Numer 6/2025 (59). Ten, w którym dzieje się wszystko wszędzie naraz, bo jest komiksowa wiosna.
Lajwy na Kanale Komiksowym
Agnieszka Kołodziejczak

26 marca (środa) o godz. 19.00 odbyło się spotkanie na żywo z Agnieszką Kołodziejczak, artystką wizualną, także komiksiarą. Spotkanie było tłumaczone na polski język migowy, ze wsparciem tłumaczki, Elżbiety Zarębskiej: LINK.
Następne zaplanowane lajwy na Kanale Komiksowym to spotkanie z Ottoichem 1 kwietnia i spotkanie z organizatorami Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej o tegorocznej edycji – 7 kwietnia.
Polski komiks jest fantastyczny #1
Zadebiutowałam na Kanale Fantastycznym. Pierwszy odcinek mojego comiesięcznego programu poświęcony jest 10 ciekawym polskim komiksom. Link do nagrania
Zachęcam do oglądania i dodawania własnych propozycji. Kolejne spotkanie w kwietniu — zaproszę wówczas na komiksowy haul po PFSK.
Komiksowe spotkania stacjonarne w Polsce
27 marca w Białymstoku w ramach Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? odbędzie się wernisaż wystawy i spotkanie z Jackiem Świdzińskim. Szczegóły na Komiksopedii.
28 marca w filii nr 7 MBP w Szczecinie odbędą się 2. Spotkania z popkulturą. Będę miała przyjemność pojawić się tam z prelekcją „Jak zacząć przygodę z polskim komiksem”. Ponadto znajdą się atrakcje dla miłośników mang, gier i nie tylko. Szczegółowy program na stronie organizatora KLIK.
28 marca w Łodzi odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego Łódź pełna komiksu. Tym razem tematem będzie twórczość Alana Moore’a. Szczegóły na Komiksopedii.
29 marca w Białymstoku ramach Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? odbędzie się warsztat zaczepny z melonem. Szczegóły na Komiksopedii.
29 marca w Tczewie odbędzie się Komiksogranda, a podczas niej giełda komiksowa, spotkania autorskie i warsztaty z Łukaszem Kowalczukiem. Nie zabraknie też atrakcji dla wielbicieli i wielbicielek gier. Szczegóły w wydarzeniu na FB.
4 kwietnia w Sopocie odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Rosiński. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy! Szczegóły TUTAJ.
Jeżeli szukacie więcej newsów o komiksach, zaglądajcie śmiało do sekcji wydarzeń na Komiksopedii lub do sekcji Newsy Blogu o komiksach.
Nadchodzące festiwale komiksowe i okołokomiksowe
Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej
10-13 kwietnia 2025
Autorką plakatu tegorocznego PFSK jest Michalina Targosz

PEŁEN SPIS IMPREZ OKOŁOKOMIKSOWYCH
Niezmiennie polecam tegoroczną wersję artykułu, w którym na bieżąco planuję uzupełniać informacje o kolejnych eventach, datach, plakatach i programach, zachęcam do zaglądania — KLIK.
Open calle i nabory okołokomiksowe
Trwa nabór do kolejnych Warchlaków na dyskotece — tym razem motywem przewodnim będzie country. Nabór trwa do 23 kwietnia, wszelkie informacje znajdziecie w wydarzeniu.
____________________________________________________________
Trwa nabór do tegorocznych numerów magazynu Popolupo. Tegoroczne deadline’y:
- Numer 3 – do końca kwietnia 2025 /aby wyszedł na Komiksową Warszawę.
- Numer 4 – do połowy sierpnia /aby wyszedł na Międzynarodowy Festiwal Komiks i Gier.
- Numer 5 – do połowy października /aby wyszedł na Niech Żyje Komiks.
Szczegóły m.in. na Komiksopedii.
____________________________________________________________
Do 1 maja trwa nabór prac w konkursie na krótką formę komiksową inspirowaną twórczością Edmunda Niziurskiego. Szczegóły w WYDARZENIU.
____________________________________________________________
Trwa open call 40 numeru “Zeszytów Komiksowych” | EROTYKA. Teksty, komiksy i ilustracje można przysyłać do końca czerwca. Szczegóły w wydarzeniu.
____________________________________________________________

