in , ,

Wystawa „W szerokim kadrze. Komiks polski po transformacji” [patronat Betoniarki]

Z przyjemnością informujemy o objęciu patronatem wystawy W szerokim kadrze. Komiks polski po transformacji. Ekspozycję będzie można oglądać od 30 kwietnia do 31 sierpnia w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Kuratorem wystawy jest Artur Wabik, a współorganizatorami Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki i Fundacja Muzeum Komiksu. Gorąco polecamy!

Choć komiks jako zjawisko kultury popularnej ma w Polsce długą historię, to jego postrzeganie jako gatunku artystycznego jest ciągle nowym zjawiskiem. Po roku 1989 komiks polski ulegał licznym, trwającym do dziś transformacjom, którym towarzyszyło przełamywanie zastanych konwencji i monopoli.

Wystawa W szerokim kadrze będzie wielowątkową opowieścią o transformacji komiksu w Polsce – od inicjatyw oddolnych, odpowiadających na potrzebę opisania zmian zachodzących w rzeczywistości społecznej, poprzez rozwój Internetu, blogosfery i kształtowanie się profesjonalnego rynku komiksowego, aż po utwory realizujące określoną agendę polityczną, na zlecenie instytucji publicznych lub organizacji społecznych.

Ekspozycja zostanie podzielona na trzy splatające się ze sobą narracje. Pierwsza będzie dotyczyć odwzorowania rzeczywistości społecznej w komiksie, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów opisujących transformację ustrojową lat 90. XX wieku. Druga związana będzie z trwającą już dwie dekady zmianą paradygmatu dotyczącego miejsca i roli kobiet w komiksie. Trzecia zostanie poświęcona relacjom komiksu i władzy, z naciskiem na krytyczne spojrzenie na najbardziej rozpowszechnione obecnie narracje historyczne w komiksie. Wspólnym wątkiem dla wszystkich narracji będą niezwykle popularne komiksy autobiograficzne.

Komiks jest dziś częstym źródłem inspiracji dla twórców głównego nurtu sztuki współczesnej, dlatego na wystawie będzie można zobaczyć także prace artystów, którzy nawiązują do tej formy przekazu.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Somna [recenzja]

Ladies with Guns po raz trzeci [recenzja]