in , , , ,

#mniesiepodoba44 [Enrico Marini]

Wow co za burleska i noir w jednym! Tak dziś pochylam się nad kolejnym wspaniałym (omówienie innych na koniec) dziełem Enrico Mariniego wydanym w Polsce. Jestem fanem tego twórcy komiksowego. Łączy on klasyczną frankofońską kreskę z lekkością malarskiego kunsztu akwareli. Sam komiks to jakby amerykański film noir z lat pięćdziesiątych, z klasycznymi dla gatunku głównymi bohaterami – tancerka o czerwonych włosach, gangsterzy, policjanci i kierujący się zasadami były kochanek tancerki (również przestępca). Całość niezbyt nowatorska, ale sprawnie poprowadzona i z fajnym zakończeniem. Krótkie streszczenie dwóch tomów, w których zamyka się ta historia, w dalszej części tekstu. Polecam całość uwadze, bo warta jest wydanych na nią pieniędzy.

Enrico Marini, urodzony 13 sierpnia 1969 roku w Szwajcarii, jest włoskim artystą komiksowym. Jego pierwszy poważny kontakt z komiksem miał miejsce w 1987 roku na Festiwalu Komiksu w Sierre dzięki Konkursowi Młodych Talentów, na którym został zauważony i przedstawiony wydawnictwu Alpen Publishers. Właśnie wtedy zaledwie osiemnastoletniemu twórcy powierzono rysowanie pierwszych albumów komiksowych. Prawdziwa kariera tego twórcy miała rozpocząć się dopiero w 1992 r., kiedy to scenarzysta Thierry Smolderen zaproponował mu współpracę przy serii Cygan. w późniejszych latach jego styl ewoluował, łącząc dynamikę mangi z autorski unikalnym podejściem do rysunku. Batman: Mroczny książę z bajki z 2017 r., to jego debiut jako rysownika i scenarzysty jednocześnie. Jego prace są cenione za szczegółowość i dynamiczne przedstawienie postaci oraz akcji.

Seria Noir Burlesque to mroczny thriller inspirowany amerykańskimi filmami noir z lat pięćdziesiątych. Oto recenzja dwóch tomów tej fascynującej historii:

Tom 1: Noir Burlesque, który wprowadza czytelnika w świat gangsterskich intryg i zmysłowości. Główny bohater, Slick, to były złodziej, który wraca do miasta, aby spłacić dług u gangstera Rexa McKinty’ego. Komiks zachwyca swoją estetyką i klimatem, przenosząc czytelnika w mroczne zaułki miasta pełnego niebezpieczeństw. Bardzo charakterystyczną postacią jest czerwonowłosa femme fatale, która wypełnia sobą całą opowieść, jest też zdrada i zazdrość. A wszystko w atmosferze noir doskonale oddanej przez autora.

Tom 2: Noir Burlesque jest kontynuacją historii Slicka który, aby spłacić dług, musi współpracować z Rexem. Chce też odzyskać swoją młodzieńczą miłość, Deb, która została gwiazdą kabaretu. Niestety, plan Rexa oznacza otwartą wojnę z sycylijską mafią. Autor nadal utrzymuje całość w klimacie amerykańskiego filmu noir, wprowadzając czytelnika w świat pełen krwawych strzelanin i rozliczeń między gangsterami. Komiks kończy się w sposób satysfakcjonujący, zamykając wszystkie wątki i pozostawiając czytelnika z poczuciem spełnienia.

Wrażenia

Oba tomy Noir Burlesque to doskonałe przykłady komiksu noir, który zachwyca zarówno fabułą, jak i oprawą graficzną. Autor mistrzowsko oddaje klimat lat 50. Rysunki są pełne detali i zmysłowości. Historia jest wciągająca, pełna napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji. To pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku i miłośników dobrze skonstruowanych opowieści gangsterskich, a atmosfera noir jest doskonale oddana dzięki szczegółowym rysunkom Mariniego.

A oto inne serie tego utalentowanego włoskiego twórcy:

Orły Rzymu – epicka opowieść historyczna, która przenosi czytelników do czasów starożytnego Rzymu. Historia skupia się na losach dwóch młodzieńców, Arminiusza i Marka, którzy dorastają razem, mimo że pochodzą z różnych światów. Pełen politycznych intryg i osobistych dramatów.

Skorpion – seria przygodowa, której akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznym Rzymie. Główny bohater, Armando Catalano, znany jako Skorpion, jest poszukiwaczem skarbów i mistrzem szermierki.

Cygan – futurystyczna seria science fiction, której głównym bohaterem jest Tsagoi, cygański kierowca ciężarówki. Akcja rozgrywa się w dystopijnej przyszłości.

Gwiazda pustyni – western, który opowiada historię Matta Montgomery’ego, mężczyzny, który wraca do domu po wojnie secesyjnej, aby odkryć, że jego rodzina została zamordowana.

Batman: Mroczny książę z bajki – w tej wyjątkowej interpretacji Batmana, Marini łączy swoje umiejętności rysunkowe z mroczną, baśniową fabułą. Komiks przedstawia Batmana w walce z Jokerem, który porywa młodą dziewczynę.

Drapieżcy – to seria, której akcja rozgrywa się w świecie wampirów. Główni bohaterowie, bracia Vlad i Drago, są wampirami, którzy muszą stawić czoła zarówno ludzkim, jak i nadprzyrodzonym zagrożeniom. Seria pełna mrocznego klimatu i dynamicznych scen akcji.

Każda z tych serii pokazuje różnorodność talentu Mariniego i jego zdolność do tworzenia wciągających, wizualnie oszałamiających opowieści.

Sięgnijcie po którąś z nich na pewno nie pożałujecie.

Przygody Gala Asteriksa. Tom 1 [recenzja]