Chcesz zobaczyć: Arkę Przymierza, Lustro Lewis’a Carrolla, maszynę do podróży w czasie H. G. Wellsa, pióro i notes Edgara Allana Poe, latarnie Kuby Rozpruwacza, a może wejść do skarbca Eschera? Jeśli tak, zapraszam do Magazynu 13.
Warehouse 13 (Magazyn 13) powstał na zlecenie stacji SyFy i był emitowany w latach 2009-2014. Twórcami serialu są: Jane Espenson (Buffy, Battlestar Galactica, Gra o Tron) i D. Brent Mote.
Główni bohaterowie serialu to agenci Secret Service Myka Bering (Joanne Kelly) i Peter Lattimer (Eddie McClintock). Poznają się podczas przygotowań do ochrony Prezydenta Stanów Zjednoczonych na uroczystości w muzeum. Myka została właśnie przeniesiona i próbuje ułożyć protokół postępowania po swojemu. Na początku jej współpraca z Peterem nie układa się.
Wszystko zmienia się po incydencie w trakcie uroczystości, kiedy jeden z pracowników zaczyna się dziwnie zachowywać i chce zabić Prezydenta. Przyczyną dziwnego zachowania naukowca jest artefakt, który przejął nad nim kontrolę. Całą sytuację ratuje tajemniczy Artie (Saul Rubinek), który po wykonaniu zadania znika. Główni bohaterowie podczas tej akcji wykazują się swoimi specjalnymi umiejętnościami: Myka spostrzegawczością i dedukcją, a Peter swoimi przeczuciami (Peter’s vibe). Kiedy sytuacja już się wyjaśni, Myka i Peter dowiadują się, że zwrócili na siebie uwagę tajemniczej Pani Frederic (CCH Pounder) i otrzymają nowy przydział w Południowej Dakocie, do Magazynu 13. Nowa szefowa postanawia zgrać zespół i szybko przydziela im pierwsze zadanie, podczas którego muszą wyjaśnić zagadkę dziwnej napaści na uczennicę college’u, której dokonał jej chłopak. Oczywiście sprawy nie udaje się rozwiązać szybko i łatwo. Problemy się piętrzą, a są nimi np.: dogadanie się z podejrzanym, znalezienie poszlak i przydatnych informacji oraz sama współpraca między Peterem, Myką i Artim. Po wielu zgrzytach zespół zaczyna ze sobą współpracować, udaje się im odnaleźć i zneutralizować artefakt, pod którego wpływem był napastnik.
Z biegiem serii poznajemy kolejnych bohaterów:
- Leenę (Genelle Williams) – właścicielkę małego pensjonatu niedaleko Magazynu 13, która odczytuje aurę otaczających ją osób,
- Claudię Donovan (Allison Scagliotti) – jako jedna z niewielu osób sama odkryła istnienie Magazynu 13 i później zaczyna w nim pracować. Jest genialną hakerką – potrafi włamać się do każdego komputera. Umie również modyfikować niektóre artefakty tak, by spełniały jej wymagania,
- Stevena Jinksa (Aaron Ashmore) – byłego agenta ATF, obecnie agenta Magazynu 13, który jest chodzącym wariografem.
Magazyn 13 to miejsce, w którym przechowywane są artefakty. Nie do końca wiadomo jak one powstają, ale są to najczęściej przedmioty codziennego użytku (często rzeczy osobiste znanych ludzi), obdarzone niezwykłymi mocami. Nie wszystkie artefakty są groźne dla użytkowników, np. pierścionek Benjamina Franklina powoduje tylko świecenie ręki. Jednak istnieją artefakty śmiertelnie niebezpieczne, takie jak broszka feniksa, wskrzeszająca człowieka w momencie jego śmierci, ale w zamian zabierająca życie przypadkowej osoby w pobliżu. Takie przedmioty trzeba zneutralizować i zamknąć w Magazynie, żeby nie wpadły w niepowołane ręce. Magazyn powstał w 336 r. p.n.e. w Grecji i został wybudowany przez Alexandra Wielkiego. Każdy kolejny numer oznacza kolejną jego lokalizację, która pokrywała się z tym, jakie państwo w danym czasie miało największe wpływy na świecie. Magazyn przenosił się m. in. do Egiptu (Magazyn 2), Bizancjum (Magazyn 5), Mongolii (Magazyn 7), Turcji (Magazyn 10), Rosji (Magazyn 11) i Wielkiej Brytanii (Magazyn 12). Sam Magazyn jest niezwykłym miejscem, które wydaje się być żywe i wymaga połączenia z żywą osobą, zwaną opiekunem.
Serial liczy 5 sezonów a każdy odcinek to nowa zagadka do rozwiązania oraz kolejne artefakty do znalezienia i zneutralizowania. W każdym sezonie agenci Magazynu 13 muszą powstrzymać nowego antagonistę, który, w specyficzny dla siebie sposób, chce zniszczyć lub przejąć kontrolę nad światem.
Na pierwszy rzut oka Warehouse 13 wydaje się być bardzo ciężkim serialem, ale jest to przyjemny serial do wspólnego familijnego oglądania, przeplatany gagami sytuacyjnymi. Często są to sprzeczki dwójki głównych bohaterów. Przykład z pierwszego odcinka, kiedy Myka i Pete pierwszy raz się spotykają.
Pete: Meeka.
Myka: Myka.
Pete: Myka?
Myka: Myka!
Pete: Myka.
Myka: Mhmm
Moją ulubioną sceną jest moment, w którym Artie szuka przydatnych informacji w swoim papierowym katalogu i, kiedy już znajduje odpowiednią karteczkę, wykrzykuje “Google shmoogle, I’ll stick with paper”.
Stacja SyFy, na zlecenie której powstał Warehaouse 13, i, wspomniana we wcześniejszej Filmotece Juniora Eureka, postanowiła złączyć te seriale w jedno uniwersum, połączywszy je gościnnym udziałem bohaterów.
Eureka w Magazynie 13:
- Douglas Fargo odwiedza Magazyn żeby zmodernizować system komputerowy,
- Douglas Fargo i jego grupa przygotowują grę komputerową i, żeby przyspieszyć prace, wykorzystują artefakt, niestety zostają uwięzieni w wirtualnej rzeczywistości.
Magazyn 13 w Eurece:
- Claudia Donovan odwiedza Eurekę, żeby pomóc przy przewiezieniu artefaktu, który jest tam przechowywany, w międzyczasie występują problemy z anomaliami temporalnymi.
Ostatnim serialem w uniwersum jest serial Alphas, który był emitowany w latach 2011-2012, jednak nie zdobył takiej popularności jak dwa poprzednie. W tym serialu gościnnie występuje drugoplanowa postać z Magazynu 13, Doktor Vanessa Calder.
Warehouse 13 mogę polecić każdemu, kto szuka dobrej rozrywki i łatwego sposobu, żeby poznać ciekawostki z historii i kultury.
Magazyn 13 zdobył dużą rzeszę fanów. Właśnie ma wyjść gra planszowa Warehouse 13 The Board Game, na której wydanie fundusze zostały zebrane na Kickstarter.
One Comment