Do 31 grudnia trwa nabór do kolejnego numeru „Zeszytów Komiksowych” – jedynego polskiego czasopisma naukowego poświęconego komiksom. Naukowe nie znaczy sztywne — każdy numer porusza jakieś ciekawe komiksowe zagadnienie, w każdym znajdziemy teksty zarówno naukowe, jak i publicystyczne, no i dużo dobrych komiksów. Tematem przewodnim 37 numeru są horrory.
Dziwią, brzydzą, zaskakują i przede wszystkim straszą – horrory. Na przestrzeni dekad – od kiedy Mary Shelley przedstawiła światu Frankensteina i jego Potwora – zarówno w obszarze literatury, jak i później filmu, groza bardzo często stanowi komentarz do rzeczywistości, a także lustro, w którym odbijają się nasze lęki, uprzedzenia, stereotypy, resentymenty czy przesądy.
A przecież i wcześniej tego typu opowieści nie były nam obce. Silnie zakorzenione w folklorze i wierzeniach, a później i literackich modach, orbitujące wokół takich tematów, jak: zło, śmierć i przede wszystkim to, co leży w sferze niewytłumaczalnego. Świat niesamowitych opowieści, które powodują, że po skórze przebiega dreszcz, zamieszkują duchy, demony, czarownice, wampiry, wilkołaki oraz cała galeria innych przerażających postaci i potworów, często silnie osadzonych w ludowych obrzędach i kultach.
Jak na tym tle wypada komiks, także ten polski? Jakie były jego początki i punkty zwrotne w kontekście horroru? Jak komiksowa groza koresponduje z tradycją literacką i filmową, a w których miejscach wytycza własne, unikatowe ścieżki?
Oto przykładowe interesujące nas tematy:
– historia horroru w komiksie – jego początki i korzenie, rozwój gatunku;
– realizowanie przez komiks motywów i podgatunków typowych dla horroru;
– komiksowy horror w różnych częściach świata – historia, tradycje, emblematyczne przykłady;
– horror w komiksie polskim – tradycja, charakterystyka, współczesność;
– horror a Comics Code Authority – przyczyny i konsekwencje dla gatunku;
– horror jako komentarz do rzeczywistości;
– horror metaforyczny – co może być źródłem strachu?;
– specyfika horroru komiksowego – jak język komiksu realizuje tematykę horroru?; po jakie sposoby i taktyki sięgają autorki i autorzy?;
– analizy konkretnych komiksów i twórczości poszczególnych autorek i autorów.
To oczywiście zaledwie garstka pytań, jakie można postawić. Zachęcamy do szerokiej refleksji nad tematyką grozy i horroru w komiksie, czy to dosłownego, czy metaforycznego.
Tradycyjnie czekamy również na komiksy i ilustracje związane bezpośrednio z tematem numeru.
Przypominamy także o tym, że można do nas nadsyłać artykuły poświęcone wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszające kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.
Na Państwa teksty i prace czekamy do 31 grudnia 2023 roku. Prosimy przesyłać je na adres: redakcja@zeszytykomiksowe.org. Przed wysłaniem prosimy o zapoznanie się z wymogami redakcyjnymi.