in , ,

Marsz [recenzja komiksu]

„Marsz” od Herzyk i Bałczewskiego opowiada o łódzkim marszu głodowym w 1981 roku, wydarzeniu niesłusznie zapomnianym w głównym nurcie narracji o historii PRL. Czy to dlatego, że brały w nim udział głównie kobiety? Tak często pomijane jako aktywne działaczki antykomunistyczne? A przecież polska demokracja nie ma wyłącznie ojców… Ze słusznie minionym ustrojem rozliczamy się powoli i na różne sposoby. Chyba wreszcie przyszła pora i na takie podsumowania. Herstoryczne.

„Marsz” to nie jest typowy utwór narracyjny, nie mamy tu drogi jednego bohatera, czy bohaterki od punktu a do punktu b. Jest to raczej zbiór medalionów, pojedynczych scen, podglądanych mimochodem, które ostatecznie nie tyle składają się w jedną historię, ile są nitkami prowadzącymi do jednego celu. Do marszu.

Kreska Herzyk totalnie w jej stylu, minimalistyczna, nie interesują jej scenerie, tylko ludzie. Oczywiście miejscami mamy budynki, zarys miasta Łodzi, ale ostatecznie chodzi o tych przypadkowych bohaterów i bohaterki, ta historia mogłaby dziać się wszędzie. Podkreśla to stonowana i wybiórcza kolorystyka.

Komiks jest cieniutki, ale zerknijcie do niego, myślę, że warto.

Opis wydawcy
28 lutego 1981 roku Rada Ministrów ogłosiła uchwałę w sprawie reglamentacji mięsa i jego przetworów. Sprzedaż mięsa na “kartki” weszło w życie 1 kwietnia. W maju wprowadzono także reglamentację przetworów mięsnych, mąki, masła przetworów zbożowych i ryżu, zaś w czerwcu również mleka dla niemowląt. Sklepy były słabo zaopatrzone, doszło do podwyżki cen żywności, dodatkowo 23 lipca zmniejszono kartkowy przydział mięsa. Pod koniec lipca w całej Polsce zorganizowano tzw. marsze głodowe. Największy z nich odbył się 30 lipca 1981 roku w Łodzi. Wzięły w nim udział głównie kobiety, także z dziećmi. Chociaż był to jeden z największych masowych protestów w historii kraju po czterdziestu latach niewiele osób o nim pamięta.


Dodatkowe informacje
Format: 168 × 240 mm
Liczba stron: 36
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13:9788367440394
Data wydania: 22 maja 2023

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Trzy siostry — recenzja komiksu i rozmowa z autorką

Kicia Kocia na pikniku [zapowiedź]