in , , , ,

Gargulce tom 1 i 2 [recenzja]

Czasami zastanawiamy się jakby się nam żyło w innej epoce. Taką szansę dostał bohater serii Gargulce, autorstwa scenarzysty Denisa-Pierre Filippia oraz, od drugiej części, rysownika Silvio Gamboni, w Polsce wydawane przez wydawnictwo Egmont.

Głównym bohaterem jest Grześ, który razem z rodzicami i starszą siostrą właśnie przeprowadził się do nowego mieszkania niedaleko kolegiaty (widocznej na zdjęciu obok). Na początku, jak każde dziecko na jego miejscu, jest niezadowolony z takiej zmiany. Nie wie, że to dopiero początek magicznej przygody, która niespodziewanie zaczyna się w jego nowym pokoju. Tam pod podłogą znajduje tajemniczy amulet. Kiedy zanosi go na dach kolegiaty, przenosi się do 1694 roku. Są to czasy pełne magii, magicznych stworzeń i żywych gargulców. Okazuje się, że budynek jest portalem, przez który przenoszone są magiczne stworzenia. Gargulce w ten sposób chronią je przed siłami ciemności. W to wszystko zostaje wplątany nasz bohater, który od razu zaczyna pomagać kamiennym stworzeniom. Z czasem okazuje się, że jego rodzina jest bardziej zamieszana w tę sytuację, niż się Grzesiowi na początku wydawało.

Grześ przenosi się między teraźniejszością a przeszłością. W przeszłości spotyka odpowiedniki osób, które zna (lub dopiero pozna) w przyszłości. Zapamiętanie co komu się powiedziało, z przygody na przygodę staje się coraz cięższe, a dodatkowo utrzymanie w tajemnicy wiedzy o magicznym świecie nie ułatwia sprawy.

W tomie pierwszym razem z bohaterem poznajemy otaczający go świat i zasady w nim panujące. Do końca lektury razem z Grzesiem zastanawiamy się, czy uda mu się wrócić do jego czasów. Poznajemy też tajemnicę związaną z jego rodziną, która może w pewnym stopniu wyjaśnić, dlaczego chłopcu z taką łatwością przychodzi posługiwanie się magią. Ten tom wyjątkowo rysował J. Etienne, dlatego stylem różni się od następnych.

W drugim tomie Grześ dowiaduje się, że oryginalna kolegiata została zniszczona w 1694 roku. Postanawia poinformować o tym gargulce, żeby uratować portal, którego w teraźniejszości już nie ma. Jego głównym zadaniem w tym tomie staje się znalezienie klucza, który pozwoli mu rozpocząć naukę “na czarodzieja” i przemieszczanie się między wymiarami oraz uratowanie kota-weny, wyjątkowego magicznego stworzenia, które może, jako jedno z nielicznych, wpłynąć na ludzi i ich inspirować.

Każdy tom skupia się na jednej konkretnej przygodzie Grzesia. Nie otrzymujemy od razu wszystkich informacji o świecie magii. Poznajemy go razem z naszym bohaterem. Jest to bardzo ciekawy zabieg autora, przez co po lekturze dwóch tomów zostaje przed nami jeszcze wiele tajemnic do odkrycia. Zachęca to do sięgnięcia po kolejne części serii. Na razie oryginalna seria liczy 7 tomów.

Gargulce to seria komiksów dla czytelników 8+, czyta ją się szybko, dlatego będzie bardzo dobra do samodzielnego czytania. Pokaże również dzieciom, że przygoda może czekać za każdym rogiem.

Ja jestem bardzo ciekawa, jak dalej potoczą się losy Grzesia i na pewno sięgnę po trzeci tom.

Opis wydawcy:
Pierwszy tom przygodowo-fantastycznej opowieści dla młodych czytelników. Grzesiek wraz z rodzicami i starszą siostrą przeprowadza się do miasta, którego głównymi atrakcjami są gotycka kolegiata i ponura cytadela. Kiedy chłopiec znajduje dziwny medalion, rozpoczyna się niewiarygodna przygoda, podczas której pozna magiczne tajemnice, a przy okazji wplącze się w odwieczną rozgrywkę między siłami dobra i zła. Na szczęście nasz bohater jest dzielny i pomysłowy, więc chyba da sobie radę! 

Głównymi autorami serii są często działający w tandemie dwaj twórcy, francuski scenarzysta Denis-Pierre Filippi i włoski rysownik Silvio Camboni, doskonale znani polskiemu czytelnikowi ze wspólnych dzieł: cyklu „Niezwykła podróż” oraz albumów „Miki i zaginiony ocean” oraz „Miki i kraina Pradawnych”. Camboni ilustruje „Gargulce” od drugiego tomu, natomiast tom pierwszy narysował francuski grafik o pseudonimie J. Étienne (właśc. Étienne Jung; m.in. „Chimery Wenus”, „Auguste et Romulus”, „Brüssli”).

Recenzja powstała dzięki współpracy reklamowej z Wydawnictwem Egmont.

Dane techniczne:
Tytuł: Gargulce. Podróżnik. Tom 1 oraz Gargulce. Klucz czasu. Tom 2
Scenariusz: Denis-Pierre Filippi
Ilustracje: J. Etienne / Silvio Camboni
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 48
Format:  21,5 × 29 cm
Wiek: 8+

Festiwal Modelarski Paprykarz 2024

Komiksy tęczowe [spotkanie szczecińskiego dyskusyjnego klubu komiksowego]