in , , , ,

Wielogłos 2024 – nagranie streama z festiwalu

16 i 17 listopada odbył się festiwal słowa i obrazu Wielogłos — pierwsza edycja wirtualnego, darmowego wydarzenia, którego zapis w całości dostępny jest w internecie. Poniżej znajdziecie streamy z pierwszego i drugiego dnia.

Dzień pierwszy

https://www.youtube.com/watch?v=OTLgXZU1EsU

Spis treści

Komiks w bibliotece

Blok skierowany do wszystkich osób zainteresowanych budowaniem komiksowych kolekcji oraz organizowaniem wydarzeń kulturalnych z komiksem w tle. Do udziału zaprosiłyśmy osoby, które pracują w bibliotekach, gromadzą zbiory komiksowe i wykorzystują je na warsztatach.

Budowanie kolekcji komiksowej w bibliotece — o podstawach budowania komiksowej biblioteki opowiada Michał Traczyk, który od 2018 roku kieruje Pracownią Komiksu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Komiks w mniejszej bibliotece — o tym jak radzi sobie komiks w mniejszych bibliotekach opowiadają Dorota Ręba z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wólce, Piotr Nike z Biblioteki Elbląskiej oraz Maciej Neumann Mediateka w Młynach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna — Książnica Kopernikańska w Toruniu. Prowadzenie: Tala Nowińska.

Potencjał społeczny i edukacyjny warsztatów komiksowych — Eda Kranc, Ewa Sokołowska i Michał Siromski opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z warsztatami komiksowymi, tworzeniem komiksów zaangażowanych oraz wykorzystywaniu potencjału edukacyjnego komiksów. Prowadzenie: Marta Kostecka

Komiks w tęczy

Komiksy queerowe, LGBT+, tęczowe — jakbyśmy ich nie nazywały, stają się coraz popularniejsze, a wątki z nimi związane pojawiają się w coraz większej liczbie tytułów. Dlatego opowiadamy o nich podczas prelekcji oraz rozmawiamy z zaproszonymi osobami o tym, co ciekawego można znaleźć w tym różnobarwnym temacie.

Co tam w komiksach LGBT+ piszczy? – Mar Bogdanis, Sylwia Kaźmierczak i Agata Włodarczyk dyskutują o kondycji komiksów queerowych i przedstawiają subiektywny wybór rysunkowych historii, które mogą zainteresować zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe.

Dysforia, euforia i edukacjaciała osób transpłciowych w komiksie — Podejście do cielesności osób transpłciowych w sferze publicznej jest kwestią kontrowersyjną – nasze ciała są upolityczniane, wyśmiewane, fetyszyzowane. Jak to często bywa, wzmaga to w społeczności potrzebę przejęcia narracji. Podczas prelekcji spojrzymy, jakie języki narracyjne i wizualne są używane w komiksach tworzonych przez osoby transpłciowe do eksplorowania tak złożonego i intymnego tematu. TW: Nagość, zachowania seksualne i body horror. Prowadzenie: Mar Bogdanis

Gdzie się podziały wszystkie seniorki? O mangach yuri z babciami w roli głównej — Osoby starsze w popkulturze. Zrzędliwe, obłąkane lub wiecznie nieobecne. Ale nie zawsze. Sylwia Kaźmierczak opowie o przełamujących te stereotypy mangach yuri.

Dzień drugi

https://www.youtube.com/live/wo-FBOOP1U0?si=sEjzZBvM7rQaVeYK

Spis treści

Komiks w spódnicy

Dziewczyny nie czytają komiksów, a literatura kobieca jest gorsza? Nic bardziej mylnego! Odczarujemy stereotypy związane z babskimi komiksami, a o pomoc poprosimy znane bookstagramerki oraz autorki i wydawczynie romansów i… erotyków!

Komiksy do czytania z córkami — O tym, co warto czytać z córkami rozmawiamy z popularnymi bookstagramerkami. Gościniami panelu były: Joanna Cieszyńska (Bookieciarnia), Bogumiła Zachara-Wróbel (Fantastycznie zaczytana), Adrianna Zakrzewska (Librariada) z córką Amelią. Prowadzenie: Agata Tomaszewska-Wacht (MyszorkiCzytają)

Odczarować romans. Spotkanie z autorkami komiksów z miłością w tle — Romans jest babski, gorszy i w ogóle szkoda na to czasu? A może to równoprawny gatunek, który może zaoferować o wiele więcej niż to, co stereotypowo z nim kojarzymy? Próbujemy przebić się przez warstwy niedopowiedzeń i odkryć prawdę o romansach. Gościniami panelu są: Luiza LULU Malinowska, Paulina PINPINAX Matyńka, Katarzyna Witerscheim Prowadzenie: Dominika Gracz-Moskwa

Historie z pieprzykiem. Spotkanie z autorkami i wydawczyniami komiksów erotycznych — Czy erotyka w komiksie kończy się na Manarze? Czy historie z pieprzykiem są tylko dla facetów? Czy grzeczne dziewczynki nie czytają niegrzecznych komiksów? Hmm… Gościniami panelu są: Werka Dobro, Unka Odya i Maria Lengren. Prowadzenie: Marta Kostecka

Komiks w internecie

Czytasz lub tworzysz komiksy internetowe? Ten blok jest dla Ciebie. Osoby tworzące komiksy internetowe rzadziej są widoczne na regularnych festiwalach komiksowych. Pora to zmienić i dać im głos. Zapraszamy na spotkania z twórczyniami i twórcami webowymi. Opowiedzą o swoich zmaganiach z wirtualnymi planszami, kadrami i dymkami, o tym, gdzie ich możecie spotkać oraz podpowiedzą, jak zacząć własną przygodę z webkomiksami.

Rozmowa z osobami tworzącymi webkomiksy: Zvyrke, Lewozjerz, Młody. Prowadzenie: Aleska.

Rozmowa z osobami tworzącymi webkomiksy: Karolina Przybył, Rysacz, Karolina Margiel. Prowadzenie: Tiszka.

Media Festiwalu

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Pożeracze nocy – 1 – Pożeraczka nocy [recenzja]