in , , , ,

Najwybitniejsi Naukowcy – Mary Anning i Ramon y Cajal [recenzja]

Dzięki serii Najwybitniejsi Naukowcy od wydawnictwa Egmont możemy poznać kolejnych dwójkę niesamowitych naukowców: Mary Anning oraz Ramon y Cajal.

Mary Anning. Łowczyni Smoków przenosi nas do XVIII wiecznej Anglii, a dokładnie na wybrzeże Lyme Regis. Znajdująca się tam formacja geologiczna Blue Lias, skrywała wiele skamieniałości. Wychowująca się tam Mary, od dziecka, szukała ich razem z ojcem i bratem. W celu podreperowania rodzinnego budżetu sprzedawała je turystom. Mary nie posiadała formalnego wykształcenia, jednak dzięki latom zbierania i preparowania skamielin zdobyła ogromną wiedzę na ich temat. Jej odkrycia przyczyniły się do powstania nowej dziedziny nauki – paleontologii.

Ramon y Cajal. Życie pod mikroskopem zaczyna się w 1852 roku w Nawarze. Młody Ramon był zafascynowany obserwacją przyrody oraz rysowaniem. Ojciec przygotowywał go do studiów medycznych, podczas których dodatkowo zainteresował się histopatologią. Jego głównym obszarem badań był mózg, a dokładnie układ nerwowy. Dzięki umiejętności rysowania jego odkrycia były zrozumiałe dla innych naukowców.

W obu zeszytach, po części komiksowej, znajdziemy „Kto jest kim w świecie…”. Część przygotowana przez dr Tayrę Lanuzę, pomoże czytelnikom usystematyzować zdobytą podczas lektury wiedzę oraz dowiedzieć się jeszcze kilku ciekawostek. W polskim wydaniu znajdziemy na końcu posłowie dr. Tomasza Rożka.

Historie Mary Anning i Ramona y Cajal wciągają od pierwszych kadrów. Zostajemy od razu wrzuceni w wir wydarzeń z ich życia. Dużym plusem jest, że Jordi Bayarri nie korzysta z przypisów. Wszystko, co chce nam przekazać z życia bohatera albo jego badań znajdziemy bezpośrednio w tekście. Robi to z wyczuciem, tak że tempo akcji przy tym nie zwalnia. Graficznie oba komiksy są spójne z poprzednimi z tej serii.

Komiksy o Mary Anning i Ramon y Cajal będę na pewno ciekawym urozmaiceniem lekcji w szkole.

Jak sam wydawca pisze seriaNajwybitniejsi Naukowcy przedstawia postaci świata nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii”.

Do tej pory ukazały się historie:

  • Marii Skłodowskiej-Curie,
  • Darwina,
  • Einsteina,
  • Arystotelesa,
  • Newtona,
  • Hypatii,
  • Pasteura,
  • Galileusza,
  • Ady Lovelace,
  • Kopernika,
  • Awicenny.

Recenzję poprzednich części serii znajdziecie tutaj.

Recenzja powstała dzięki współpracy reklamowej z Wydawnictwem Egmont.

Opis wydawcy:
Kolejna niezwykła komiksowa opowieść o naukowcu, którego odkrycia zmieniły nasze spojrzenie na jedną z dziedzin nauki. Tym razem jest to Mary Anning, Angielka, która w wyniku potrzeby życiowej zajęła się odnajdowaniem skamielin na wybrzeżach Wielkiej Brytanii. Anning nie miała formalnego wykształcenia. Ogromną wiedzę i naukową intuicję wypracowała sama, ucząc się od innych i prowadząc poszukiwania. A jednak dokonane przez nią dzięki pasji i nieustępliwości odkrycia stały krokami milowymi dla rodzącej się nowej dziedziny nauki – paleontologii. 

W kolejnym tomie serii Najwybitniejsi Naukowcy przedstawiona jest postać Ramóna y Cajala, hiszpańskiego histologa, neuroanatoma, prekursora neurobiologii, laureata nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za badania nad strukturą systemu nerwowego. Był niezwykle ciekawą osobowością, o wielu zainteresowaniach, które potrafił w mistrzowski sposób połączyć. Udało mu się bowiem połączyć tak różne pasje, jak rysowanie, odkrywanie nieznanych światów i biologia, a ponadto dokonać dzięki nim wielkich odkryć, które zmieniły sposób postrzegania ludzkiego mózgu i połączeń nerwowych

Dane techniczne:

Tytuł: Ramon y Cajal. Życie pod mikroskopem
Seria: Najwybitniejsi naukowcy
Scenariusz i ilustracje: Jordi Bayarri
Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Wydawca: Egmont
Ilość stron: 48
Format: 20.5×14.5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 09.10.2024
ISBN-13: 9788328162662
Tytuł: Mary Anning. Łowczyni smoków.
Seria: Najwybitniejsi naukowcy
Scenariusz i ilustracje: Jordi Bayarri
Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Wydawca: Egmont
Ilość stron: 48
Format: 20.5×14.5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 09.10.2024
ISBN-13: 9788328161542

Komiksowe wydarzenia w Polsce 2025