in , , ,

Ferrus Manus – Gorgon z Meduzy

The Horus Heresy Primarchs

Ferrus Manus – Gorgon z Meduzy to siódma książka z serii The Horus Heresy Primarchs, która ma na celu przedstawić czytelnikom jedne z najważniejszych postaci Herezji Horusa, czyli synów Imperatora, Prymarchów.
Omawiany dzisiaj tytuł skupia się na władcy Meduzy oraz X Legionu (nazywanych Żelaznymi Dłońmi), Ferrusie Manusie.

Jak i we wcześniejszych tytułach z tej serii, tak i tej akcja rozgrywa się przed wybuchem Wojny Domowej.
Trzech Prymarchów wciąż pozostaje do odnalezienia, a Imperator nadal przewodzi Wielkiej Krucjacie, lecz pogłoski o jego przyszłych planach już zaczynają krążyć.
Główny bohater późno pokazuje się na scenie, a na początku książki poznajemy jego podkomendnych.
Żelazne Dłonie i Dzieci Imperatora przeprowadzają wspólne ćwiczenia, kiedy dowiadują się o trudnościach 413. Floty w doprowadzeniu Imperium Gardinaal do uległości.
Ta część powieści wydaje się być dla mnie mało interesująca, a nawet trochę chaotyczna przez nadmiar postaci jakie w tym fragmencie książki poznajemy.
Na szczęście wraz z przybyciem do układu Gardinaal pełnej potęgi X Legionu, wszystko staje się klarowniejsze oraz wciągające.
Od tego momentu Gorgon zaczyna odgrywać bardziej aktywną rolę, z szybkimi przebłyskami na temat swojej przeszłości na planecie Meduza i relacji z braćmi.  Autor, Dawid Guymer, wykonuje dobrą robotę, zagłębiając się w postać, poszerzając to, co już wiemy, jednocześnie ujawniając pewne aspekty, które być może nie przychodzą automatycznie na myśl, gdy myślimy o Ferrusie i Żelaznych Dłoniach. Czytelnik ma okazję poznać jego ambicje oraz temperament. Mi osobiście momentami mocno przypomina Perturabo, lecz w przeciwieństwie do niego, Ferrus dopuszcza do siebie przynajmniej jednego ze swojego licznego rodzeństwa. Mianowicie Fulgrima.
Relacje ich oraz przewodzonych przez nich legionów zapewniają książce ciekawy kontrast ze względu na różne charaktery. Ponadto wątki zwykłych ludzi z Armii Imperialnej oraz to jak postrzegają Astartes i Manusa dodatkowo urozmaicają fabułę.

Kampania w układzie Gardinaal jest bardzo krwawa i brutalna i tym samym opisy wydarzeń są niezwykle…. hmmm… barwne.
Ferrus jest brutalem a tym samym taka sama jest taktyka X Legionu, któremu przyszło się zmierzyć z nieugiętym przeciwnikiem o niezliczonych zasobach ludzkich.
Sięgając po książki z przepastnego uniwersum Warhammera 40.000 liczę na dużą dawkę akcji, dostarczającą wypieków na twarzy w trakcie lektury. Nie zawiodłem się przy okazji tego tytułu.
Potyczka Gorgona z zamachowcami wg mnie to najlepszy fragment książki.
Innym są potyczki powietrzne z udziałem zwrotnych myśliwców sterowanych przez Astartes. Chyba po raz pierwszy miałem do czynienia z tym aspektem teatru wojny w tym uniwersum, co było bardzo zaskakujące.

Ponadto nie zabrakło tu tematów, które są często poruszane w historiach o Prymarchach.
Konflikt między Terranami a Meduzyjczykami, rywalizacja między legionami, pragnienie Prymarchy, by udowodnić swoją wartość przed braćmi oraz Imperatorem. Te czynniki, mimo że powielane, pozwalają lepiej zrozumieć powody wybuchu Wojny Domowej.
A książki z serii The Horus Heresy Primarchs, dając czytelnikom wgląd w psychikę Prymarchów, pomagają postawić się na ich miejscu, tym samym sprawiając że podjęte przez nich decyzje są bardziej klarowne.

Zdecydowanie polecam lekturę Ferrus Manus – Gorgon z Meduzy, wszystkim fanom Żelaznych Dłoni, cyklu Herezji Horusa czy po prostu uniwersum Warhammera 40.000. Rozwinięcie i finał książki na pewno wynagrodzą Wam przebrnięcie przez mniej ciekawe pierwsze jej strony oraz zapewnią sporo emocji.

Dane:

  • Autor: David Guymer
  • Wydawnictwo: Copernicus Corporation
  • Format: 135×205 mm
  • Liczba stron: 254
  • Oprawa: Twarda
  • ISBN-13: 9788382320800
  • Data wydania: 19 kwiecień 2023


Bomby [komiks]

Seria Najwybitniejsi naukowcy [recenzja]