in , , , ,

Wielki Martwy tomy 1-4 [recenzja]

Nie będę ukrywał, że autor tego komiksu to mój ulubieniec, to genialny artysta frankofoński, mistrz gatunku fantasy i z nieco humorystycznym zacięciem w rysunkach geniusz komiksowego warsztatu.

Jego kreska to obłe, kształtne linie, charakterystyczne oczy i cudne bajkowe latające wróżki – nic dziwnego, że Disney musiał go znaleźć.

Ale o nim samym na koniec, skupmy się na tym cyklu, który całkiem niedawno wpadł w moje ręce, dzięki uprzejmości wydawnictwa Sideca.

Komiks Wielki Martwy to francuska seria autorstwa Régisa Loisela, Jeana-Blaise’a Djiana (scenariusz) oraz Vincenta Mallié. Ukazywała się w latach 2007- 2019, opowiada o dwojgu młodych ludzi, Pauline i Erwanie. Zostają oni wciągnięci w walkę między dwoma światami, ludzkim i Małym Światem. Blanche, córka Pauline, nawiązuje telepatyczny kontakt ze swoim bratem przebywającym w Małym Świecie, a jednocześnie coraz bardziej oddala się od Erwana. W magicznej krainie, przedstawiciele czterech klanów postanawiają odszukać kapłankę, która uknuła spisek. A jak do tego doszło? Trzeba samemu sprawdzić przeżywając przygody razem z bohaterami. Tak wygląda pełne intrygujących wątków i emocji zakończenie serii, które łączy elementy fantasy z postapokaliptycznymi.

W serii Wielki Martwy pojawiają się fascynujące miejsca w tajemniczym Małym Świecie. Oto kilka z nich:

  1. Baśniowa kraina: Przypomina tę z W Poszukiwaniu Ptaka Czasu. To miejsce pełne magicznych stworzeń i tajemniczych zjawisk.
  2. Prowincjonalne miasteczko: Pierwsze miejsce, gdzie poznajemy bohaterów. Atmosfera jest spokojna, ale szybko zmienia się wraz z wydarzeniami.
  3. Paryż w chaosie: W drugim albumie akcja przenosi się do Paryża, który popada w całkowity chaos.

To tylko wstęp do świata, który kryje wiele niespodzianek i zagadek! Oczywiście!

Autorzy serii to zespół twórców, którzy wspólnie stworzyli tę fascynującą opowieść, oto oni:

  1. Régis Loisel: Francuski rysownik i scenarzysta. To on jest głównym autorem serii Wielki Martwy. Jego talent artystyczny przyczynił się do stworzenia wizualnie bogatego świata komiksu.
  2. Jean-Blaise Djian: Scenarzysta, który współtworzył fabułę serii. Jego pomysły i dialogi wpłynęły na rozwinięcie historii oraz wykreowanie postaci.
  3. Vincent Mallié: Również francuski rysownik, który pracował nad ilustracjami. Jego styl graficzny wnoszący detale, emocje i dynamikę jest nieodłącznym elementem serii.

Wspólnie stworzyli opowieść, która łączy elementy fantasy, postapokaliptyczne i tajemnicze przedstawienie świata równoległego do naszego.

Kim są bohaterowie serii? Musicie sprawdzić sami, a w skrócie: jeden facet i czasami jego kolega, dwie przyjaciółki, cztery klany i Mały Świat, który jest na skraju totalnego chaosu. KTO miałby możliwość jego uratowania: ma wiedzę, ale prawdopodobnie umrze … Jedynym sposobem na naprawienie tego było sprowadzenie, przewoźnika, aby mógł podzielić się WIEDZĄ sprawiedliwie między klany … – taki fragmencik fabuły na zachętę

Pomimo początkowo idyllicznych obrazów stopniowo narasta groza. Dwa światy zależne od siebie, ”pszczeli eliksir” i wszystko może pójść źle.

Djian, Loisel i Malli „wlewają” się w tę serię z wystawnymi i unikalnymi rysunkami, mieszaniną fantazji i postapokaliptycznej narracji, odzwierciedlając problemy współczesnego społeczeństwa, takie jak ekologia czy kryzys migracyjny. Jednak dla mnie, w odbiorze całej serii, najważniejsza jest niepowtarzalna kreska Régisa. Jego najważniejsze dzieła, to:

1.  Poszukiwanie Ptaka Czasu – to seria komiksowa, której scenariusz napisał Serge Le Tendre. Akcja toczy się w świecie fantasy i opowiada o młodej wojowniczce, która próbuje ocalić świat przed zagładą.

2. Peter Pan – Loisel stworzył własną wersję historii o chłopcu, który nie chciał dorosnąć. Jego interpretacja jest pełna magii i przygód.

3. Skład główny – wspólnie z Jeanem-Louisem Trippem, Loisel stworzył tę serię, która opowiada o życiu mieszkańców małej wioski w Quebecu w latach 20. XX wieku.

4. Niemiecki album – to komiks autobiograficzny, w którym Loisel opowiada o swoim życiu i pracy jako rysownika komiksów, nie wyszedł dotychczas.

To tylko kilka z jego dzieł, a Régis Loisel ma na swoim koncie wiele innych interesujących komiksów!

Styl rysunkowy Régisa Loisela jest charakterystyczny i wyjątkowy. Jest on jednym z głównych francuskich twórców komiksów fantasy od lat 70. XX wieku. Jego słynna seria *La Quête de l’Oiseau du Temps  stała się wzorcem dla innych artystów europejskich pracujących w tym gatunku. Jego styl łączy elementy przygody, magii i poetyki, tworząc niepowtarzalne komiksy.

Podsumowując czy warto sięgnąć po Wielki Martwy? Koniecznie!! Cieszę się, że go odkryłem i mam w całości. Oczywiści jeżeli lubicie nietypowe rozwiązania i piękną kreskę mistrza. To 8 wspaniałych albumów, ale w zbiorczych wyszło 4, zdecydowanie warto.

Recenzja powstała dzięki współpracy reklamowej z Wydawnictwem Sideca.

Dane techniczne:
Scenariusz: Regis Loisel, Jean-Blaise Djian
Ilustrator: Vincent Mallié
Tłumacz: Jakub Syty
Wydawnictwo: Sideca
Format: 215 × 290 mm
Liczba stron: 144
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 9788365597151
Data wydania: 28 czerwca 2019

Void Rivals. Tom 1 [recenzja]

Spółka Zło, czyli Piotr Burzyński i Karol Porzycki na Kanale Komiksowym — nagranie lajwa