in , , , ,

Seria Najwybitniejsi naukowcy [recenzja]

Czy istnieje idealny sposób, żeby zainteresować dziecko światem nauki? Niestety nie, ale zawsze można spróbować wykorzystać do tego komiks. Takie pozycje ma w swojej ofercie wydawnictwo Egmont. Najwybitniejsi naukowcy to seria autorstwa Hiszpana Jordiego Bayarri, która ma na celu przybliżyć historię nauki najmłodszym, a także wzmocnić rolę komiksu jako narzędzia edukacyjnego. Co ciekawe środki na wydanie pierwszych części autor zebrał podczas akcji crowdfundingowej.

O serii Najwybitniejsi naukowcy usłyszałam krótko po premierze pierwszych dwóch części. Postanowiłam, że będę je kupować dla mojej córki – jak pójdzie do szkoły będą w sam raz. Sama do nich wtedy nie sięgnęłam. Przyznam, że podeszłam do nich stereotypowo – jak biografia naukowca może być ciekawą i wciągającą lekturą. Położyłam zakupione komiksy na swoją tak zwaną „kupkę wstydu”. Teraz przyszedł na nie czas i gdy sięgnęłam po część pierwszą poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie przyznam, że wsiąkłam i praktycznie na raz wciągnęłam całą serię.

Do tej pory ukazały się:

  • Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze,
  • Darwin. Ewolucja teorii,
  • Einstein. Przeskok kwantowy,
  • Arystoteles. Głód wiedzy,
  • Newton. Grawitacja w akcji,
  • Hypatia. Prawda w matematyce,
  • Pasteur. Rewolucja drobnoustrojowa,
  • Galileusz. Posłaniec gwiazd,
  • Kopernik. Centrum wszechświata (premiera 31.05.2023).

Każdy komiks składa się z 4 części:

  • komiksu,
  • „Kto jest kim w świecie…”,
  • szkiców
  • posłowia dr. Tomasza Rożka.

Każda historia zaczyna się od pokazania dzieciństwa tytułowego naukowca. Dowiadujemy się kiedy i gdzie się urodził, jak zdobywał wiedzę oraz jego drogę do odkryć lub teorii, dzięki której stał się tytułowym najwybitniejszym naukowcem. Historie przedstawione w komiksach są bardzo wciągające. Dużym plusem jest to, że są napisane w przystępny sposób. Nie ma fragmentów, w których byłoby za dużo tekstu lub gdzie byłby zbyt naukowe sformułowania. Jeżeli pojawiają się już takie, są one zawsze wyjaśnione w tym samym lub następnym kadrze. Autor prawie nie stosuje przypisów, całą wiedzę czerpiemy z samego komiksu.

Sięgając po serię Najwybitniejsi naukowcy myślałam, że historie będę skupiać się tylko na osiągnięciach danego bohatera. Bardzo pozytywnie zostałam zaskoczona kiedy podczas lektury okazało się, że poznajemy dzieciństwo, młodość, podróże i odrobinę życia prywatnego. Przedstawieni naukowcy też byli ludźmi tak jak my i autor komiksów nie zapomina o tym pokazując również, ich niepowodzenia.

Jordi Bayarri prócz napisania scenariusz zilustrował całą serię. Rysunki są bardzo dopracowane i kolorowe. Z łatwością przyciągną młodego odbiorcę. Styl rysunków przypomina mi trochę komiksy o Asterixie, a trochę serię Było sobie… . Przez to podobieństwo na początku myślałam, że jest to książkowe wydanie Byli sobie odkrywcy.

