Halloweenowa noc zbliża się wielkimi krokami. Wampiry, wilkołaki i inne potwory powoli wychodzą z ukrycia. Nic tylko zabarykadować się bezpiecznie w domu i czytać straszne komiksy. Jak bać się, to tylko w zaciszu domowego ogniska, prawda? Nadeszła pora wyciągnąć wiekowy już dosyć segregator z zakurzonej szafy. W środku nie brakuje najróżniejszych zeszytów komiksowych, również tych najbardziej przerażających i niecodziennych.
Batman: Zagłada Gotham
Trudno w to uwierzyć, ale Lovecraft przeniknął nawet do świata Człowieka-Nietoperza. W tym konkretnym przypadku chodzi o alternatywną rzeczywistość, w której obrońca wiecznie ponurego miasta Gotham egzystuje w 1928 roku. Będąc pozbawionym nowoczesnej technologii, jest zmuszony podjąć się zaciętej walki z nieludzkim zagrożeniem — pradawnym bytem o niespotykanej dotąd mocy. W takim wypadku nie mogło zabraknąć mackowatych stworów, oślizgłych gadów i portali do obcych wymiarów. Fani prozy Lovecrafta powinni być wniebowzięci.
- Tytuł oryginalny: Batman: The Doom That Came to Gotham
- Scenariusz: Mike Mignola i Richard Pace
- Rysunki: Troy Nixey
- Okładka: Mike Mignola
- Kolory: Dave Stewart
- Tusz: Dennis Janke
- Liternictwo: Bill Oakley
- Premiera pierwszego zeszytu: Listopad 2000 (DC Comics)
- Premiera wydania zbiorczego w Polsce: 2004 (Egmont)
Dylan Dog: Cagliostro!
Dla Europejczyka przyjazd do Ameryki to istna katorga. Tak przynajmniej wynika z tego zeszytu. Dylan Dog, detektyw od spraw paranormalnych, przyjeżdża do Nowego Jorku w ramach kolejnego zlecenia. Sama droga na spotkanie z klientem okazuje się stanowić nie lada wyzwanie. Tak irracjonalnych, groteskowych i okraszonych czarnym humorem scen nie widuje się na co dzień w komiksowym zeszycie. Na próżno szukać sensu, skoro chaos jest tu na porządku dziennym. Ten komiks jest jak senny koszmar — w pozytywnym tego słowa znaczeniu — który nagle dobiega końca.
- Tytuł oryginalny: Dylan Dog: Cagliostro!
- Scenariusz: Tiziano Sclavi
- Rysunki: Luigi Piccatto
- Okładka: Claudio Villa
- Premiera zeszytu: 1992 (Sergio Bonelli Editore)
- Premiera zeszytu w Polsce: 2002 (Egmont)
Dziki Ląd
Teraz przyszła pora na coś bardziej egzotycznego. Lądujemy w osiemnastowiecznym Kalikacie, gdzie słońce grzeje niewyobrażalnie mocno w środku dnia. Wydawałoby się, że nie jest to za dobre miejsce do życia dla szanującego się krwiopijcy. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że tropikalne Indie stanowią idealne pole do prowadzenia widowiskowych bitew, wycieczek wzdłuż zarośniętej dżungli i zagryzania niewinnych mieszkańców. Nawet Rakszas, demon-ludojad z mitologii indyjskiej, uwił sobie tu przytulne gniazdko. Poza oderwanymi od rzeczywistości elementami pojawiają się również motywy historyczne, związane z działaniami handlowo-administracyjnymi Imperium Brytyjskiego. Dla każdego coś dobrego.
- Tytuł oryginalny: These Savage Shores
- Scenariusz: Ram V
- Rysunki: Sumit Kumar
- Okładka: Sumit Kumar
- Kolory: Vittorio Astone
- Liternictwo: Aditya Bidikar
- Premiera pierwszego zeszytu: 28 listopada 2018 (Vault Comics)
- Premiera wydania zbiorczego w Polsce: 25 maja 2020 (Lost In Time)
Deadman: Dark Mansion of Forbidden Love
W uniwersum DC Comics roi się od ciekawych superbohaterów. Szkoda, że tak wielu z nich rzadko widujemy za pośrednictwem innych środków masowego przekazu. Za przykład idealnie służy Deadman — akrobata Boston Brand, który po śmierci przybiera postać ducha. Tutaj usiłuje rozwikłać zagadkę dziwnego nawiedzenia w starej posiadłości. W żadnym razie nie jest to groteskowy horror, a raczej love story z mocnymi elementami nadnaturalnymi. Głównym celem twórców było przede wszystkim zawiązanie ciekawej intrygi, równocześnie pamiętając o utrzymaniu silnych relacji pomiędzy postaciami.
- Tytuł oryginalny: Deadman: Dark Mansion of Forbidden Love
- Scenariusz: Sarah Vaughn
- Rysunki: Lan Medina
- Okładka: Stephanie Hans
- Kolory: José Villarrubia
- Tusz: Dennis Janke
- Liternictwo: Janice Chiang
- Premiera pierwszego zeszytu: 5 października 2016 (DC Comics)
- Premiera wydania zbiorczego: 31 maja 2017 (DC Comics)