Jeśli interesujecie się szeroko rozumianą kulturą Japonii, nie może Was zabraknąć na szczecińskim Japan Fest 2023 — jednodniowym wydarzeniu organizowanym przez Szczeciński Klub Azji, które odbędzie się już w najbliższą sobotę 07.10. w Pałacu Młodzieży (al. Piastów 7), w godzinach od 10 do 18. Będzie to kolejna edycja tej imprezy, trzecia zaś z kolei organizowana przez SKA, która opisywana jest przez nich w następujący sposób:
“Japan Fest to cykliczne wydarzenie poświęcone szeroko rozumianej kulturze fascynującego azjatyckiego kraju, jakim jest Japonia. Co roku różni specjaliści i pasjonaci wspólnie tworzą bogaty program, by przybliżyć słuchaczom tajniki orientalnej sztuki, tamtejsze zwyczaje i najnowsze trendy społeczne. Podczas tegorocznego wydarzenia nie zabraknie pokazów, warsztatów, koncertów czy prelekcji oraz spotkań z ludźmi, którzy Japonię znają od podszewki. Goście będą mieli okazję usłyszeć m.in. o japońskim folklorze, grach, ciekawostkach językowych, czy architekturze.
Celem festiwalu jest stworzenie szerokiego, otwartego forum wymiany poglądów i myśli podejmujących tematy związane z szeroko pojętą kulturą azjatycką. Podczas Japan Festu główny nacisk jest kładziony na spotkania ze znawcami różnych dziedzin kultury, sztuki i tradycji azjatyckiej. Każdy uczestnik festiwalu ma możliwość nie tylko biernie uczestniczyć w imprezie, ale również aktywnie współtworzyć festiwal – brać udział w dyskusjach, otwartych treningach i warsztatach. Jednym z głównych zadań Japan Festu jest promowanie takich właśnie interaktywnych form przekazywania wiedzy.
Japan Fest 2023 jest kontynuacją cyklu imprez organizowanych wcześniej przez stowarzyszenie ENSO i reaktywowanych w 2021 r. przez Szczeciński Klub Azji.”
Pomimo sporego ograniczenia czasowego, jakim jest tylko 8 godzin trwania festiwalu, organizatorzy planują wiele ciekawych atrakcji, takich jak:
- Prelekcje o różnej tematyce. W planie jest aż kilkanaście, a dotyczyć będą zarówno kultury, jak i popkultury Japonii. Jako uczestnicy będziemy mogli między innymi poznać tytuły anime, które warto obecnie oglądać na platformach streamingowych, posłuchać poprowadzonego po angielsku wywiadu z RednasYo, Youtuberem i streamerem takich gier jak Genshin Impact i Honkai: Star Rail, czy posłuchać prelekcji dotyczącej projektowania postaci. Nie zabraknie także prelekcji związanych z japońskimi opowieściami o niesamowitej treści oraz z przerażającymi historiami na temat japońskich yokai. Będziemy mogli też poznań ciekawostki na temat japońskiej kultury jak i dokształcić się w tematyce cosplayu plus size. Dla osób, które interesuje historia, przewidziane są również prelekcje dotyczące historii japońskiego teatru ilustracji oraz japońsko-radzieckiej bitwy nad rzeką Chałchin Goł.
- Konkursy i gry integracyjne, w których będzie można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą mang i anime, a także nieodłączny wręcz element każdego konwentu, czyli konkurs cosplay, na którym zostaną również ogłoszone wyniki wcześniej ogłaszanego konkursu plastycznego.
- Obecność fotostudia, gdzie osoby będące w cosplayu będą mogły zostać sfotografowane przez Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne
- Warsztaty, zarówno takie, na które nie trzeba się wcześniej zapisywać, jak i te, na które obowiązują wcześniejsze zapisy internetowe. Chętni będą mogli wziąć udział między innymi w warsztatach języka japońskiego, a dla odprężenia, będzie można wspólnie pośpiewać przy akompaniamencie shamisenu, japońskiego strunowego instrumentu muzycznego.
- Występy muzyczne i taneczne to koncert zespołu NoMBii, czy też występ taneczny zespołu Sakuramai Poland. Podczas trwania imprezy będzie miał również miejsce spektakl teatru Rakugo, czyli tak zwany teatr jednego aktora, w którym prowadzący, opowiadając na siedząco pewną historię, wciela się w kilka postaci. Będzie również spektakl teatru kamishibai, zwany inaczej papierowym teatrem, polegający na opowiadaniu przez prowadzącego historii ukazanej na pięknie ilustrowanych kartach.
- Pokazy sztuk walki oraz walki szermierki połączone z ich treningiem, oraz prezentacja działa z okresu drugiej wojny światowej wraz z wystawą broni z tego samego okresu.
- Kącik dla dzieci, w którym na najmłodszych uczestników będą czekały kolorowanki, a ci lekko starsi będą mogli zająć się wodną kaligrafią.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym planem i opisem atrakcji, wchodząc na oficjalną stronę wydarzenia: http://japanfest.pl/program/ lub odszukując nazwę imprezy na telefonie w aplikacji konwencik. Dodatkowo, jako że dopiero niedawno ruszyły zapisy na warsztaty, zachęcamy też do zapisywania się na nie za pomocą poniższych linków, udostępnionych na facebookowym wydarzeniu Japan Festu:
Warsztaty origami (15 osób): https://forms.gle/fWZPBePbiHHpa1wK6
Warsztaty monkiri (2 grupy po 12 osób): https://forms.gle/LWgGTW1eBatiSE6x8
Warsztaty robienia kocich uszek (12 osób): https://forms.gle/JKgBYMbrmPpc5qRZ9
Warsztaty tańca yosakoi (10 osób): https://forms.gle/CzSHeGqVvmh9qZH56
Warsztaty rysowania dla początkujących (12 osób): https://forms.gle/5EqVpvjTV74ycWfb9
Warsztaty linorytu (12 osób): https://forms.gle/JTetMQy64vLTdHmWA