in , ,

Zapowiedzi komiksowe Kultury Gniewu na listopad 2023

Znamy już zapowiedzi Kultury Gniewu na listopad. Oprócz kilku nowości czekają nas dodruki popularnych komiksów dla dzieci.

Zamek Śpiący

Słynna amerykańska powieść graficzna w końcu po polsku!

Dawno, dawno temu pewna królewna ukłuła się wrzecionem, zasnęła na sto lat, po czym obudziła się i pojechała w swoją stronę. Zamek natomiast pozostał tam, gdzie stał, a jego zdezorientowani mieszkańcy musieli zacząć żyć na własną rękę.

Czas płynął, a gdzieś daleko, ciemną nocą inna kobieta uciekała z domu, mając ze sobą jedynie starą mapę prowadzącą w miejsce, gdzie nikt nie będzie mógł jej już skrzywdzić. Co czeka ją po drodze i czy miejsce, którego szuka, naprawdę istnieje?

Zamek Śpiący Lindy Medley to porywająca, zanurzona w niezliczonych kontekstach szkatułkowa powieść graficzna o losach miejsca otoczonego magią, pełnego historii i tajemniczych mieszkańców. To baśń, w której nieraz odnajdziemy współczesne tropy, zaskakująco bliskie niepokoje i ponadczasową mądrość wielkich opowieści.

Scen. i rys. Linda Medley
Tł.: Marceli Szpak, Agnieszka Murawska
ISBN: 978-83-67360-55-5
Wydanie: I
Format: 140 × 204 mm
Objętość: 472 strony
Oprawa: twarda

Jeż Jerzy #2

Drugi zeszyt z zupełnie nowymi przygodami Jeża Jerzego!

W ostatnich latach osoba kolczasta, stworzona blisko trzy dekady temu przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zajęta była pielęgnacją swoich archiwów, na bazie których powstawały zbiorcze i kompletne wydania komiksów z nią w roli głównej. Ale kiedy to dzieło zbliżyło się do szczęśliwego końca, Jerzy poczuł zew nowej przygody! Jest w świetnej, zupełnie nowej – bo zeszytowej – formie i piękny jak nigdy wcześniej!

Scen.: Rafał Skarżycki
Rys.: Tomasz Leśniak

Wydanie: I
Format: 165 × 235 mm
Objętość: 24 strony
Oprawa: zeszytowa

Arab przyszłości 6

Ostatni tom niezwykłej sagi Riada Sattoufa.

Arab przyszłości to rozpisana na sześć tomów autobiograficzna historia Riada Sattoufa, który swoje dzieciństwo spędził pomiędzy Libią, Syrią i Francją. Życie w ubogiej arabskiej wiosce, nauka w tamtejszej szkole i zachowanie coraz bardziej radykalizującego się ojca kontrastują tu z liberalnym gimnazjum w Rennes i patchworkową francuską rodziną.

W piątym tomie serii Riad dorasta, słucha Nirvany, zakochuje się i próbuje zrozumieć, kim jest. Tymczasem jego ekscentryczna rodzina przeżywa prawdziwy dramat uwikłany w kulturowe nieporozumienia i niuanse Bliskiego Wschodu.

Ten kipiący życiem i niestroniący od czarnego humoru komiks to popis niesamowitego talentu Riada Sattoufa i dzieło, które już dziś porównuje się do „Mausa” Arta Spiegelmana i „Persepolis” Marjane Satrapi.

Scen. i rys. Riad Sattouf
ISBN: 978-83-67360-57-9
Wydanie: I
Format: 170 × 240 mm
Objętość: 178 strony
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek

Zbiór niepowtarzalnych ilustracji, komiksów historii i wspomnień powstałych z fascynacji twórczością Tadeusza Baranowskiego. Autorzy albumu zanurzyli się w uniwersum stworzonym przez Mistrza i na moment poddali ulubione postacie działaniu swojego pióra, rysika, ołówka i wyobraźni.

W ten sposób powstały zupełnie nowe przygody kultowych bohaterów i wariacje na temat świata dobrze znanego z takich komiksów jak Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa, Skąd się bierze woda sodowa?, Antresolka profesorka Nerwosolka, Bezdomne wampiry o zmroku i wielu innych. A to wszystko dzięki talentom ponad sześćdziesięciu twórców: scenarzystów, kolorystów, rysowników.

Album Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek to ponad 100 stron materiałów w powiększonym formacie, takim jak choćby ostatnie edycje dzieł Tadeusza Baranowskiego. Nakład to 1000 egzemplarzy i nie będzie on wznawiany.

Scen. i rys.: różni autorzy
ISBN: 978-83-67360-56-2
Wydanie: I
Format: 245 × 325 mm
Objętość: 104 strony
Oprawa: twarda

W listopadzie, oprócz komiksów premierowych, pojawią się również dodruki aż trzech tomów „Detektywa Misia Zbysia na tropie”.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Rosja. Rewolucja i wojna domowa 1917-1921 [recenzja książki]

Open call do 37. numeru Zeszytów Komiksowych | HORROR