Numer 3/2024 (35) – ten, w którym musimy porozmawiać o Edycie. Bystroń.
Zrobił się luty. Ludzie już zapowiadają komiksy na Krakowski Festiwal Komiksu i MFKiG w Łodzi, a ja jeszcze styczniowych nie przeczytałam. Ech…
Spotkania/rozmowy
WIRTUALNE
21 lutego na Kanale Książkowym odbędzie się rozmowa z Edytą Bystroń. Poprowadzę ją ja i już się nie mogę doczekać.
STACJONARNE
Warsztaty z Edytą Bystroń
6 marca rusza cykl warsztatów komiksowych stacjonarnych dla młodzieży i dorosłych w Muzeum Karykatury w Warszawie, a 8 marca planowane są warsztaty dla edukatorów. Oczywiście miejsc już brak, ale warto się wpisać na listę rezerwową. Pierwsze warsztaty są za grosze, drugie za darmo.
Spotkanie wokół wystawy Edyty Bystroń
2 marca Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na Poruszenia – spotkania sztuki i psychoanalizy, podczas których dyskutowana będzie wystawa Edyty Nie powinnam poruszać tego tematu. Samą wystawę można oglądać do 9 marca.
Edyta, to jest Twój miesiąc! I marzec też.
Maraton komiksowy
15 lutego w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu odbędzie się 3-godzinny maraton komiksowy dla dzieci i młodzieży. Wstęp wolny.
16 lutego we wrocławskiej klubokawiarni Recepcja odbędzie się spotkanie z Kasią Mazur promujące jej najnowszy komiks Zamaskowana, poświęcony tematyce autyzmu. Rozmowę poprowadzi Marta Falkowska, wstęp wolny.
22 lutego w gdańskim Under Beer odbędzie się po raz drugi Bitwa Komiksowa. Można się sprawdzić w sztuce rysowania komiksów lub pooglądać osoby zmagające się z tą materią (udział w wydarzeniu jest płatny).
Militaria w komiksie (klub dyskusyjny ToPiK)
W ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 18.00 w szczecińskiej Piwnicy Kany spotyka się dyskusyjny klub komiksowy. Wstęp wolny.
Publikacje/premiery/zapowiedzi
Luty jeszcze młody, a już mamy premierę Ćmy Supersamobójcy, komiks Jeszcze będzie pięknie wydany przez Muzeum Komiksu w Krakowie, Rajtuzy sprawiedliwości 2: Gra warta świeczki, Dziennik okupacyjny Stanisława Rembeka, Chciałbym zapomnieć Cholewińskiego i Krztoń i nowe Kuce z Bronksu Dema. Do księgarń dotarł też wreszcie wyczekiwany Upiór. Coś ciekawego pominęłam?
Z kolei z komiksów, na które czekam, to ostatnio dzięki Unce wpadł mi w oko komiks Cienie Lasu, który niebawem trafi na rynek dzięki wydawnictwu Best Comics. Na Kraków wydruk zbiorczy swoich pasków w kolorze planuje Szarosen.
Soudtrack do komiksu Rzeźzin
15 lutego wystartuje przedsprzedaż płyt CD i kaset (xD) ścieżki dźwiękowej do kultowego Rzeźzina. Śledźcie ich FB, bo to będzie mikronakład! Premiera albumu planowana jest na Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej w kwietniu. Patroni i matronki otrzymają je razem z paczkami rzeźziowymi.
NABORY KOMIKSOWE
Wystartował nabór komiksów do zina Dreszczyk 4. Prace można nadsyłać do końca czerwca.
Trwa także nabór tekstów i komiksów do planowanego na jesień numeru Zeszytów Komiksowych. Temat: Wojna.
Trwa nabór referatów do tegorocznej konferencji „Komiksowe Marginesy i marginalia“.
KONKURS Nie tylko superbohaterowie walczą ze złem
Jeżeli jesteś z województwa zachodniopomorskiego i się uczysz lub nauczasz w szkole podstawowej, lub ponadpodstawowej, zapraszam do udziału w wojewódzkim konkursie na komiks. Szczegóły na stronie organizatora.
Festiwale
Plan na pierwszą połowę roku wygląda następująco (podaję imprezy, które mają potwierdzony termin):
18 lutego Festiwal Gier i Komiksów dla Dzieci w Pacanowie
22-24 marca Krakowski Festiwal Komiksu ogłaszają line up, jest mnóstwo super osób, także z zagranicy, warto śledzić!
18-21 kwietnia Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej
23-26 maja Komiksowa Warszawa
No i w czerwcu Pyrkon plus Radomskie Spotkania z Komiksem i Mangą, na razie bez daty.
Pamiętajcie o zbiorczym artykule Imprezy komiksowe w Polsce 2024 oraz czacie poświęconym imprezom komiksowym: kliknij by dołączyć do czatu.
Wystawy
14 lutego w Otwartej Pracowni Jazdów odbędzie się wernisaż wystawy Dziennik okupacyjny Stanisława Rembeka połączony ze spotkaniem z autorem, Michałem Rzecznikiem. Wystawę można oglądać do końca lutego.
W Starym Sączu w Jazzowej Gospodzie gra jazz i wisi komiks, czyli wystawa plansz komiksowych Piotra Burzyńskiego. Można ją oglądać do końca czerwca.
Nadal można też oglądać wystawy wspominane w poprzednim liściku:
- „Kiedyś będzie pięknie” w Muzeum Komiksu w Krakowie.
- Nie powinnam poruszać tego tematu. Wystawa Edyty Bystroń w Bydgoskim Centrum Sztuki.
Rok pod kreską w Muzeum Karykatury w Warszawie - W ramach komiksu w warszawskim domu kultury Portiernia
- Śpij słodko aniołku Tomxyza w szczecińskiej Piwnicy Kany.
VARIA
Dzisiejsze VARIA będą polecajką. Postanowiłam podrzucać co jakiś czas jakieś fajne webkomiksy. Zacznę dzisiaj od pięknej historii miłosnej o wrestlerach od Rafy Janko World of Pain. Polecam!
Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.
Jeżeli chcesz, żeby newsletter trafiał na Twoją skrzynkę dzień wcześniej niż na portal (i czasem miał w środku coś ekstra) – zapraszam do subskrypcji!
Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka
Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!