in , ,

Porcelana – #2 – Kostna Biel [Recenzja]

Porcelana – #2 – Kostna Biel to kolejna wspaniale napisana i zilustrowana pozycja od Non Stop Comics.
Nie mogłem się doczekać przeczytania omawianej tu pozycji, odkąd skończyłem tom pierwszy Porcelany (recenzja tutaj) Jednocześnie przy tym byłem trochę sceptyczny, ponieważ pomyślałem, że Kostna Biel może nie dorównać pierwszej odsłonie historii.
Na szczęście niepotrzebnie martwiłem się.

Opis wydawcy:

Kontynuacja klimatycznej gotyckiej baśni. Dziesięć lat minęło, dziewczynka przemieniła się w damę. Jedyna spadkobierczyni bogactw i sekretów tajemniczego odkrywcy, odizolowana za wysokim murem, od którego sforsowania rozpoczęła się jej przygoda, będzie musiała podejmować najtrudniejsze decyzje w obliczu nieszczęśliwej miłości i bratobójczej wojny.

Wg mnie Kostna Biel w niczym nie ustępuje pierwszemu tomowi serii.
Fabuła wciąga, trzyma w napięciu i jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Ponadto widmo wojny, które na początku komiksu wydaje się być tak odległe wraz z postępującą fabułą oraz rozbudowaną intrygą w końcu wkracza w życie głównych bohaterów.

A skoro o bohaterach mowa to warto wspomnieć o głównej protagonistce, która w tomie pierwszym fascynowała swoim charakterem, sposobem bycia oraz ciekawością. Postać ta wyewoluowała w Lady – młodą kobietę dysponującą sporym majątkiem, której czyny determinuje poczucie obowiązku, żal oraz z czasem miłość jaka w niej wykiełkowała, gdy poznała pewnego przystojnego Kapitana.

Pasja, miłość, zdrada, nienawiść, zastraszanie, kwestie klasowe – te oraz wiele więcej motywów autorzy zgrabnie upchnęli w ponad 100 stronicowy komiks, który nie nuży w trakcie lektury.
A to wszystko dostajemy oprawione świetną grafiką, w którą włożono sporo pracy. Potwierdzają to liczne projekty i szkice zawarte na końcu albumu. Sporo uwagi poświęcono takim aspektom jak fryzura oraz ubrania bohaterów.

Widzimy również nowe wersje porcelanowych istot, które same sobą wzbogacają ten wiktoriański świat dodając mu klimatu fantastyki, z której najbliżej im do golemów.

Jakość wydania albumu wypada bez zarzutu do czego Non Stop Comics już nas przyzwyczaiło.
Twarda, solidna okładka oraz kredowy papier zawsze cieszą 🙂

Podsumowując, jeżeli zapoznaliście się z pierwszy tomem Porcelany i Wam się spodobał to bez wątpliwości powinniście co prędzej zaopatrzyć się w swój egzemplarz Kostnej Bieli.
A kto jeszcze nie miał z tą serią do czynienia, niech prędko nadrobi tą zaległość, bo naprawdę warto!

 

Dane:

  • Scenarzysta: Benjamin Read
  • Ilustrator: Chris Wildgoose
  • Tłumacz: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 220×290 mm
  • Oprawa: twarda
  • ISBN-13: 9788366512320
  • Data wydania: 30 październik 2020
  • Cena okładkowa: 57 zł

Human Book [recenzja]

Dziki Zachód – 1. Calamity Jane [Recenzja]