Numer 19/2024 (51) Ten, który wysyłam z tygodniowym opóźnieniem, przepraszam!
Lajwy na Kanale Komiksowym
W listopadzie na betoniarkowym Kanale Komiksowym mamy w planach trzy spotkania. 5 listopada gościć będą u nas autorzy komiksu Ćma, 13 listopada — Zavka, a 19 listopada — autorzy komiksu Postapo. Serdecznie zapraszamy.
Spotkanie z autorami komiksu Ćma
Tomasz Grodecki, Tomasz R. Borkowski i Kacper Wilk JUŻ DZISIAJ (5 listopada, wtorek, godz. 19.00) na Kanale Komiksowym.
Komiksowe spotkania stacjonarne w Polsce
7 listopada w toruńskiej Mediatece w Młynach odbędzie się spotkanie z Kasią Mazur – jest to trzecie i ostatnie z serii spotkań Komiksowe Herstorie (i mam nadzieję, że to nie koniec projektu!)
7 listopada odbędzie się kolejna już Paszcza Komiksowa — warszawskie spotkanie dla komiksiarzy w celu wspólnego rysowania komiksów.
9 listopada w olsztyńskiej Planecie 11 odbędą się darmowe warsztaty komiksowe z Talą Nowińską. Warsztaty są darmowe i adresowane do osób powyżej 13 roku życia. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
9-10 listopada w Tczewie odbędzie się Komiksogranda, impreza komiksowo-growa.
16 listopada w warszawskim Centrum Komiksu odbędzie się spotkanie z autorami komiksu Cząberek, Wiktorem Talagą i Aleksandrą Machoń,
16 listopada w Kielcach odbędzie się spotkanie poświęcone świętokrzyskiemu komiksowi.
Polecam też Waszej uwadze serię spotkań w krakowskiej księgarni Fankomiks “Bliżej komiksu”. Spotkania są zaplanowane od września do grudnia. Jest w czym wybierać!
Nadchodzące festiwale komiksowe i okołokomiksowe
Pasja Minicom
8 i 9 listopada w gdyńskiej Bibliotece z Pasją odbędzie się kolejna edycja festiwalu fantastyki, w którym znajdziecie ciekawe okołokomiksowe punkty programowe:
- Fantastyczne światy, fantastyczne historie. Wystawa prac Sonne, Emi de Clam i PinPinax.
- Fantastyczne historie i światy. Spotkanie autorskie z trójmiejskim triumwiratem komiksowo-artystycznym SEMP, czyli dziewczynami od wystawy, które mam przyjemność poprowadzić.
- Komiks dla kobiet, czy komiks kobiet? – panel dyskusyjny, w którym również się pojawię.
- Sporo punktów okołomangowych – w końcu manga to też komiks 😉
- I oczywiście komiksowe stoiska wystawowe na giełdzie towarzyszącej wydarzeniu!
Do zobaczenia w Gdyni!
Wielogłos 2024
Wielkimi krokami nadchodzi wirtualny festiwal słowa i obrazu Wielogłos, który mam przyjemność współorganizować. Z tej okazji pozwolę sobie wysłać w przyszłym tygodniu osobny newsletter poświęcony wyłącznie Wielogłosowi, a tymczasem mały sneak peak w postaci bloków tematycznych, które dla Was przygotowaliśmy:
sobota, 16 listopada
Komiks w bibliotece — Blok skierowany do wszystkich osób zainteresowanych budowaniem komiksowych kolekcji oraz organizowaniu wydarzeń kulturalnych z komiksem w tle. Do udziału zaprosiłyśmy osoby, które pracują w bibliotekach, gromadzą zbiory komiksowe i wykorzystują je w warsztatach.
Komiks w tęczy — Komiksy queerowe, LGBT+, tęczowe — jakbyśmy ich nie nazywały, stają się coraz popularniejsze, a wątki z nimi związane pojawiają się w coraz większej liczbie tytułów. Dlatego chcemy o nich poopowiadać podczas naszych prelekcji oraz porozmawiać z zaproszonymi osobami o tym, co ciekawego można znaleźć w tym różnobarwnym temacie.
niedziela, 17 listopada
Komiks w spódnicy — Dziewczyny nie czytają komiksów, a literatura kobieca jest gorsza? Nic bardziej mylnego! Odczarujemy stereotypy związane z babskimi komiksami, a o pomoc poprosimy znane bookstagramerki oraz autorki i wydawczynie romansów i… erotyków!
Komiks w internecie — Blok wypełniony spotkaniami z osobami tworzącymi w internecie, zwłaszcza na platformie webkomiksy.pl oraz warsztatami dla tych, które chciałaby zacząć.
Wszelkie informacje znajdziecie na stronie wydarzenia na FB. Szczegółowy program w przyszłym tygodniu!
ZASUBSKRYBUJCIE NAS NA YOUTUBE
Jako ciekawostkę podrzucam też gdański festiwal Ale gramy, który wychodzi wprawdzie od gier, ale proponuje też stoiska z komiksami oraz stacjonarne spotkanie internetowej grupy “Komiks ostatnio czytałem”. Festiwal odbędzie się 16 i 17 listopada w Gdańsku.
Festiwale komiksowe, które jeszcze przed nami w 2024 roku:
Niech Żyje Komiks
Warszawa, 23 listopada
BETON 2024
Szczecin, 30 listopada
UWAGA! TRWA NABÓR WYSTAWCÓW I PRELEGENTÓW!
