in , ,

Mordobicie. Marvel kontra DC Comics [recenzja]

Niedawno, nakładem wydawnictwa Agora, do polskich księgarń trafiła książka amerykańskiego freelancera, Reeda Tuckera, przedstawiająca kulisy rywalizacji dwóch potężnych wydawnictw komiksowych – Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC Comics.

Na przestrzeni 480 stron autor przedstawia historie obu wydawnictw, dekada po dekadzie, skupiając się nie tylko na danych sprzedażowych konkretnych tytułów komiksowych. Tucker, stosując swobodny, luźny język, koncentruje się nie na komiksach, lecz na osobach odpowiadających za ich powstanie. Mamy tu przytoczonych wiele kluczowych postaci w branży komiksowej, które pracowały dla jednego lub drugiego wydawnictwa (a często nawet dla obu 😉  ). Scenarzyści, redaktorzy, rysownicy i wielu innych, wspominają najciekawsze momenty swojej pracy nad komiksami oraz opisują swoje relacje z współpracownikami. W książce znajduje się wiele przypisów potwierdzających wydarzenia i cytaty  przytoczone na jej łamach. Sam autor często pozwala sobie na ironiczne komentarze postaw osób zarządzających kolosami wydawniczymi. Należy wspomnieć, iż sam Tucker jest miłośnikiem komiksów, ale w swojej książce przyjął pozycję bezstronną. Nie miesza z błotem ani nie wychwala po niebiosa którejkolwiek ze stron konfliktu.

Reed Tucker – autor książki. źródło: https://twitter.com/reed_tucker

Skoro o konflikcie mowa to warto wiedzieć, iż użyte w tytule słowo “mordobicie” jest użyte w celu przyciągnięcia uwagi ewentualnego czytelnika. Książka podaje interesujące przykłady wzajemnego podkradania sobie pomysłów i pracowników, lecz mocno zaznacza, iż oba wydawnictwa od wielu lat żyją w ścisłej “symbiozie” i koniec jednej ze stron może doprowadzić do upadku drugiej. Co oczywiście nie przeszkadzało im w robieniu sobie nawzajem pstryczków w nos 😉

Z samych komiksów wspominane są tytuły stanowiące kamienie milowe dla rozwoju branży komiksowej…. lub takie, które, wręcz przeciwnie, naraziły na straty swego wydawcę.

Innym ważnym aspektem poruszonym w książce jest środowisko czytelników komiksów/fanów komiksów. Mordobicie ukazuje, jak zmieniały się gusta czytelników oraz ich podejście do gałęzi sztuki jaką jest komiks. W książce parokrotnie przytoczono listy fanów, które były publikowane na stronach klubowych serii wydawniczych. Przy czym autor specjalnie publikuje naprzeciw siebie listy fanów DC i Marvela, w których niepochlebnie wyrażają się o konkurencyjnych tytułach, co dodaje trochę pikanterii poruszanemu motywowi konfliktu wydawnictw.  Skoro mowa o fanach to znajdują się także wzmianki o fanklubach i nieoficjalnych stowarzyszeniach, które z czasem rozrosły się do rozmiaru gigantycznego fandomu.

Książka także ukazuje proces, dzięki któremu konflikt wydawnictw przeszedł na wyższy poziom,  przechodząc ze stron komiksów na ekrany kin, a jego stawką są niebotycznie wielkie kwoty pieniędzy. Jesteśmy świadkami tego nowego etapu konfliktu, gdyż obecnie nie uczestniczą w nim wyłącznie czytelnicy komiksów, ale także widzowie blockbusterów, chętnie udający się do kin na kolejne produkcje z MCU czy DCEU.

Podsumowując: Mordobicie jest niezwykle interesującą książką, która powinna znaleźć się na półce każdego fana komiksów gatunku superhero. Zarówno weterana, jak i nowicjusza stawiającego swe pierwsze kroki w bogatym uniwersum, wykreowanym przez któregoś z dwóch kolosów wydawniczych, wziętych na celownik przez autora omówionej tu pozycji. Gorąco polecam!

Dane techniczne:

  • Autor: Reed Tucker
  • Tłumacz: Krzysztof Kurek
  • Wydawnictwo: Agora
  • Format: 135×210 mm
  • Liczba stron: 480
  • Oprawa: twarda
  • ISBN-13: 9788326826689
  • Data wydania:18 kwiecień 2018

Era komputera łupanego [Retro Stories na Wspieram.to]

Non Stop Comics uchyla rąbka tajemnicy