżonego wydania w twardej oprawie, dzięki wydawnictwu Kultura Gniewu. To komiks, który przypadnie do gustu zarówno miłośnikom historii, jak i wielbicielom klasycznego polskiego komiksu.

Zesłańcy opowiadają o fragmencie życia Maurycego Beniowskiego – jednej z najbardziej nietuzinkowych postaci XVIII wieku. Żołnierz, podróżnik, buntownik, a później także samozwańczy król Madagaskaru – jego życiorys mógłby posłużyć za scenariusz kilku przygodowych filmów. Komiks skupia się przede wszystkim na okresie jego zesłania na Syberię, ukazując brutalne realia życia na dalekim wschodzie Imperium Rosyjskiego oraz determinację bohatera w dążeniu do wolności. Historia rozpoczyna się krótko przed samym zesłaniem, następnie prowadzi nas przez codzienność na Kamczatce, aż po dramatyczną ucieczkę z rosyjskiego „końca świata”.

Jerzy Wróblewski, mistrz realistycznej kreski, doskonale oddaje zarówno surowość syberyjskich pejzaży, jak i emocje targające bohaterami. Jego kadry są dynamiczne, przejrzyste i niezwykle klimatyczne – stanowią ogromną wartość artystyczną i idealnie współgrają z tonem historii.

Na uwagę zasługuje także zamieszczona na końcu komiksu notka historyczna, która przybliża prawdziwe losy Beniowskiego i ułatwia zrozumienie tła wydarzeń. To bardzo dobry zabieg, który czyni lekturę bardziej kompletną.

Zakończenie komiksu sprawia wrażenie otwartego – jakby autorzy zostawili sobie przestrzeń na ewentualną kontynuację. To budzi apetyt na więcej i pokazuje, że historia Beniowskiego może być jeszcze szerzej opowiedziana. Może ktoś zdecyduje się kiedyś przedstawić raz jeszcze historię “Króla Madagaskaru” za pomocą komiksu, ale tym razem kompletną.

Zesłańcy to świetnie zrealizowana opowieść o jednej z najbarwniejszych postaci w historii Polski. Wciągająca narracja, znakomite ilustracje i wysokiej jakości wydanie sprawiają, że to pozycja obowiązkowa dla każdego fana komiksu historycznego i miłośnika dobrze opowiedzianych, nieoczywistych biografii.

Dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu za egzemplarz recenzencki otrzymany w ramach współpracy reklamowej.

DANE TECHNICZNE:

Wydawca: Kultura Gniewu

Scenariusz: Anna Bach

Rysunki: Jerzy Wróblewski

Liczba stron: 60

Oprawa: Twarda

Druk: Kolor

ISBN: 978-83-68331-25-7

Cena okładkowa: 49,99 zł

25 lat Dylan Doga w Polsce

Star Wars Tom 8 – Sith i Skywalker [recenzja]