in , , ,

Adaptacje literatury. Quo vadis [recenzja]

Komiks jako medium często jest wykorzystywany do przenoszenia literatury na jego karty. Nie wszystkie takie zabiegi kończą się pełnym sukcesem, często po prostu „nie donoszą”. Moim ulubionym przykładem dobrego pokazania trudnej książki jest Rzeźnia numer pięć Kurta Vonneguta wydana przez Egmont.

Egmont jest też wydawcą całej serii wielkich powieści literatury światowej, do której kanonu trafiła też powieść naszego noblisty Henryka Sienkiewicza.

Książka szybko odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Jej tytuł nawiązuje do słów Quo vadis, Domine? („Dokąd idziesz, Panie?”), według legendy wypowiedzianych przez apostoła Piotra do Chrystusa.

Komiks Quo Vadis to adaptacja powieści, która została przekształcona w formę komiksu. Fabuła komiksu opowiada historię romansu między młodym pogańskim oficerem rzymskim, Markiem Winicjuszem, a Ligią, chrześcijańską księżniczką barbarzyńców wychowaną w rzymskim domu.

Komiks jest osadzony w czasach dotyczących Wielkiego Pożaru Rzymu w 64 roku n.e., w tym rzymskiego prześladowania chrześcijan. Mimo że Ligia jest pobożną chrześcijanką, Marek nieustannie próbuje zdobyć jej względy. Po spotkaniu z innymi chrześcijanami Marek skłania się ku nowej religii i przyjmuje chrzest.

Komiksowe adaptacje Quo Vadis skupiają się na kompresji, zmianie, a nawet zniekształceniu literackiego dzieła, ale mogą przekazać nowe znaczenie. Mimo że rysunki są dość podstawowe, tekst jest bardzo zręcznie skompresowany na tak małej przestrzeni, jest całkowicie wierny literackiej narracji pierwowzoru, a żadne istotne wydarzenie nie jest pominięte.

Komiks Quo Vadis to nie tylko opowieść o miłości, wytrwałości, wierze i dobru, które zawsze zwycięża, ale także o konflikcie między chylącym się ku upadkowi Cesarstwem Rzymskim a chrześcijaństwem.

Rysownikiem komiksowej serii dzieł literackich, takich jak Quo Vadis, jest artysta znany jako Cafu. Prawdziwe imię Cafu to Carlos Alberto Fernandes Urbano. Jest on brazylijskim rysownikiem komiksów, który pracował nad wieloma tytułami dla Marvel i DC Comics. Serie, w których maczał tusz to m.in. Spiderman, Daedpool. W tym jednak przypadku do jakości rysunków można by się przyczepić, bowiem nie jest to mistrzostwo, do którego przyzwyczaił nas Egmont w innej serii Mitów.

Na obronę mogę powiedzieć, że inny album, który posiadam z tej serii, to Don Kichot rysowany inną kreską i przez innego rysownika trzyma poziom.

Reasumując, bardzo słuszna idea krzewienia dzieł literatury światowej w kolejnej odsłonie, więc warto mieć takiej jakości „bryki”, by z czasem sięgnąć po te pozycje już w formie literackiego pierwowzoru. Ja na pewno po nie sięgnę, bo z upływem czasu dokładność pamiętania książek, które się czytało zanika. Warto do nich wracać i wtedy dla oszczędności czasu mamy tę serię…

Komiks został wydany przez Egmont Polska w 2024 roku.

#współpracarecenzencka

Dane techniczne:
Tytuł: Adaptacje literatury. Quo vadis
Scenariusz:  Patrice Buendia
Ilustracje: Cafu
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Format: 21,5 × 29 cm
Liczba stron: 56
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13: 9788328162020
Data wydania: 24 kwietnia 2024

Rahan – syn czasów mroku [Z półki zdjęte]

Znamy harmonogram Międzynarodowych Mistrzostw Pokémon Ameryki Północnej!