Dzisiaj zdjąłem z półki serię Animal Mystic, której autorem jest Dark One.
Na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku, w USA drukowanie komiksów było niemal równoznaczne z drukowaniem pieniędzy. Popyt był ogromny. Wtedy też znacząco rozrósł się rynek wydawnictw niskonakładowych (small press). Powstawały nowe wydawnictwa, które publikowały nowe tytuły, w tym nieznanych do tamtej pory twórców. Wiele z tych tytułów stało się kultowymi, a ich popularność nie przemija do dnia dzisiejszego. Niektóre, po latach, doczekały się adaptacji filmowych. Inne, osiągające wtedy kosmiczne ceny na rynkach wtórnych, dzisiaj można kupić w przystępnej cenie (chociaż „przystępna cena” jest pojęciem subiektywnym ), a jeszcze inne za grosze.
W tamtym czasie kupowałem wiele amerykańskich tytułów wydawnictw niskonakładowych. Głównie ze względu na tematykę inną od superhero lub inne do niej podejście. Również dlatego, że w wielu przypadkach ich strona graficzna – czasami nowatorska, choć nie zawsze perfekcyjna – odbiegała od mainstreamowej sztampy.
Serią, która cieszyła się wysoką popularnością, i która osiągała wysokie ceny na rynkach wtórnych, była Animal Mystic. Jej twórcą był Dark One (Greg Williams). Pierwszy zeszyt został wydany w roku 1993 przez Cry For Dawn. Wkrótce po tym, przejął ją Syrius Entertainment.
Tytułową bohaterką komiksu jest Nikki Ranoakke – kalifornijska studentka archeologii, mistrzyni sztuk walki, bezwzględna w walce o ochronę środowiska naturalnego, dysponująca ogromnym spadkiem po nieżyjącym ojcu.
Po wyjeździe do Ameryki Południowej, gdzie zamierzała uporządkować sprawy firmy wykorzystującej finanse jej nieżyjącego ojca dla prywatnych celów jej zarządcy, trafia do dżungli, gdzie spotyka plemię Amazonek i zostaje ich królową o imieniu Jatarri. Jej towarzyszem staje się olbrzymi, biały tygrys, któremu nadała imię Mingus. Za sprawą przypominającego złotą rybkę stworzenia Mota zamieszkującego (uwięzionego?) w Hydromydzie przemieszcza się w przestrzeni kosmicznej. Pierwszym miejscem jest planeta Praktill, gdzie wraz z centaurem o imieniu Klor wybawia planetę z plagi stworzeń nazywanych spigmodites. Po chwilowym powrocie do Amazonii i ostatecznym załatwieniu spraw z nieuczciwym zarządcą majątku ojca, Jatarri przenosi się, ponownie za sprawą mistycznego Mota, w kosmos, na wodną planetę Antakia, gdzie zostaje uwikłana w konflikt pomiędzy podwodnym miastem Marinopolis a dyktatorem, lordem Multa. Tam także dowiaduję się prawdy o swoim pochodzeniu i źródle jej niezwykłych zdolności (np. komunikowania się ze wszelkimi stworzeniami).
Pierwotnie publikowana w zeszytach, seria została zebrana w dwóch tomach Animal Mystic i Animal Mystic: Water Wars.
Klor doczekał się własnej mini serii.
Serie te zainteresowały mnie jako niewymagające, momentami ciekawie namalowane czytadełka.
Oryginalnie tekst ukazał się na profilu Z półki zdjęte 23 stycznia 2020