ŻADNA OPOWIEŚĆ NIE OBEJDZIE SIĘ BEZ WINOWAJCY!
Tak brzmi hasło reklamowe wydawnictwa Kultura Gniewu odnośnie jego najnowszej publikacji, której oryginalnym wydawcą jest BOOM! Studios.
Komiks o którym tu mowa skupia się na postaci kluczowej dla historii Jezusa Chrystusa.
Przed Wami, Judasz!
Opis wydawcy:
Judasz Iskariota – akolita, obłudnik, winowajca – jest jedną z najtragiczniejszych postaci w Biblii. Ale gdyby nie on, historia Jezusa – historia, której Judasz był niewolnikiem, jeszcze zanim się narodził – nie wybrzmiałaby z taką siłą. Religia oparta na odkupieniu i przebaczeniu wymagała poświęcenia jednego człowieka za wszystkich. I tym człowiekiem nie był Jezus.
Już po zapowiedzi omawianego tutaj komiksu w sieci pojawiły się głosy mówiące, że wydawca propaguje treści antychrześcijańskie lub mające na celu wybielić postać największego zdrajcy w historii ludzkości, Judasza Iskariotę.
Zresztą, zobaczcie sami:
O żadnym wybielaniu nie ma mowy. Tym bardziej o szerzeniu treści antychrześcijańskiej. Wystarczy podejść do tej pozycji z otwartym umysłem, by zrozumieć rolę tytułowego bohatera w wydarzeniach, które doprowadziły do męczeńskiej śmierci Jezusa w wyniku której doszło do odkupienia grzechów ludzkości.
Aby te wydarzenia dopełniły się, potrzebna była osoba, która odegrałaby rolę sprzedawczyka. Ta nieszczęsna rola przypadła Judaszowi.
Akcja komiksu rozpoczyna się w momencie, gdy główny bohater popełnia samobójstwo w wyniku poczucia winy, a następnie trafia do czeluści piekła.
Obserwujemy jego wędrówkę przez nieświęte połacie diabelskiego królestwa oraz poznajemy myśli kłębiące się w jego głowie.
Próbujemy wraz z Judaszem zrozumieć na ile decyzja o zdradzeniu Jezusa była jego własną inicjatywą, a na ile z góry przesądzonym scenariuszem, na który nie miał wpływu. Czy zdrada Judasza była częścią Boskiego Planu, który tylko w ten sposób mógł zostać zrealizowany?
Jeżeli rzeczywiście tak było, to ofiara poniesiona przez tą tragiczną postać jest niedoceniona. I tu warto zadać pytanie: czy jest szansa na zbawienie Judasza?
Fabuła komiksu nie daje definitywnej odpowiedzi na to pytanie, lecz ją delikatnie sygnalizuje.
Oczywiście fabuła komiksu może wydawać się obrazoburcza, lecz wystarczy czytać ze zrozumieniem. Z całą pewnością potwierdza Jezusa jako Odkupiciela, a jedyne co zmienia to sposób spojrzenia na postać Judasza.
Za warstwę ilustracyjną albumu odpowiada nasz rodak, Jakub Rebelka, z którego kunsztem mogliśmy się zapoznać w wydanym parę lat wcześniej Miastem Psów.
Co można powiedzieć o warsztacie tego ilustratora? Może mnie w tym wyręczyć sam Mike Mignola ze swoją pochlebną opinią o naszym rodaku.
Ilustracje w Judaszu to są istne dzieła sztuki!
Rebelka mocno skupia się na pierwszym planie ilustracji, a w szczególności na postaciach.
Tła mimo sporej ilości detali, dzięki stonowanej kolorystyce nie odwracają uwagi czytelnika od tego co najważniejsze, czyli postaci i ich emocji. Mowa ciała bohaterów i mimika świetnie oddają uczucia jakie się w nich kłębią.
Klimat całej opowiedzianej historii świetnie podbudowuje umiejętnie stosowana na przemian ciepła i zimna paleta barw.
Wiele ilustracji zatrzymuje wzrok czytelnika na dłużej by mógł się w pełni nacieszyć ich estetyką.
Forma wydania albumu jest bez zarzutu.
Twarda oprawa i kredowy papier to standard, który zawsze cieszy komiksiarzy.
Okładka mocno przyciąga wzrok, a to co najmocniej intryguje to czarna aurora wokół głowy Judasza.
Element ten towarzyszy postaci podczas pobytu w piekle.
Z dodatków album zawiera:
- wstęp autorstwa Jeffa Lovenessa – scenarzysty komiksu;
- galerię okładek;
- galerię dodatkowych grafik Jakuba Rebelki.
Judasz jest komiksem, będącym przykładem jak świetnie mogą uzupełniać się nawzajem w swojej pracy scenarzysta i ilustrator. Po lekturze pozycja ta pozostaje w głowie przez dłuższy czas.
Warto mieć na uwadze, że komiks ten porusza dość delikatny temat, dlatego warto go polecić osobom o otwartym umyśle i mającym dystans do tematyki religijnej.
- Scenarzysta: Jeff Loveness
- Ilustrator: Jakub Rebelka
- Tłumacz: Jacek Żuławnik
- Wydawnictwo: Kultura Gniewu
- Format: 168×258 mm
- Liczba stron: 112
- Oprawa: twarda
- Papier: kredowy
- Druk: kolor
- ISBN-13: 9788366128361
- Data wydania: 18 marzec 2020
- Cena okładkowa: 59,90 zł