Nasza kochana patchworkowa rodzina borsuków i lisów wróciła z porcją nowych przygód. Wspólne życie to cztery bardzo mądre historie, które przybliżają dzieciom takie wartości jak: wolność, równość, braterstwo i zgoda.
Na początku dzieci: Róża, Borek i Szperaczek zostają sami w domu. Ich rodzice poszli do dziadków zanieść orzechy. Każde z dzieci, chce robić to, na co ma ochotę. Na początku nie zwracając uwagi, czy reszcie będzie to przeszkadzać, czy nie. Po rozmowie dzieci zaczynają rozumieć, że to, że są “wolni”, nie oznacza, że mogą robić wszystko, na co mają ochotę.
W drugiej historii poruszony jest temat równości i tolerancji. Rodzeństwo chce bawić się z innymi dziećmi. Róża proponuje, żeby do zabawy zaprosić Borysia. Jednak pozostali są do niego uprzedzeni, ponieważ jest tchórzem. Nie chcą się z nim zadawać i nawet nie znają jego imienia. Róża namawia resztę, żeby dać Borysiowi szansę i zaprasza go do wspólnej zabawy. Na początku nieufni, potem wszyscy zgodnie się bawią.
W kolejnym komiksie dzieci wracają od dziadków Róży do domu. Każde z nich dostaję na drogę po sześć śliwek. Borek postanawia zjeść wszystkie od razu, pozostali zostawili je sobie na później. Podczas postoju Borek też chce z nimi zjeść śliwki i prosi, żeby rodzeństwo się z nim podzieliło. Odmawiają. Chwilę później spotyka ich znajomy lisek, który zgubił się w lesie. Dzieci dzielą, się z nim śliwkami. Rodzeństwo poznaje, czym jest braterstwo i myślenie o innych.
Ostatnia historia dzieje się w kwaterze głównej dzieci. Zaczynają pojawiać się między nimi nieporozumienia, związane z utrzymaniem porządku. Wszystkie decyzje podejmują razem, poprzez głosowanie. W trakcie rozmowy uczą się, że zanim podejmą jakąś decyzję, muszą wysłuchać wszystkich. Dopiero wtedy wypracują rozwiązanie pasujące wszystkim.
Historie są krótkie i przeplatane omówieniem poruszanych w komiksach tematów. Na początku dziecko dowiaduje się jak rozumieć daną wartość, a potem jak stosować ją w życiu. Dzięki takiemu dodatkowemu omówieniu mali czytelnicy lepiej zrozumieją zawarty w nich przekaz.
Jest to trzecia seria komiksów, która opowiada o przygodach Rodziny Borsuków i Lisów. Wszystkie są stworzone przez Brigitte Luciani i Eve Tharlet. Dzięki czemu utrzymane są w tym samym klimacie.
Komiks jest wydany w ramach serii wydawniczej Mój pierwszy komiks 5+, dlatego jest przygotowany zarówno do czytania z rodzicem jak i samodzielnie. Jedną z rzeczy, którą bardzo lubię w tej serii to sposób wydania komiksów. Tak samo jak poprzednie Wspólne życie ma oprawę gąbkową, dzięki czemu jest trwały, ale jednocześnie miękki.
Wszystkim, którzy czytali poprzednie części Pana Borsuka i Pani Lisicy na pewno Wspólne życie się spodoba. Pozostałych zachęcam do sięgnięcia po tą pozycję. Jest to naprawdę przystępna dla dzieci historia, z której mogą się wiele nauczyć.
Opis wydawcy:
Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki z panem Borsukiem i panią Lisicą! Po emocjach i drzewach rodzina Borsuków i Lisów przedstawia nam szerszy, ale bardzo ważny temat – wspólne życie. Wolność, braterstwo, równość, tolerancja to pojęcia wyjaśniane małym dzieciom w zabawny i edukacyjny sposób. Podczas tej historii dzieci będą mogły się zastanowić, jak można wspólnie podjąć decyzję pomimo różnic między ludźmi, co jest doskonałym wprowadzeniem do życia w społeczeństwie. To trzecia tematyczna książka – zabawna i pełna anegdot – ze świata rodziny Borsuków i Lisów. Wspaniała rodzinka!
Dane techniczne:
Scenariusz: Brigitte Luciani
Ilustracje: Eve Tharlet
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 14.02.2024
Format: 21,6 × 28,5 cm
Oprawa: gąbka
Ilość stron: 32
Kategoria wiekowa: 5+
#współpracarecenzencka