Dzięki wydawnictwu Lost in Time polski czytelnik ma okazję zapoznać się z wczesną twórczością belgijskiego artysty Didiera Comèsa – albumem „Ergün tułacz”, zbierającym dwie pierwsze pełnowymiarowe historie Comèsa „Żyjący bóg” i „Władca ciemności”.
Wydanie albumowe „Żyjącego boga” w Belgii po raz pierwszy ukazało się w 1974 r., natomiast „Władca ciemności” w wydaniu albumowym ukazał się dopiero w 1980 r. (wydawca zagubił ponad 20 plansz i autor musiał je odtwarzać).
Są to dwie pierwsze części serii o Ergünie. I zarazem jedyne stworzone przez tego artystę. Seria była kontynuowana przez Benoîta Peetersa (scenariusz), znanego, m.in. w Polsce, z serii „Mroczne Miasta” oraz Patricka Deubelbeissa (rysunki).


Polskie zbiorcze wydanie prezentuje po raz pierwszy twórczość artysty rodzimemu fanowi komiksów. Comès odpowiada tutaj zarówno za scenariusz, jak i stronę wizualną. Co szczególnie ciekawe: to jedyne, poza albumem „L’Ombre du corbeau” historie, które stworzył w kolorze.
Francuskojęzycznemu czytelnikowi autor znany jest przede wszystkim z nagrodzonego w 1981 r. na festiwalu w Angoulême albumu „Silence” (1980), a także późniejszych, czarno-białych prac. Twórczość Comèsa uznawana jest za klasykę komiksu frankofońskiego.

Obie historie przedstawione w albumie spaja postać Ergüna, białowłosego buntownika i wygnańca z Ziemi. Jednak fabularnie, opowieści te więcej dzieli niż łączy.
W „Żyjącym bogu” śledzimy losy rozbitka na obcej planecie, który zostaje wmieszany w brutalny konflikt pomiędzy kobietami-kwiatami a tytułowym Żyjącym Bogiem. Wraz z bohaterem odkrywamy tajemnicę długowieczności samozwańczego bóstwa.

Akcja komiksu prowadzona jest w mocno archaiczny sposób, a całość kończy niezbyt zaskakujący twist. Historia okazuje się przeładowana konceptami, do tego stopnia, że z czasem czujemy się znużeni ich powierzchowną, niewiele wnoszącą prezentacją.
Z kolei fabuła „Władcy ciemności” zawiera elementy mistyczne. Dusza bohatera zostaje oddzielona od ciała i odbywa surrealistyczną wędrówkę, aby się z nim na powrót zjednoczyć. Duchowy Ergün na swojej drodze spotyka plejadę postaci historycznych i mitycznych, pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Album jest konglomeratem symboli oraz obrazów znanych, lub nawiązujących do innych dzieł. To wszystko sprawia, że historia, mimo że ma już swoje lata, zestarzała się w bardziej szlachetny sposób, niż przedstawiona w „Żyjącym bogu”.

Pod względem graficznym album jest nieodrodnym dzieckiem swojej epoki. Neonowe kolory, bogactwo szczegółów i „brudna kreska” wpisują go w stylistykę typowych prac z lat 70. XX wieku. Mimo tego Comès posiada swój charakterystyczny styl, z dużą ilością czerni, co nadaje obu albumom mroczny, szczególny klimat. Autor stawia sobie za cel olśnić nas różnorodnością motywów, tak graficznie, jak i fabularnie. Dzięki temu możemy podziwiać wiele dopracowanych, misternych kadrów.

„Żyjący bóg”, wskutek swojej archaicznej konstrukcji, jest dość trudny w odbiorze. Nie ukrywam, że z ulgą powitałam koniec tej historii.
Natomiast przygody Ergüna we „Władcy ciemności”, pomimo częstych, mocno abstrakcyjnych rozwiązań fabularnych, mają głębszy i bardziej interesujący wymiar, niż w „Żyjącym bogu”.
Atrakcyjna strona graficzna, choć trąci mocno stylem retro, pozwala wybaczyć pewną naiwność i częściowo absurdalne wątki, dając satysfakcję z odkrywania powiązań z innymi dziełami popkultury.

Dwa pierwsze tomy cyklu o Ergünie tułaczu to wydawnicza ciekawostka. Na tyle interesująca, że z chęcią zapoznałabym się z pozostałymi albumami twórcy i mam nadzieję, że wydawca nam to wkrótce umożliwi.
Dla tych, którzy nie mogą się doczekać – wirtualna wystawa twórczości Didiera Comèsa (dostępna w języku angielskim): https://didier-comes.kbs.virtualtour.poppr.be/en/entrance
Okładki albumów francuskich pochodzą ze strony: https://www.bdfugue.com

Dziękujemy wydawnictwu Lost in Time za egzemplarz recenzencki, otrzymany w ramach współpracy reklamowej.
Dane techniczne:
Tytuł: Ergün tułacz: Żyjący bóg / Władca ciemności
Scenariusz: Didier Comès
Ilustracje: Didier Comès
Wydawnictwo: Lost in Time
Liczba stron: 96
Format: 240×320 mm
Okładka: twarda
Druk: kolorowy
Data wydania: 27 stycznia 2025
ISBN: 978-83-68346-06-0