in , , ,

Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem – nagranie spotkania

Zapraszamy do obejrzenia nagrania rozmowy z Tomaszem Samojlikiem. Rozmowa odbyła się 10 kwietnia na Kanale Książkowym, a poprowadziła ją Agata Tomaszewska-Wacht. Betoniarka objęła wydarzenie patronatem.

Tomasz Samojlik

Polski biolog i popularyzator przyrody oraz rysownik i twórca komiksów.

Po ukończeniu studiów w Lublinie, w 2002 podjął pracę w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. W 2007 roku uzyskał stopień doktora nauk biologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w roku 2020 uzyskał na Uniwersytecie w Białymstoku stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych.

Jako rysownik zadebiutował w 1994, tworząc paski publikowane w lokalnej prasie. W 2003 wydał komiks Wiedźmun – Dwie wieże funduszu emerytalnego, stanowiący parodię twórczości Andrzeja Sapkowskiego. W komiksach wykorzystuje motywy swojej pracy jako biologa, ich bohaterami są zwierzęta, m.in. żubry, czy ryjówki. Ilustruje też książki swojego autorstwa (np. cztery tomy, których bohaterem jest Żubr Pompik) oraz innych pisarzy (Marty Maruszczak). W stanowiącym kontynuację cyklu Kajko i Kokosz, tomie Obłęd Hegemona opublikował komiks Kłusownicy, a w kolejnym Łamignat Straszliwy był autorem historii Instytut badania smoków. Jego komiks Ryjówka Przeznaczenia doczekał się animowanej adaptacji, obecnie będącej w produkcji przez studio EGoFilm.

Za swoją działalność naukową oraz popularyzatorską otrzymał nagrodę Złoty umysł (2007) oraz został wyróżniony nagrodą im. Artura Rojszczaka (2010).

Tarzan [Z półki zdjęte]

ZOO wymarłych zwierząt [recenzja]