in , , , ,

Ms Mystic [Z półki zdjęte]

Dzisiaj zdjąłem z półki serię Ms Mystic, której twórcą jest Neal Adams (ale czy aby na pewno on?).

Podczas Sądu w Salem (lata 1692-1695), na jednym ze stosów spalono młodą dziewczynę posądzoną o uprawianie czarów. Coś musiało było na rzeczy, ponieważ jej dusza przetrwała na innym poziomie rzeczywistości by powrócić na Ziemię w wieku XX. W jej obecnym wcieleniu, jako Miss Mystic, stara się ona chronić środowisko naturalne Ziemi przed zagrożeniami kreowanymi przez ludzi. Jest czarownicą. Posiadane magiczne moce umożliwiają jej lewitację i lot, przyzywanie miecza świetlnego oraz żywiołów. Ma również więź z Matką Naturą, do której może zwracać się o pomoc. Pewnego razu, kiedy ranna Miss Mystic poprosiła Matkę Naturę o pomoc, ta odpowiedziała tworząc zespół super bohaterów Urth 4, tj. czworo herosów Fyre, Watr, Ayre iUrth mających źródła swej mocy w czterech elementach natury: ogniu, wodzie, powietrzu i ziemi. Ostatecznie, Urth 4 przenieśli się z kart komiksu o Miss Mystic do własnej serii. Ale o tym następnym razem.

Postać Miss Mystic stworzył Neal Adams (ale czy rzeczywiście? *). Po raz pierwszy pojawiła się ona w opowiadaniu uzupełniającym trzeci numer publikowanej przez Pacific Comics serii Jack’a Kirby „Captain Victory and the Galactic Rangers” (marzec 1982). Następnie, Pacific Comics dedykował jej samodzielną serię, której ukazały się dwa numery. Kontynuacji opowieści podjął się sam Neal Adams w założonym przez siebie wydawnictwie Continuity Comics. Na przestrzeni lat 1987 – 1994 ukazało się dziewięć numerów serii. Oprócz Adamsa, komiks rysowali artyści, którzy na potrzebę tej serii przyjęli styl rysunku Adamsa. Byli to Stan Drake oraz Dan Barry.

*W 1993 roku artysta komiksowy Michael Netzer pozwał Neala Adamsa o prawa autorskie i sprzeniewierzenie wspólnie stworzonej własności intelektualnej, twierdząc, że na polecenie dyrektora artystycznego DC Comics Vince’a Colletty w 1977 roku to on a nie Adams wymyślił postać Miss Mystic i narysował pierwsze plansze komiksu, na które Adams położył jedynie tusz, a następnie współtworzył go z Adamsem. Czytaj list otwarty Netzera do Adamsa:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10156232047023614&set=a.10151640544218614&type=3&theater

Oryginalnie tekst ukazał się na profilu Z półki zdjęte 9 sierpnia 2020

Komiksy tęczowe [spotkanie szczecińskiego dyskusyjnego klubu komiksowego]

Mglisty wymiar [recenzja]