Autor zadbał też, żeby komiks był poprawny merytorycznie – pod kątem historii danego naukowca i świata przedstawionego. Dlatego do współpracy zaprosił znawczynię historii dr Tayrę Lanuzę, która przygotowała również część „Kto jest kim w świecie…”. Znajdziemy tu opisy postaci drugoplanowych. Przyznam, że na samym początku zanim zaczęłam czytać serię, ta część odrobinę mnie odstraszyła. Pomyślałam sobie, że skoro jest potrzebna to znaczy, że komiks nie tłumaczy tego zbyt dobrze i trzeba dodatkowego wyjaśnienia, żeby się nie pogubić w fabule. Okazało się zupełnie inaczej. Ta część tylko systematyzuje nam to czego dowiedzieliśmy się podczas lektury oraz dopowiada kilka ciekawych informacji. Stąd możemy też dowiedzieć się o dalszych losach wspomnianych w komiksie drugoplanowych bohaterów: o ich następnych odkryciach i osiągnięciach (np. zdobycie nagrody Nobla przez córkę i zięcia Marii Skłodowskiej Curie), ale też o mniej chlubnych postępowaniach (życiorys ojca Ady Lovelace, George’a Gordona lorda Byron). Czasami w tej części znajdują się dodatkowe wyjaśnienia odnośnie wynalazków (maszyna analityczna Charlesa Babbage’a), wydarzeń (Kongres Solvaya), organizacji (Towarzystwo Królewskie w Londynie) i miejsc (Musejon i Biblioteka Aleksandryjska).

Mam wrażenie, że jak rozmawiamy czy uczymy się o naukowcach nie zastanawiamy się czy oni się znali, albo czy inspirowali się nawzajem. Z tej serii możemy się na przykład dowiedzieć, że Maria Skłodowska-Curie przyjaźniła się z Albertem Einsteinem, Hypatia wspomina dzieła Arystotelesa, a Galileusz podczas obserwacji nieba odnosi się do teorii Kopernika.

Nad polskim wydaniem serii Najwybitniejsi naukowcy czuwa dr Tomasz Rożek autor m.in. bloga Nauka to lubię junior. Na końcu każdego tomu znajdziemy jego posłowie, w którym opowiada o danym naukowcu i jego osiągnięciu, ale i tłumaczy trochę czasy w jakich żył oraz o jego wpływie na kolejne pokolenia.
Wszystkie części są wydane jako małe książeczki w miękkiej oprawie. Są niepozorne, ale skrywają w sobie naprawdę dużą dawkę wiedzy przekazanej w bardzo przystępny sposób. Wydawca nie podaje wieku od jakiego można sięgnąć po te komiksy. Widać jednak, że są skierowane do czytelnika, który już sam czyta, ale frajdę z lektury będzie miał młodszy jaki i starszy odbiorca.

Tak jak wspominałam na początku pomimo swoich pierwszych obaw co do serii przeczytałam ją całą. I już nie mogę się doczekać kolejnych tomów. Niezdecydowanym mogę polecić ściągnięcie sobie ze strony wydawcy dwóch darmowych komiksów: Szczepionki. Od Jennera do współczesności oraz Mendelejew i układ okresowy pierwiastków i przekonanie się samu czy warto.

Seria ma na celu zainteresowanie nauką i uważam, że robi to w świetny sposób. Sama po przeczytaniu miałam ochotę doczytać sobie o kilku rzeczach. Mam nadzieję, że taki głód wiedzy obudzi się po lekturze w moich dzieciach i będziemy mogli porozmawiać o tym razem.

Kiedy ja chodziłam do szkoły oglądało się serię Było sobie…, teraz dzieci mogą sięgnąć po serię Najwybitniejsi naukowcy. Będzie ona ciekawym urozmaiceniem do lekcji historii, chemii, matematyki, fizyki czy biologii. Polecam ją każdemu rodzicowi, który chce w przyjemny sposób pokazać dziecku świat nauki.

Opis wydawcy:

Najwybitniejsi Naukowcy, seria komiksowa przeznaczona dla młodych czytelników, prezentuje postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. 

Twórcą kolekcji „Najwybitniejsi Naukowcy” jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri. Komiksy z cyklu w przystępny sposób przybliżają biografie ludzi nauki, ich niezwykłą chęć zdobywania wiedzy, a także ukazują drogi, które doprowadziły ich do dokonania przełomowych dla świata odkryć. 
W materiałach dodatkowych znajdują się krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w albumie, posłowie Tomasza Rożka, doktora fizyki, dziennikarza, propagatora nauki i twórcy kanału Nauka To Lubię, oraz kalendarium odkryć bohatera albumu.

Dane techniczne:

Seria: Najwybitniejsi naukowcy
Autor: Jordi Bayarri
Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Wydawca: Egmont
Liczba stron: 48
Wymiary: 20.5×14.5cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ferrus Manus – Gorgon z Meduzy

Starlight: the Return of Duke McQueen