in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa nr 18/2024 (50)

Numer 18/2024 (50). Ten, w którym piszę do Was po raz 50! Kiedy to zleciało?!

Lajwy na Kanale Komiksowym

W przyszłym tygodniu na betoniarkowym Kanale Komiksowym mamy aż dwa spotkania!

Paulina Matyńka

22 października godz. 19.00

Katarzyna Witerscheim

23 października godz. 18.00

SUBA DAJ KANAŁOWI

Komiksowe spotkania stacjonarne w Polsce

Już dzisiaj wieczorem, tj. 15 października, we wrocławskiej Klubokawiarni Recepcja odbędzie się spotkanie z Dawidem Głownią, znanego również jako Pan Optykon, który opowie o śladach historii sztuki w komiksie

16 października w Warszawie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z audiodeskrypcją po wystawie Manga. Droga Wojownika. Wystawę można oglądać w Muzeum Karykatury. 

16 października w Stargardzie odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Komiksu. O komiksie, jako sztuce nieoczywistej opowie Krzysztof Lichtblau. 

17 października w toruńskiej Mediatece w Młynach odbędzie się kolejne spotkanie z serii Komiksowe Herstorie. Tym razem gościnią będzie Anna Krztoń. Wstęp wolny, a i jakieś artystyczne zakładki będzie można zdobyć.

17 października w Warszawie odbędzie się spotkanie promujące komiks “Smoła” Piotra Marca

19 października odbędą się liczne Maratony Rysowania Komiksów: w PoznaniuLesznowoliKrakowie i Gdańsku! Pod nazwami miast są podlinkowane strony wydarzeń ze szczegółami. 

Także 19 października rusza Szkoła Komiksu Elektra — warsztaty komiksowe z Kosmiczną Ekspedycją Kube w Warszawie 

22 października w Muzeum Karykatury w Warszawie odbędzie się licytacja prac komiksowych w ramach nagrody Ha-Gi.

26-27 października odbędą się warsztaty komiksowe z Wojciechem Stefańcem w Muzeum Karykatury.

26 października w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się warsztat tworzenia zinów z Edytą Kranc

28 października w szczecińskich ProMediach odbędzie się halloweenowe spotkanie dyskusyjnego klubu komiksowego. Wstęp wolny. Wszyscy mile widziani! 

Nadchodzące festiwale komiksowe i okołokomiksowe

Sanocki Dzień Komiksu

26 października w Sanockim Domu Kultury odbędzie się druga już edycja Sanockiego Dnia Komiksu. Spotkania, warsztaty, wystawa, autografy i inne atrakcje — szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia.

Strona wydarzenia

Szczegółowy wykaz festiwali i większych imprez komiksowych znajdziecie w tym artykule

Nowości, premiery, zapowiedzi (a w zasadzie info o ciekawej zbiórce)

Jan Gałgan 27 – Baba Jaga

Ta opowieść to początek czegoś upiornego. Dorosła Gałgan wraca w rodzinne strony, by skonfrontować koszmarne sny z rzeczywistością. Coś złego czai się w chatce, w której Gałgan spędziła całe swoje dzieciństwo. Ktoś tu na pewno był.

Historia utrzymana w konwencji grozy, to swobodna kontynuacja serii “Gałgan” Jana Skarżyńskiego. Nowa opowieść “Baba Jaga” tym razem tworzona jest w całości technikami tradycyjnymi (papier, tusz, farby itp.).

W zbiórce na wspieram.to w puli nagród znajdziecie między innymi: egzemplarz komiksu z autografem, ręcznie wykonane rysunki z wizerunkami bohaterów oraz obrazy olejne, będące okładkami starych wydań. Fani naklejek i gadżetów również znajdą tu coś dla siebie, a przekroczenie kolejnych progów pozwoli urozmaicić wydanie, chociażby dodatkowymi stronami w kolorze czy alternatywnym wariantem okładki.

O autorze: Jan Skarżyński, twórca komiksów niezależnych i internetowych. W serii o Gałganie dotychczas ukazało się 11 tytułów, do najważniejszych dzieł autora można zaliczyć komiksy “Mścibór Potężny”, “Martysia Mściborówna”, “Pod prastarą gruszą” i wiele innych, publikowanych w antologiach i zinach komiksowych oraz w Internecie, od niemal 20 lat.

ZBIÓRKA

#komikswspódnicy

Witam w kąciku Fundacji RAKHSA, która jest wydawczynią niniejszego newslettera oraz matronką kącika #komikswspódnicy, w którym polecać będę bardzo szeroko rozumiane komiksy kobiece, tj. pisane przez kobiety, skierowane do kobiet i/lub poruszające tzw. kobiecą tematykę. Nie ukrywam, chcę w ten sposób trochę odczarować stereotypowe skojarzenia oraz zachęcić więcej dziewczyn do sięgania po komiksy. Duchową siostrą hashtaga jest Paulina Matyńka. 

I ona właśnie będzie polecana w tym newsletterze. A w zasadzie jej komiksowa seria. 

Literacka Agencja Detektywistyczna

Sercem starego miasta Anza jest Wielka Biblioteka, a jego mieszkańców opętują motywy literackie. Na szczęście istnieje Literacka Agencja Detektywistyczna, która pomaga im odzyskać kontrolę nad życiem.
Ava i Rax, świeżo upieczeni literaccy detektywi, właśnie dostali do rozwikłania pierwszą wspólną sprawę. Ta zaś okazuje się nie tak oczywista, jak im się z początku wydawało.

Zabawna i romantyczna, miejscami wzruszająca, a miejscami pełna absurdów opowieść o niedopasowaniu. Powieść graficzna dla tych, którzy lubią czytać.

Komiks zdobył trzy nominacje do nagrody polskiego komiksu niezależnego, Złotych Kurczaków 2021, w kategoriach: debiut, scenariusz i komiks.

Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!

STAWIAM

Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.

Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka

Wydawczynią newslettera jest Fundacja RAKSHA

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Local Man. Tom 1 [recenzja]

Spotkanie z Katarzyną Witerscheim na Kanale Komiksowym