in ,

Wszystko z frustracji. Wywiad z Krzysztofem Lichtblauem

Biblioteka Polskiego Komiksu Niezależnego – co to jest?

Już 8 maja 2020 r. ukaże się zbiór “Pingwin i inne opowieści” Szymona Kaźmierczaka, rozpoczynający serię Biblioteki Polskiego Komiksu Niezależnego. Jest to nowy projekt redaktora naczelnego Wydawnictwa Granda – Krzysztofa Lichtblaua. Ma on na celu wydanie autorskich zinów w formie komiksowej antologii. Każdy tom ma prezentować twórczość innego autora. Na obecną chwilę poza pierwszym tomem, wiadomo jedynie że w kolejnym znajdą się prace Beaty Sosnowskiej. Ale może uda się czegoś więcej dowiedzieć od samego inicjatora pomysłu, któremu mam okazję zadać kilka pytań?

Betoniarka.net: Zacznijmy od początku. Skąd się wziął pomysł na Bibliotekę Polskiego Komiksu Niezależnego?

Krzysztof Lichtblau: Dużo dobrych pomysłów rodzi się w frustracji. Interesuję się komiksem stosunkowo krótko – niespełna 10 lat. Sporo więc mnie ominęło. Jednak nawet, gdy jesteśmy fanami komiksu i śledzimy rynek, to też sporo niszowych publikacji nas omija. Brakuje im promocji lub są dystrybuowane tylko na konwentach, a przecież nie jesteśmy w stanie na wszystkie dotrzeć. Te publikacje często znikają z rynku błyskawicznie, bo mają po prostu śladowe ilości nakładów.

Oczywiście, z jednej strony rozumiem ten urok “druków ulotnych”, ale z drugiej nie jest to dobre ani dla autorów, ani dla czytelników. Chcę jednak pozostawić pewną niezależność autorów przy publikacjach z serii. Zależy mi, żeby był to ich wybór i koncepcja jako całości.

Dlaczego na pierwszy ogień wybrani zostali Szymon Kaźmierczak i Beata Sosnowska? Nie umniejszając wspomnianym autorom, są w branży artyści, których nazwiska gwarantowałyby większe zainteresowanie serią.

Zarówno Szymon, jak i Beata mają w swoich pracach, to co mnie interesuje. Indywidualizm i własny pomysł na niego.

W moim odczuciu informacja o serii i tak dotarła do zainteresowanych. Komiksów Szymona szukałem od jakiegoś czasu i po prostu odezwałem się do niego przez naszego wspólnego znajomego – Szczepana Atroszkę. Nie chcę wartościować autorów i popadać w narrację “empikową”. Nie ma, i nie pojawią się tu określenia “najlepszy twórca zinowy”, “bestseller”, “królowa polskiego undergroundu”. Dla mnie to po prostu słabe.

Z iloma autorami jesteś na chwilę obecną dogadany w sprawie publikacji ich prac w kolejnych odsłonach serii?

Tu niestety pozostanę trochę tajemniczy. Rozmowy trwają. Przysłuchuję się też głosom czytelników na to, co chcieliby w tej serii znaleźć.

Przy doborze autorów jednym z podstawowych konceptów są dla mnie parytety. Z założenia chcę by ukazywały się naprzemiennie zbiory twórców i twórczyń komiksów. Mam nadzieję, że uda mi się tę formułę utrzymać.

Czemu grzbiety albumów nie będą tworzyć panoramy? Wiele osób na to liczyło po pierwszych doniesieniach o serii. W końcu słowo kolekcja w odniesieniu do komiksów kojarzy się z publikacjami prasowymi od wydawnictw Hachett czy Eaglemoss, które rozpowszechniły motyw panoramy otrzymanej z grzbietów skompletowanych serii.

Widzę przynajmniej dwa powody, dla których nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie. Po pierwsze, panorama może mieć sens wyłącznie w serii, która jest spójna narracyjnie, czyli gdy nie da się przeczytać tomu trzeciego, bez znajomości poprzednich dwóch. W BPKN tak nie jest. Dlatego zrezygnowałem również z numeracji. Każdy może kupić sobie zbiór autora, który go interesuje.

Panoramy są też zabiegiem marketingowym, w którym dana publikacja staje się wyłącznie gadżetem. O ile lubię dzieła kultury popularnej, o tyle mechanizm, w którym to nie treść jest ważna, a zbieractwo, jest dla mnie morderstwem na kulturze.

W BPKN grzbiety będą się ze sobą komponowały. Format zbiorów będzie taki sam. Można więc je spokojnie stawiać na półce obok siebie, jednak – jak mówię – każdy może mieć tylko te części, które będą go naprawdę interesowały.

Gdzie czytelnicy będą mogli nabyć egzemplarze Kolekcji?

Będą one dostępne w wielu księgarniach w całej Polsce. Taki był zresztą cel, by niedostępne wcześniej publikacje, teraz bez problemu znalazły swoich odbiorców.

A na koniec banalne pytanie. Uważasz że Kolekcja zyska sporą popularność i nie zakończy się na pierwszym albumie? Dokonałeś jakiegoś rozeznania na polskim rynku komiksowym, które sugerowałoby, że projekt ten ma szansę na sukces?

A czymże jest dziś sukces na polskim rynku komiksowym? Nie zakładam wydruku nakładu na poziomie największych w kraju. Seria to jednak dalej zawartość z komiksów niezależnych. Mam jednak przekonanie, że znajdą się czytelnicy kolejnych tomów, że – choć trochę – autorzy wyjdą po za swoich stałych czytelników.

Dziękuję za udzielone odpowiedzi i życzę powodzenia w realizacji planów.

Dzięki!

Komiks dostępny jest na stronie Wydawnictwa Granda.

———————————————————–

Krzysztof Lichtblau – Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor naczelny Wydawnictwa Granda. Redaktor “Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w “Pograniczach”, “Midraszu”, “Odrze”, “Fabulariach”, “eleWatorze” i “Tyglu Kultury”. Członek stowarzyszenia POP-ART. Prowadzi profil Pan od książek.

 

  • Scenarzysta: Szymon Kaźmierczak
  • Ilustrator: Szymon Kaźmierczak
  • Wydawnictwo: Granda
  • Seria: Biblioteka Polskiego Komiksu Niezależnego
  • Format: 160×225 mm
  • Liczba stron: 124
  • Oprawa: twarda
  • Data wydania: 8 maj 2020
  • Cena okładkowa: 39,90 zł

Wydział 7 – zeszyt specjalny – #1 – Helena [Recenzja]

Shi – tom 3 – Revenge [Recenzja]