in ,

Dziki Zachód – 1. Calamity Jane [Recenzja]

          Album „Dziki Zachód 1. Calamity Jane” wydany 16 listopada 2020 roku przez Wydawnictwo Lost In Time, miał zostać przydzielony do opisania naszemu najmłodszemu koledze, specjaliście od komiksów, Filipowi. Redaktor naczelny, przeglądając go, na podstawie treści oraz oznakowania na okładce, stwierdził że jego czytelnikami mogą być tylko osoby dorosłe, powyżej 18 roku życia. Ponieważ sam czuł się zmęczony, przydzielił go mnie  (chyba dlatego że mam więcej lat niż oni obaj razem). Chociaż w życiu przeczytałem kilkaset komiksów to nie uważam się za ich znawcę, ale polecenie to polecenie.

Opis Wydawcy:

 

Podbój Zachodu nie był dziełem grzecznych chłopców.

Świat pełen przemocy i bezprawia, a w nim Martha Cannary, którą historia zapamięta jako Calamity Jane.

Szesnastoletnia Martha byłaby skazana na prostytucję, ale spotyka na swej drodze pewnego łowcę nagród, który wyjawia jej sekret Zachodu.

Wolność jest w zasięgu każdego. Broń palna znosi nierówności. Nawet drobnej postury służąca może powalić zwalistego kolosa.

Wystarczy jej do tego wola.

Pierwsze co się rzuca w oczy przeglądając wyżej wymieniony album to to że jest on pięknie wydany. Duży format oraz starannie i ze znawstwem zaprojektowane twarde okładki (przy czym jak dla mnie ta tylna jest ciekawsza od czołowej no ale tutaj, to jest na stronie czołowej, jest umieszczona twarz głównej bohaterki) sprawiają że komiks bardzo długo będzie wyglądał jak nowy i cieszył nasze oko. Zaglądając do środka stwierdzamy że jest on wydany na papierze kredowym, a wszystkie strony, poza wewnętrznymi wyklejkami okładek, są kolorowe. Ponieważ większość akcji dzieje się w pomieszczeniach oświetlanych jedynie przy pomocy lamp naftowych, dominują kolory stosunkowo ciemne.

Bohaterką komiksu oraz jego narratorką jest młoda Martha Cannary (postać historyczna, żyła w latach 1852-1903), którą poznajemy jako służącą w jednym z saloon`ów w Omaha City, który jest jednocześnie knajpą i hotelem, ale także burdelem. Obserwuje ona i komentuje życie w takim przybytku to jest zachowania jego szefów, dziwek i ich klientów, hazardzistów oraz innych osób. Na skutek intrygi i ona jest zmuszona zostać prostytutką czyli Jane (wszystkie mają nadawane to samo imię by się nawzajem mogły zastępować). Wtedy przypadkiem poznaje Jamesa Butlera Hickoka zwanego Dzikim Billem (postać historyczna, żył w latach 1837-1876), który wskazuje jej drogę do szacunku do samej siebie. Jaki spowodowało to skutek, poznacie zapoznając się osobiście z komiksem.    

 W „Dzikim Zachodzie” poznajemy również innych (negatywnych) bohaterów, których zachowania nie są komentowane przez Marthę, gdyż nie są przez nią znane. Jest to na przykład bogaty przedsiębiorca kolejowy, który realizuje swoje cele dosłownie „po trupach”.                               

Sumując wszystko dochodzimy do wniosku iż Wild West (Dziki Zachód) to miejsce dla ludzi silnych, przedsiębiorczych i zaradnych. Niestety znaczna część z nich to ludzie zdeprawowani i nie liczący się z innymi.

Scenariusz „Dzikiego Zachodu” napisał Thierry Gloris (urodzony w 1974 roku w Franche-Comte we Francji), a rysunki wykonał Jacques Lamontagne (ilustrator z Quebecu w Kanadzie urodzony w 1961 roku). Rysunki te w sposób bardzo realistyczny przedstawiają różne aspekty życia na Dzikim Zachodzie to jest krajobraz, domostwa i inna zabudowa zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, wygląd i zachowania przedstawicieli różnych profesji, ale także jego brutalność i czające się zewsząd zagrożenia. To oraz sceny sexu powoduje, jak wspomniałem na wstępie, że komiks jest skierowany tylko do osób pełnoletnich.

 

Podsumowując, otrzymujemy komiks inny, niż te z którymi mamy do czynienia na co dzień, przedstawiający tematykę (western) która ostatnio nie jest zbyt popularna, a szkoda.

Polecam go wszystkim dorosłym miłośnikom westernu, a także tym którzy szukają w komiksach coś nowego.

 

DANE  TECHNICZNE:

 

Wydawnictwo:                Lost In Time

Tytuł:                              Dziki Zachód  1. Calamity Jane

Seria:                              Dziki Zachód

Scenariusz:                    Thierry Gloris

Rysunki:                         Jacques Lamontagne

Tłumaczenie:                 Jakub Syty

Wydano w oryginale:     2020

Wydano w Polsce:         16 listopad 2020

Oprawa:                         twarda

Format:                          240×320 mm

ISBN:                             978-83-956869-2-4

 

Wykorzystano zdjęcia ze strony Wydawnictwa oraz skany wykonane przez autora tekstu.

 

Porcelana – #2 – Kostna Biel [Recenzja]

Conan Barbarzyńca – Życie i śmierć Conana. Księga 2 [Recenzja]