in

Ruszają nominacje do nagrody Zajdla

Już od dziś ruszają zgłoszenia do nagrody im. Janusza A. Zajdla – najstarszej nagrody literackiej w polskiej fantastyce, której laureatami byli m.in. Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski, czy Jarosław Grzędowicz. Wyróżnikiem nagrody niewątpliwie jest fakt, że zarówno o nominacjach, jak i o przyznaniu nagrody decydują czytelnicy.

Zgłoszenia przyjmowane będą od 1 lutego do 31 marca 2019, wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem specjalnego formularza, który zostanie udostępniony na stronie www.zajdel.art.pl. Nominować można swoje ulubione powieści (do 5) i opowiadania fantastyczne (do 5), które ukazały się w 2018 roku.

Niewątpliwą pomocą w zgłoszeniach może być przygotowana przez fanów lista pomocnicza (ma ona charakter informacyjny i można nominować także utwory, które się na niej nie znajdują) –
https://tiny.pl/tx6q3

O znaczeniu nagrody piszę Rafał Kosik jej wielokrotny laureat. I gość tegorocznego Pyrkonu “Dla autora otrzymanie Nagrody Zajdla, czy nawet sama nominacja, to wielkie przeżycie. Nagle człowiek zdaje sobie sprawę, że nie kilkuosobowe jury, ale kilkaset osób uznało właśnie jego działo za najlepsze, a to przecież znaczy, że myślących podobnie, choć niegłosujących, jest wielokrotnie więcej.” Rafał Kosik [przedmowa do antologii “Nagroda im. Janusza A Zajdla 2012”]

Lista nominowanych utworów zostanie ogłoszona podczas specjalnym wydarzeniu, które odbędzie się w trakcie tegorocznego Pyrkonu (Poznań, MTP 26-28.04), natomiast zwycięskie utwory zostaną wybrane i nagrodzone podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki POLCON (Białystok 8-11.08)

O nagrodzie

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania.

Laureatami nagrody byli między innymi. Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski, Łukasz Orbitowski czy Jarosław Grzędowicz.

fot. Michał Dagajew i Mirosław Stelmach

Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Po pięć utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajdzie się na liście nominacji do Nagrody. Spośród nich uczestnicy POLCONu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonają wyboru Laureatów.

Wszystko zaczęło się w 1984 roku gdy na spotkaniu w Łodzi kluby ustaliły powołanie Nagrody Fandomu o nazwie Sfinks. Na początku 1985r. w Świnoujściu ustalono, by nagrodę przyznawać na każdym Polconie. 8 czerwca 1985, w głosowaniu klubów, Nagrodę SFINKS za najlepszy polski utwór wydany w roku 1984 przyznano powieści Paradyzja Janusza A. Zajdla. Organizatorzy zaprosili autora na wręczenie Nagrody podczas pierwszego Polconu w Błażejewku (październik 1985). Ponieważ laureat zmarł 19 lipca 1985r. nagrodę odebrała pani Jadwiga Zajdel w 1986 roku na Polconie w Katowicach.

W wyniku obrad Komitetu Organizacyjnego Polconu zmieniono nazwę Nagrody Fandomu Sfinks na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Jednocześnie patronat nad nagrodą objęła pani Jadwiga Zajdel.

Od roku 1990 Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest drogą głosowania wszystkich uczestników Polconu w danym roku (przedtem w wyniku głosowania klubów), zaś nominacje wyłaniane są w ogólnopolskim plebiscycie. W 1991 roku po raz pierwszy wręczono Nagrodę w postaci statuetki (autorstwa Wiesława Bielaka, profesora krakowskiej ASP) i dyplomu. Od roku 1992 Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie.

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

The Goon – Kolekcja, tom 1 [recenzja]

#mniesiepodoba35 [Leo Charre]