in , ,

60 lat Asterixa i Obelixa

W związku ze zbliżającą się premierą kolejnego filmu z przygodami Galów Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru, chciałbym zwrócić uwagę na jej jubileuszowy charakter. Rocznicowy, gdyż główny bohater i jego ziomkowie obchodzą w tym roku SZEŚĆDZIESIĄTĄ rocznicę powołania ich do życia przez duet René Goscinny’ego, autora scenariuszy tomów 1-24, i Alberta Uderzo, autora rysunków do tomów 1-34, a po śmierci Goscinny’ego scenariuszy tomów 25-34. Obecnie seria jest kontynuowana przez Jeana-Yves’a Ferriego (scenariusz od tomu 35.) i Didiera Conrada (rysunki od tomu 35.).


Po raz pierwszy postać Asteriksa pojawiła się w magazynie Pilote 29 października 1959 roku. A w roku 1961 wydano pierwszy osobny album przygód bohatera. Komiks stał się bardzo popularny i lubiany, nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. Łączna liczba 350 milionów sprzedanych egzemplarzy w 110 wersjach językowych robi wrażenie i potwierdza uniwersalny charakter tej postaci. Nic więc dziwnego, że będący dumą Francji jej pierwszy satelita wystrzelony w 1965, został nazwany imieniem „Astérix”. Do dziś ukazało się 35 komiksów o Asteriksie, 10 filmów animowanych, 4 filmy fabularne oraz kilka gier komputerowych. W polskiej wersji językowej serię komiksów wydaje Egmont Polska. W sprzedaży znajduje się 36 tomów serii, dwa albumy dodatkowe: Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały i Dwanaście prac Asteriksa oraz gra planszowa Asteriks – Wielka wyprawa. [informacje na bazie wikipedia.pl]

Okrągła rocznica zobowiązuje i dlatego oprócz wspomnianego filmu czeka nas mnóstwo innych atrakcji. Oto lista nadchodzących wydarzeń (póki co tych we Francji):
1. Nowe wydania dwóch pierwszych albumów w wersji audio – premiera 16 stycznia 2019.
2. Nowe wydanie jego pierwszego albumu – 23 stycznia 2019.
3. 150-stronicowy album specjalny – 6 lutego 2019.
4. Ekskluzywna edycja albumu Walka wodzów  – 29 maja 2019.
5. Asterix Księga hołdu, album ponad 60 światowych autorów, min. Cho, Sienkiewicz (ich ilustracje rocznicowe zdobią ten artykuł) – okolice września 2019.
6. Premiera światowa 38. albumu – 24 października 2019 (w moje urodziny, więc mam gotowy prezent!) O samym albumie wiemy na razie tylko tyle, że ma mieć 44 strony i dotyczyć pochodzenia Galów, mieszkańców osady (poniżej jedna z gotowych już plansz).

Oprócz tego przez pocztę francuską zostaną wydane okolicznościowe znaczki, zostaną wybite na tę okazję pamiątkowe monety, w sprzedaży pojawią się rocznicowe figurki i zabawki. Planowane są taż  odczyty albumów w wykonaniu francuskich aktorów, nowa atrakcja parku rozrywki pod Paryżem – Menhir i konkurs internetowy, którego zwycięzcy będą mogli wziąć udział w rocznicowym bankiecie w październiku. Liczę na to, że na bankiecie nie zabraknie pieczonych dzików, magicznych napoi i oczywiście stwierdzenia: ”ale głupi ci Rzymianie…”.

A wracając do najświeższej atrakcji roku jubileuszowego, parę słów o samej fabule filmu Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru:

“Po pechowym upadku z drzewa, podczas zbiorów jemioły, druid Panoramiks postanawia przejść na emeryturę. Wcześniej jednak musi zadbać o bezpieczeństwo wioski i znaleźć dla siebie godnego następcę. W towarzystwie Asteriksa i Obeliksa wyrusza więc w świat, w poszukiwaniu młodego utalentowanego druida, któremu mógłby powierzyć tajemnicę magicznego wywaru. Tymczasem o problemach Galów dowiadują się ich najwięksi wrogowie. Dowodzeni przez Juliusza Cezara i złego druida Sulfuriksa, Rzymianie wymyślają intrygę, która pozwoli im zdobyć przepis na eliksir siły. Tak rozpoczyna się wielka, zaczarowana przygoda – prawdziwy kocioł śmiechu i zaskakujących zdarzeń!”
[opis dystrybutora]

Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru

Reż. Alexandre Astier, Louis Clichy
Dubbing: Wojciech Mecwaldowski, Wiktor Zborowski, Kuba Wojewódzki i in.

A to nie koniec atrakcji, bo już na rynku pojawił się album specjalny, tak jak w przypadku 12 prac Astrerixa w postaci nie typowego komiksu, a zilustrowanej opowieści Asteriks. Tajemnica magicznego wywaru na podstawie wspomnianego wyżej filmu animowanego.

Świętujmy więc ten poważny wiek naszych galijskich bohaterów, wciąż uważając “by niebo nie spadło nam na głowy”. A osobom zmagających się z różnorakimi dietami przypominamy, że Obelix, wierny druh Asterixa, zawsze mawiał: “Nie jestem żadnym grubasem! Może nie jestem zbyt bystry, ale grubasem nie jestem!”.

Wszystkiego najlepszego, Galowie!

Komuda rozpoczyna nową trylogię

Buster Brown [recenzja]