Superbohaterowie 2. Zwykli i niezwykli
Do końca marca trwa nabór prac w konkursie komiksowym dla młodzieży z zachodniopomorskich szkół. OSTATNI DZWONEK NA ZGŁOSZENIE!!! O konkursie <<<<<<
Wernisaże i wystawy
28 marca w ramach Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? odbędą się na wernisaż wystawy i spotkanie z melonem, popularnym autorem i bohaterem internetowej serii komiksów (melonów). Szczegóły na stronie organizatora KLIK.
29 marca w Łodzi odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie Manga. Droga wojownika. Szczegóły w wydarzeniu KLIK.
Od 4 do 6 kwietnia Lengrenówce będzie można oglądać kolejną wystawę komiksową. 𝙉𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙥𝙖𝙡𝙚 𝙖𝙡𝙗𝙤 𝙬𝙘𝙖𝙡𝙚 to wystawa pop-upowa Agaty Kwiatkowskiej – laureatki Konkursu im. Zbigniewa Lengrena o statuetkę Profesora Filutka. Szczegółu u organizatorów KLIK.
4 kwietnia w MBWA w Lesznie odbędzie się wernisaż wystawy Bogusław Polch. Retrospektywa. Prace będzie można oglądać do 17 maja. Szczegóły na stronie organizatora KLIK.
Do 20 kwietnia można oglądać wystawę Komiksy Kamyczka w Muzeum Komiksu w Krakowie. Szczegóły w wydarzeniu: KLIK.
Trwa wystawa Planeta Polch w Muzeum Karykatury. Szczegóły w wydarzeniu: KLIK.
VARIA
Nominacje do nagród Nowej Fantastyki
Redaktorzy i współpracownicy miesięcznika „Nowa Fantastyka” wraz z zaproszonymi ekspertami z branży wyselekcjonowali najlepsze książki i komiksy minionego roku oraz wskazali tych autorów i autorki z Polski, którzy – według jury – mają potencjał do tworzenia wielkich rzeczy.
W dwunastej edycji Nagrody „NF” przyznawane są w sześciu kategoriach: Polska Książka Roku, Zagraniczna Książka Roku, Wznowienie Roku, Polski Komiks Roku, Zagraniczny Komiks Roku oraz Nagroda im. Macieja Parowskiego (dawniej Reflektor).
Do nagrody POLSKI KOMIKS ROKU nominowane zostały następujące tytuły:
• Łukasz Godlewski, „Czarne serce” (Best Comics)
• Basia Majkowska, „Małpa” (Timof i cisi wspólnicy)
• Piotr Marzec, „Smoła” (Kultura Gniewu)
• Krzysztof Nowak, „Futuro Darko” (Nagle Comics)
• Daniel Odija, Wojciech Stefaniec, „Bardo” #4 (Timof i cisi wspólnicy)
• Marcin Surma, Katarzyna Witerscheim, „Heksa” (EC1 – Łódź – Miasto Kultury)
• Zavka, „Promienie Xi” (Timof i cisi wspólnicy)
Serdecznie gratuluję i trzymam kciuki za wszystkie nominowane osoby!
Pełna lista nominowanych poniżej.

#komikswspódnicy
W kąciku Fundacji RAKHSA polecam komiksy Agnieszki Kołodziejczak. To jej seria zinów poświęcona g\Głuchym twórcom i publikacja powystawowa Głusi o Głuchych.
Publikacja Głusi o głuchych. Opowieści komiksem i zinem wydana jest w kolorze, w typowo zinowym formacie A5, oraz opatrzona wstępem przybliżającym sztukę g/Głuchych artystów w Polsce. Można ją pobrać w wersji elektronicznej pdf ze strony Fundacji Ucieleśnienie KLIK.
Alfabet głuchych twórców realizowany jest przez Fundację Ucieleśnienie, która zajmuje się promowaniem i badaniem sztuki osób g/Głuchych. Ziny mają format A4, wydrukowane są na zwykłym papierze w czerni i przeznaczone do bezpłatnej dystrybucji. Można je pobrać w wersji elektronicznej pdf ze strony Fundacji KLIK.

Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!
Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.
Zaglądaj na mojego Instagrama!
Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka
Wydawczynią newslettera jest Fundacja RAKSHA