in , , , ,

Alemina tom 1 Ścigana [recenzja]

Alemina to komiks, z którym mam problem. Sięgając po niego, liczyłam na historię o przebudzonej mumii, dzięki której będzie można poznać ciekawostki o starożytnym Egipcie. Niestety otrzymałam coś zupełnie innego.

Alemina to przebudzona mumia, która mieszka w małym muzeum archeologicznym w Spokojos. Jest księżniczką i córką kobiety faraon Hatszepsut. Jej życie płynie spokojnie w sali muzealnej. Pewnego dnia odwiedzą ją matka i każe uciekać. Wysyła Aleminę do mumii, które przebudziły się w Londyńskim muzeum. Skąd następnie ma się udać na poszukiwanie kolejnych niezwykłych istot. Przez cały czas po piętach depczą jej agenci tajemniczej organizacji – Molossowie.

Pierwszy tom zawiązuje fabułę i zostawia nas z wieloma pytaniami. Kim są nowi towarzysze Aleminy, jakie inne niezwykłe istoty żyją na świecie, kim są Molossowie i kto jest ich szefem. Żeby poznać odpowiedzi na nie, musimy sięgnąć po kolejne tomy tej serii.

Czy ja po nie sięgnę? Nie wiem. Tak jak pisałam na początku, mam problem z tym komiksem. Jakiś czas temu bardzo interesowała mnie historia starożytnego Egiptu i co jakiś czas lubię przeczytać lub obejrzeć coś opartego na tej mitologii. Sięgając po Aleminę spodziewałam się właśnie czegoś takiego. Może trochę w konwencji podobnej do serialu animowanego Tutenstein. Tam również głównym bohaterem jest ożywiona mumia. W każdym odcinku mumia faraona Tut Anket Set Amona (w skrócie Tut) wraz z przyjaciółmi przeżywała przygody, dzięki, którym widzowie mogli dowiedzieć się więcej o historii i mitologii starożytnego Egiptu.

W Aleminie historia starożytnego Egiptu jest tylko punktem wyjścia. Również dosłownie. Akcja komiksu zaczyna się w Egipcie w Spokojos, później przenosi się do Kairu. Na ilustracjach możemy zobaczyć plenery inspirowane tym regionem. Matką Aleminy jest najsłynniejsza kobieta faraon, Hatszepsut. Później również możemy zobaczyć wnętrza inspirowane egipskim grobowcem. I na tę chwilę to by było tyle, jeśli chodzi o Egipt. Nowi towarzysze Aleminy nie są przedstawieni wprost, ale możemy wywnioskować, że przynajmniej jeden z nich jest związany z mitologią celtycką.

Komiks w moim odczuciu ma też luki fabularne. Nie mogę zrozumieć, czemu Hatszepsut, która w magiczny sposób przenosi się z Spokojos do Kairu, wysyła Aleminę do Kairu statkiem wycieczkowym. Zamiast zabrać ją ze sobą. Może w kolejnych tomach ta decyzja będzie wyjaśniona.

Tym, co na pewno może przyciągnąć do lektury, są ilustracje. Przepiękne, kolorowe i dopracowane. Oddają klimat każdego miejsca, gdzie toczy się akcja. Podczas podroży Nilem, aż czuć ciepło tamtejszego słońca, a w muzeum te zakurzone i „zagracone” pomieszczenia. Mnie najbardziej podoba się postać Beli i jej nieoczywiste włosy.

Nie wiem, czy sięgnę po kolejne tomy. Z jednej strony nie jest to historia, jakiej się spodziewałam. Z drugiej, intryguje mnie, kto stoi za Molossowami i czy jest to może ktoś związany z historią Hatszepsut.

Recenzja powstała dzięki współpracy reklamowej z Wydawnictwem Egmont.

Opis wydawcy:
Pierwsza część przygodowej opowieści o Wyjątkowych, niesamowitych istotach z dawnych czasów, które dzisiaj żyją w ukryciu. Muzea archeologiczne nie są miejscami, po których nocą krążą nastolatki, jednak Alemina nie jest zwykłą dziewczyną… To przebudzona mumia egipskiej księżniczki! Opuszcza sarkofag tylko po zmroku, dlatego jest ciekawa, jak wygląda współczesny świat. Nie przypuszcza, że już wkrótce będzie mogła się o tym przekonać, bo okoliczności zmuszą ją do wyruszenia w daleką wędrówkę. Rozpoczyna się opowieść o ucieczce Aleminy przed bezwzględnymi agentami tajnej organizacji, która poluje na takie jak ona niezwykłe istoty! 

Autorką scenariusza jest francuska historyczka, pisarka i autorka filmów dokumentalnych Carole Trébor, która została obsypana nagrodami literackimi za cykl powieści o Ninie Volkovitch. Jako scenarzystka komiksowa jest znana z albumu kryminalnego „Rouges estampes” i serii dla dzieci „Paloma”. Gabriele Bagnoli to włoski rysownik i kolorysta pracujący przede wszystkim dla wydawców włoskich, a na rynku francuskim znany z serii fantastycznej „La Bulle”.

Dane techniczne:
Tytuł: Alemina tom 1 Ścigana
Scenariusz: Carole Trébor
Ilustracje: Gabriele Bagnoli
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont
Ilość stron: 48
Format: 215 × 290 mm
Oprawa: miękka
Data wydania: 15.05.2024
ISBN-13: 9788328162303

Superpojazdy z piskiem opon wracają na ekrany! Nowe odcinki drugiego sezonu „Batwheels” już w lutym w Cartoonito i Max

Rafał Szłapa – lajw na Kanale Komiksowym