Szczegółowy wykaz tegorocznych festiwali i większych imprez komiksowych znajdziecie w tym artykule.
Festiwale 2025
Jeszcze dobrze rok się nie skończył, a już się dzieją rzeczy w kierunku przyszłorocznych festiwali.
Trwa nabór do nagrody Złotych Kurczaków i nabór zgłoszeń na stoiska podczas tego festiwalu. Szczegóły znajdziecie na stronie organizatora.
Terminy przyszłorocznych festiwali, które już znamy:
- Złote Kurczaki 15 lutego Wrocław
- Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 10-13 kwietnia Poznań
- Komiksowa Warszawa 15-18 maja Warszawa
- Małopolski Festiwal Komiksu 31 maja-1 czerwca Kraków
- Krakowski Festiwal Komiksu 27- 29 czerwca Kraków
- Białogard Comic Con 5-6 lipca Białogard
- Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi 27-28 września
- Górnośląska Impreza Komiksowa 25 października
JAK ZNACIE DATY INNYCH FESTIWALI TO BARDZO PROSZĘ O INFO!
Wystawy i wernisaże
7 listopada w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Piechnika. „Chleb wolnościowy. Odcienie współczesnej wolności” to wystawa oparta na fragmentach drugiego tomu reportażu komiksowego „Chleb wolnościowy”, która zaprasza do refleksji nad współczesnymi zmaganiami o wolność. Przez pryzmat osobistych historii bohaterów – żołnierek z Ukrainy, licealistki, studentki, bezdomnego, fotografa, menedżera handlowego, psychoterapeuty, pracowników socjalnych i wielu innych – widzowie zanurzają się w różnorodne tematy związane z wojną, przemocą, stratą, uzależnieniami czy edukacją i pomocą. Każda opowieść przedstawia inny odcień wolności – od osobistej walki po społeczne wyzwania. Tytułowy Chleb wolnościowy symbolizuje ciągłe poszukiwania i zmagania o wolność we współczesnym świecie pełnym kontrastów.
8 listopada w Sopocie odbędzie się wernisaż wystawy trójmiejskich komiksiarzy. Wystawa powstała w ramach projektu Zdrowe Porty. Na wystawie będzie można zobaczyć prace Jakuba Babczyńskiego, Jacka Frąsia, Bartka Glazy, Łukasz Kowalczuka oraz Marka Lachowicza. Panowie, badajcie się!
8-10 listopada w warszawskiej Lengrenówce w ramach cyklu Dobre Kreski będzie można oglądać wystawę Tomasza Spella.
9 listopada w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostanie otwarta wystawa „Zainspirowani. Komiks polski i jego źródła”. To wielowątkowa opowieść o historii gatunku i jego twórcach, a także inspiracjach i zapożyczeniach, z których składa się współczesny polski komiks.
Open calle i nabory okołokomiksowe
Do 15 listopada trwa nabór do Bzika.
Ruszył open call komiksowy Twój pomysł na biznes. Czas do 15 grudnia, zaprasza kolektyw Gehenna.
Open call ogłosiły też Zeszyty Komiksowe. Temat numeru: Bogusław Polch. Termin naboru komiksów, ilustracji i tekstów upływa z końcem roku.
Zapachniało wiosną i Poznańskim Festiwalem Sztuki Komiksowej! Oto bowiem wystartował nabór prac do zina Cthulhu wyemancypowany Horror, weird, bizzare i wszelkie wariacje na temat mile widziane! Nabór trwa do połowy stycznia, wybrane prace zostaną opublikowane w darmozinie podczas PFSK 2025. Autorką grafiki promocyjnej jest Michalina Mishigo Targosz.
#komikswspódnicy
Witam w kąciku Fundacji RAKHSA, która jest wydawczynią niniejszego newslettera oraz matronką kącika #komikswspódnicy, w którym polecać będę bardzo szeroko rozumiane komiksy kobiece, tj. pisane przez kobiety, skierowane do kobiet i/lub poruszające tzw. kobiecą tematykę. Nie ukrywam, chcę w ten sposób trochę odczarować stereotypowe skojarzenia oraz zachęcić więcej dziewczyn do sięgania po komiksy. Duchową siostrą hashtaga jest Paulina Matyńka.
W tym numerze polecam komiks autorstwa Zavki – komiksiary i graficzki o unikatowym stylu wizualnym i nietuzinkowych pomysłach. Zerknijcie same na jej stronę: https://zavka.webnode.page
Promienie Xi
Dwanaście lat temu doszło do wydarzenia, które zniszczyło świat, jaki znaliśmy. Anomalie klimatyczne, mutacje i zanikająca pamięć to nasza nowa rzeczywistość. Świat został podzielony na strefy. Jedną z nich jest las. Dla niektórych to bezpieczna kryjówka, dla innych miejsce wielu tajemnic. Rośnie tam roślina o niezwykłych właściwościach, a pewien zagubiony przedmiot nie dociera do celu. Po lesie krąży demoniczne zło – wciąż żywe, choć ukryte. Jest też szkoła. Podobno stało się tam coś, czego nikt nie chce pamiętać.
Liczba stron: 276
Format: 210 × 260
Wydawca: Timof Comics
Data wydania: 16 września 2024
Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!
Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.
Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka
Wydawczynią newslettera jest Fundacja RAKSHA