in , ,

Kiedyś będzie pięknie. [recenzja komiksu]

Pięknie narysowana, słodko-gorzka historia w popularnych ostatnio klimatach Young Adult, to komiks, który miał premierę podczas wernisażu prac z niego pochodzących, jaki odbył się w gościnnych progach wydawcy, czyli krakowskiej Fundacji Muzeum Komiksu. Do redakcji trafił za sprawą Agnieszki, która podczas swoich feryjnych wojaży trafiła i tam. Więcej informacji w jej wpisie.

Komiks Kiedyś będzie pięknie inauguruje serię “W(y)kluczenia”, opowiadającą o życiu osób z grup mniejszościowych, realizowaną przez Fundację Muzeum Komiksu we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, ze środków przyznanych przez Konsulat Generalny USA w Krakowie.

Wydany w kolorze, w formacie A4, pięknie prezentuje się na półce, a co najważniejsze, porusza bardzo ważną tematykę społeczną. Opowiada historię dwóch dziewczyn, rodzące się między nimi uczucie i twarde zderzenie z rzeczywistością, którego doświadcza wiele osób LGBTQ+. A dziewczyny, nie dość, że zakochują się w sobie nawzajem, to Tamara jest trans kobietą. Pierwsza dostaje pełną akceptację w swojej rodzinie, druga – wprost przeciwnie. Środowisko rówieśnicze też nie ułatwia sytuacji i obserwujemy jak piękna historia, zamiast zmierzać do happy endu, zmierza w całkiem innym kierunku.

Wbrew pozorom nie jest to komiks całkiem pesymistyczny w wymowie. Mimo że drogi dziewczyn się rozchodzą, to ostatecznie każda z nich odnajduje swoją drogę do szczęścia. Szkoda tylko, że jest ona wyboista i o wiele trudniejsza niż w przypadku bardziej konwencjonalnych historii. Jednak puenta zawarta w ostatnich słowach komiksu „Kiedyś będzie pięknie. Dla nas wszystkich” zostawia nas z nadzieją, że będzie lepiej.

Komiks jest bardzo zgrabnie napisany, nie nuży i nie nudzi, dostarcza prawdziwych emocji. Mimo że jest z tego dziwnego gatunku Young Adult, to ja, wcale już taka nie Young, przeczytałam go z prawdziwą przyjemnością. Zadaje to kłam stwierdzeniu, że YA to głupotki dla młodzieży, niestrawne literacko. Może złe YA takie jest, ale nie to. Z przekonaniem dopisałabym ten komiks do listy polecajek Dominiki Gracz-Moskwy w artykule Młodzi w kreskach i dymkach (swoją drogą gorąco polecam jego lekturę). Podoba mi się też pokazanie Mileny, jako osoby zainteresowanej naukami ścisłymi — niby nic, a mała cegiełka do odczarowywania stereotypów na temat dziewcząt.

Z całą pewnością jest to zasługą autorek, Herzyk (scenariusz) i kth (rysunki), świetnych twórczyń, które Muzeum zaprosiło do współpracy przy komiksie. Z autorkami będzie można się spotkać podczas Krakowskiego Festiwalu Komiksowego w marcu. Dziewczyny zawiesiły poprzeczkę wysoko, pozostaje więc mieć nadzieję, że do kolejnych części cyklu, który otwiera ten tytuł, zostaną zaproszone co najmniej tak samo uzdolnione osoby. Czekam z zaciekawieniem na kolejne komiksy.

Opis wydawcy

Milena interesuje się astronomią i marzy o pracy w NASA. Tamara maluje, robi zdjęcia, pisze wiersze i chce studiować w Akademii Sztuk Pięknych. Chodzą do jednej klasy i już dawno wpadły sobie w oko, ale nieśmiałość nie pozwala im się do siebie zbliżyć. Pewnego dnia nauczyciel fizyki zleca im jednak wspólny projekt. Jak potoczy się historia Mileny i Tamary? Będą ze sobą szczęśliwe czy Wspólne plany pokrzyżuje im homofobia i transfobia? Dowiecie się z pierwszego tomu z serii W(y)kluczenia – cyklu komiksów, których bohaterami i bohaterkami są osoby z grup mniejszościowych.

O autorkach

Aleksandra Herzyk aka Herzyk – autorka komiksów i książek. W 2022 roku zadebiutowała historyczną powieścią graficzną „Wolność albo śmierć” uhonorowaną Nagrodą Literacką Podróż Hestii 2023. We wrześniu 2023 roku ukazał się jej reportaż „Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności”, który napisała wspólnie z Patrycją Wieczorkiewicz. Współpracowała z Krytyką Polityczną, Amnesty International, TVN24 i magazynem „Kontakt”. Pisze dla portalu noizz.pl.

Katarzyna Klas aka kth – autorka komiksów, ilustratorka. Lubi papier, stare mangi shoujo, jazdę na rowerze i swojego kota. Od 2016 roku rysuje krótkie formy komiksowe, głównie do zina „Warchlaki”. W 2023 roku zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi za projekt publikacji komiksowej. Na co dzień sprzedaje duszę, pracując w firmach hazardowych i próbując przy tym wymyślić, jak zakrzywić czasoprzestrzeń na tyle, aby móc robić w międzyczasie komiksy.

O projekcie

Cytaty i opisy projektu pochodzą ze strony Krakowskiego Biura Festiwalowego

– Książki z tego cyklu, tworzone przez najlepszych autorów i autorki komiksowe w Polsce, będą zawierać elementy antydyskryminacyjne i edukacyjne. Wspólnym dążeniem wszystkich zaangażowanych w projekt podmiotów jest dążenie do przygotowania estetycznych i interesujących merytorycznie (dobrze napisanych i narysowanych) komiksów, które trafią w zainteresowania i gust młodych ludzi – mówi Tomasz Trzaskalik z Fundacji Muzeum Komiksu.

Projekt skierowany do młodzieży i młodych dorosłych zakłada opracowanie i wydanie w latach 2023–2026 serii obejmującej cztery albumy w jednolitym formacie i estetycznej szacie graficznej.

– Cykl będzie poruszał zagadnienia dotyczące następujących mniejszości: LGBT+, żydowskiej, romskiej i muzułmańskiej w Polsce. Celem projektu jest edukacja i przeciwdziałanie dyskryminacji bez zbędnego dydaktyzmu, dlatego scenariusze poszczególnych części, przygotowywane przez uznanych i profesjonalnych artystów i artystki, tworzone są na podstawie rekomendacji wypracowanych podczas konsultacji z przedstawicielami i przedstawicielkami mniejszości, o których opowiadają – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Konsultacje do części pierwszej serii „W(y)kluczenia” prowadziła doświadczona trenerka antydyskryminacyjna – Ewa Stoecker.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Black Beard [recenzja]

Świt X. Wolverine [recenzja]