Black Hole to opus magnum Charlesa Burnsa, jednego z najoryginalniejszych twórców komiksowych. Dzięki wydawnictwu Kultura Gniewu, które wypuściło niedawno na polski rynek drugie wydanie tego kultowego komiksu, więcej nowych czytelników ma okazję zapoznać się z tym legendarnym dziełem.
Opis wydawcy:
Komiks legenda. Powstawał przez ponad 10 lat i najpierw ukazywał się w zeszytach. Powstało ich 12, a każdy kolejny wyczekiwany był z coraz większą niecierpliwością. Każdy kolejny spotykał się też z uznaniem ze strony krytyków i czytelników. Zanim seria dobiegła końca jej autor – Charles Burns, twórca m.in. wydanego w Polsce przez wydawnictwo Post znakomitego El Borbaha – miał na koncie wiele nominacji, prestiżowych nagród i uznany został za jednego z najważniejszych twórców komiksów.
Black Hole to dziejąca się w latach 70. historia grupy nastolatków z Seattle. Szaleje wśród nich dziwna zaraza, która objawia się niezwykłymi, często przerażającymi mutacjami i deformacjami. Plaga dotyka jednak tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne. Niepokojąca, mroczna atmosfera, niebanalni bohaterowie i artystyczne mistrzostwo Burnsa uczyniły z Black Hole jedną z najsłynniejszych powieści graficznych w historii.
Historia dotyczy niezadowolonych nastolatków zamieszkujących przedmieścia Seattle w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W lasach spędza czas kilkunastu nastolatków. Uprawiają seks, eksperymentują z narkotykami, uciekają z domu, a przede wszystkim zapadają na chorobę przenoszoną drogą płciową, która wydaje się ograniczona do ich małej grupy społecznej. Chorobę tę określają Francą. To właśnie ta choroba nadaje tej historii fantastyczną jakość, ponieważ groteskowe objawy obejmują niewyjaśnione otwarte rany, deformacje twarzy, liczne, ropiejące guzy i tak dalej. Każda ofiara reaguje inaczej, ale wszyscy mają psychiczne blizny.
Niektórzy krytycy sądzili, że autor mógł komentować kryzys związany z AIDS, ale sam Burns powiedział, że dotyczy to bardziej ogólnie okresu dojrzewania niż tylko przebudzenia seksualnego. To przejście do dorosłości, jak to przedstawia Burns, jest nasycone dużą ilością narkotyków, halucynacjami i koszmarami. Choć przyjaźń jest ważna w omawianej opowieści, jest to głównie historia o pragnieniach, lękach, zamieszaniu i tym co się stanie, jeśli w jakimkolwiek sensie będziesz inny, w trakcie swojej drogi od dzieciństwa do dorosłości.
Jesteśmy świadkami wyobcowania w szkole średniej – dzikości, okrucieństwa, nieustającego niepokoju i znudzenia oraz pragnienia ucieczki.
Black Hole to nie jest zwykły body horror jakby mogło się zdawać.
Umiejętnie wykracza poza swój gatunek, zręcznie badając specyficzny amerykański moment kulturowy i dzieci, które są w nim złapane.
Poza tym, że jest doskonały technicznie i niezwykle emocjonalny to zawiera ten element, który świadomie lub nie, każdy czytelnik pożąda.
Chodzi o to poczucie, które odczuwasz łapiąc się za głowę i mówiąc samemu do siebie „Co ja właśnie k… przeczytałem?”
Przejdźmy do warstwy ilustracyjnej komiksu.
Grafika Burnsa jest naznaczona grubymi czarnymi liniami i pewną płaską, bezgłębną jakością paneli. Częstą jego prace przywodzą na myśl drzeworyty a je same określić można jako hipnotycznie piękne, jak i przerażające. O ile przy przekartkowaniu tomiku prace nie robią większego wrażenia o tyle już przy samej lekturze wciągają.
Black Hole nie jest lekkim komiksem. Jego lektura wymaga poświęcenia czasu przemyślenia, lecz po jej skończeniu na długo będzie tkwić w pamięci.
Zdecydowanie polecam ten tytuł ale jedynie dojrzałym czytelnikom.
Dane:
- Scenarzysta: Charles Burns
- Ilustrator: Charles Burns
- Tłumacz: Wojciech Góralczyk
- Wydawnictwo: Kultura Gniewu
- Format: 165×235 mm
- Liczba stron: 368
- Oprawa: miękka
- Papier: offsetowy
- Druk: cz.-b.
- ISBN-13:9788364858284
- Data wydania:14 kwiecień 2021
- Cena okładkowa: 79,90 zł