in , ,

Wydział 7 – Pościg na E 81 [Recenzja]

          Przedstawiam Wam kolejny zeszyt Polskiego Archiwum X czyli Wydział 7 pt.,,Pościg na E 81”, który ukazał się już jakiś czas temu dzięki wydawnictwu Ongrys.

 

Opis Wydawcy:

Wydział VII, specjalna jednostka Służby Bezpieczeństwa, która zajmuje się badaniem wydarzeń paranormalnych na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, został zlikwidowany.

Porucznik Szymon Wilk zostawił przeszłość za sobą i pracuje teraz w drogówce. Po tym, co przeżył, legendy o czarnej wołdze i porwaniach nie robią na nim wrażenia. Do czasu!

Kiedy piekielny samochód trafia do Lublina, porucznik Wilk podejmuje pościg, w którym stawką będzie życie jego najbliższych…

Scenarzystą tego zeszytu jest ponownie Tomasz Kontny a historia, którą od niego otrzymujemy zapowiada się ciekawie. Polski czytelnik ma okazję poznać w formie komiksu słynną z epoki PRL legendę o czarnej wołdze, którą opowiadano  głównie dzieciom aby je przestraszyć. ,,Pościg na E 81,, to dopiero początek historii o samochodzie  z miejskich legend. Twórcą rysunków jest tym razem Grzegorz Kaczmarczyk, którego styl idealnie pasuje do tej historii oddając świetnie mroczny klimat samochodu owianego mrocznymi legendami. Z jego rysunków Wołgi można stwierdzić, że to model Gaz 21 produkowany w latach 1956-1970. 

 

 

,,Pościg na E81” rozpoczyna się jesienią 1964 roku w okolicach Szczecina kiedy to dobrowolnie do Wołgi wsiada pewna dziewczynka, która będzie dość ważna dla fabuły tego komiksu. Może powód dlaczego wsiadła do obcego auta poznamy w następnym zeszycie lecz jedno jest pewne, we wnętrzu tajemniczego i równocześnie mrocznego samochodu nie ma ani księży, zakonnic, agentów SB, Żydów czy NRD-owskich komunistów. Ten kto prowadzi Wołgę jest dużo potężniejszy i groźniejszy niż wspomniani powyżej. Porucznik Szymon Wilk sam nie wiedział jak potężna jest istota prowadząca Gaza 21 a spotkanie z nią raczej nie skończyło się dla niego przyjemnie. Co się wydarzyło w Lublinie i jak nasz młody milicjant z drogówki trafił do wnętrza Wołgi dowiecie się sami czytając ten zeszyt.

 

 

Polecam ten tytuł zarówno fanom serii, komiksów jak i osobom chcącym poznać legendę Czarnej Wołgi w formie graficznej. Jest to lektura na jeden wieczór.

 

Dane Techniczne:

  • Scenariusz:            Tomasz Kontny
  • Rysunki:                 Grzegorz Kaczmarczyk
  • Wydawnictwo:        Ongrys
  • Oprawa:                  miękka
  • Papier:                    kredowy
  • Druk:                       kolor
  • Cena okładkowa:    15 zł

Klasyczne Baśnie Disneya – Król lew [Recenzja]

Black Hole (wyd. II) [Recenzja]