in , ,

The Goon – Kolekcja, tom 1 [recenzja]

Lubisz czarny humor, łamanie poprawności politycznej oraz mordobicie i zombie? To wszystko i znacznie więcej znajdziesz w nowej pozycji od wydawnictwa Non Stop Comics – The Goon – kolekcja, tom 1.

Opis wydawcy: Amerykańska mitologia, noir, pulpowy horror, dużo, dużo humoru, niepodrabialny styl rysunków Erica Powella i Mike Mignola na gościnnych występach – legendarny „The Goon” wreszcie w całości po polsku.

Tak, Zbir powrócił do Polski. I to w wielkim stylu. Prawie 500 stronicowe tomisko z twardą okładką i obwolutą robi wrażenie i przykuwa wzrok. A gdy album ten weźmie się do ręki i zanurzy w jego treści, to wciąga jak cholera! Nie może być inaczej skoro mamy tutaj mnóstwo szalonej akcji, w której epicentrum znajduje się tytułowy Zbir (The Goon) i jego kumpel Franky. Nasi bohaterowie chcąc zająć się swoimi (ciemnymi) interesami, raz za razem zmuszani są do przebijania się przez hordy nieumarłych, wskrzeszanych przez tajemniczego Kapłana Zombie. Ponadto od czasu do czasu dadzą po mordzie jakimś wilkołakom, wampirom czy innym monstrom wyjętych żywcem z pulpowych magazynów, jakże popularnych w pierwszej połowie XX wieku. Wszystko to dzieje się w jednym amerykańskim mieście, oraz jego przyprawiających o dreszcze okolicach. Sam klimat historii przypomina odrobinę czasy prohibicji, kiedy to gangsterskie rodziny dzieliły metropolie na swoje terytoria i ściśle strzegły ich granic.

Szybkie tempo, czarny humor oraz ciekawe, pełne przywar postacie sprawiają, iż w trakcie lektury czytelnik nie odczuwa na jak obszerną lekturę postanowił poświęcić swój czas. Po przeczytaniu tych 500 stron dalej czuć lekki niedosyt i wzmożoną ochotę na więcej tego absurdalnego humoru.

Album zawiera sporą ilość dodatków. Poza standardową galerią okładek mamy również szkice, wstępne projekty, niewykorzystane historie oraz wstępy autorstwa Erica Powella, napisane na potrzeby wcześniejszych wydań tomów zbiorczych.

Skoro mowa o Ericu Powellu, to jest on zarówno twórcą, scenarzystą jak i rysownikiem serii The Goon, za którą zgarnął 5 nagród Eisnera. Śledząc kolejne historie widzimy jak rozwijał się warsztat graficzny artysty. Jego prace są dynamiczne oraz przejrzyste. Co ciekawe, Powell niejednokrotnie modyfikował swój styl na potrzeby opowiadanej historii. Przykładem są choćby sceny retrospekcji.

W albumie trafiamy również na rozdział zawierający ilustracje Mike’a Mignoli. Zgadza się… Zbir i Hellboy łączą siły przeciwko zombiakom 🙂

The Goon – kolekcja, tom 1 warty jest każdej złotówki. Wysoką cenę rekompensuje pięknie i solidnie wydana księga, która z pewnością efektownie zaprezentuje się w biblioteczce każdego fana komiksów.

Natomiast to co najważniejsze, czyli klimatyczna i szalona zawartość przyprawi uśmiech na twarzy niejednego ponuraka. Polecam!

P.S. 2 tom zapowiedziany jest na kwiecień 🙂

Dane techniczne:

 • Scenariusz: Eric Powell
 • Rysunek: Eric Powell
 • Wydawnictwo: Non Stop Comics
 • Tytuł oryginalny: The Goon Library Volume 1
 • Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
 • Rok wydania oryginału: 2015
 • Liczba stron: 496
 • Format: 170×260 mm
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena okładkowa: 119 zł

“Barras” po raz piąty

Ruszają nominacje do nagrody Zajdla