in , ,

Kobieta Życie Wolność. Recenzja komiksu

Dawno mnie żaden komiks tak nie przeorał… Polecam wszystkim. Kupujcie, czytajcie, polecajcie innym.

W 2022 roku młoda kobieta, rok młodsza od mojej córki, została pobita na śmierć przez irańską policję obyczajową za krzywo założony hidżab. Stało się to przyczynkiem do powstania ruchu Kobieta Życie Wolność, fali protestów i fali krwawych prześladowań protestujących ze strony przedstawicieli irańskiego reżimu. Oczywiście pamiętam wzmiankę na ten temat w mediach, ale temat szybko wygasł, jak wszystko w socjalach, bo uwaga współczesnego świata jest bardzo krótka… Także mediów tradycyjnych i mainstreamowych. Tymczasem tam nadal giną ludzie z rąk swoich współrodaków, tylko za to, że mają czelność nie uznawać okrutnego, patriarchalnego, fanatycznie religijnego prawa szariatu. Na naszych oczach, a równocześnie poza nimi odbywa się krwawa rewolucja, tłamszona przemocą i prześladowaniami. Rewolucja, w której kobiety i mężczyźni walczą ramię w ramię w imię praw człowieka. I giną. Bo te prawa nigdy nie są dane raz na zawsze. Pamiętajmy o tym i u nas.

Timof, bardzo dziękuję za wydanie tego komiksu. Jest bolesny, ale szalenie istotny. Dobrze, że ta współczesna historia została zapisana, niech kłuje nas w oczy i zmusza do myślenia. Szkoda, że komiks nie zyskał należytej uwagi — to jest naprawdę lektura obowiązkowa, jeżeli chcecie mianować się świadomymi ludźmi. 

Komiks powstał pod redakcją Marjane Satrapi (znanej przede wszystkim z opisującego religijną rewolucję w Iranie na podstawie własnej autobiografii “Persepolis” oraz późniejszych “Wyszywanek” i “Kurczaka ze śliwkami” opisujących codzienność i obyczajowość irańską), która zaprosiła do współpracy mnóstwo uznanych twórców i twórczyń. Powstała, by przybliżyć ludziom spoza Iranu wydarzenia, które się w nim rozgrywają oraz pokazać Irankom i Irańczykom, że nie są sami, że świat widzi co się tam dzieje.

Przedstawia w formie popularnonaukowej ogólny zarys historyczny, społeczny i obyczajowy wydarzeń oraz w formie ponad 20 krótkich komiksów, już bardziej sfabularyzowanej przedstawia konkretne wydarzenia, m.in. śmierć Mahsy Amini, która zapoczątkowała opisywane wydarzenia, narodziny sloganu i hymnu protestów, wydarzenia tzw. czarnego piątki, podczas którego snajperzy rozgonili pokojową manifestację zabijając wiele osób, sytuację w więzieniach, bezprawne egzekucje, ataki na szkoły żeńskie i mnóstwo innych, przerażających wydarzeń.

Bez zbędnego epatowania przemocą, ale i bez cenzury osoby tworzące komiks przedstawiają nam ten bardzo współczesny świat irański. Ponieważ zaproszone twórczynie i twórcy to osoby o ugruntowanym dorobku artystycznym, większość komiksów przedstawiona jest w znakomitej formie graficznej, umiejętnie wykorzystując wszystkie możliwości narracyjne, jakie oferuje powieść graficzna. Dostajemy też bogate tło historyczne, najważniejsze wydarzenia z przeszłości tego kraju, które ułatwiają zrozumieć, jak doszło do tego, co się tam dzieje teraz, czyli powstania i walki z nowoczesnym apartheidem.

Ten komiks to naprawdę lektura obowiązkowa. Przeczytajcie.

Opis wydawcy

Mieć w Iranie dwadzieścia lat i umrzeć za prawa kobiet.

16 września 2022 roku w Iranie Mahsa Amini została pobita na śmierć przez policję obyczajową, ponieważ „niedostatecznie” zakryła włosy hidżabem. Ta fala protestów przemieniła się w bezprecedensową rewolucję feministyczną, wspieraną przez mężczyzn. Pierwszą taką rewolucję na świecie!

Marjane Satrapi zebrała trzech specjalistów: Farida Vahida, politologa, Jean-Pierre’a Perrina, doświadczonego reportera, Abbasa Milaniego, historyka oraz siedemnaście największych talentów komiksowych, aby opowiedzieć o tym wydarzeniu, niezwykle ważnym dla Iranu, ale także dla każdej i każdego z nas.

Format: 181 × 256 mm

Liczba stron: 276

Oprawa: twarda

Druk: kolor

ISBN-13:9788367440899

Data wydania: 18 września 2024

Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy

Scenariusz: Marjane Satrapi, Joann Sfar, Lewis Trondheim, Pascal Rabaté, Catel, Nicolas Wild, Winshluss, Paco Roca, Rahi Rezvani, Touka Neyestani, Mana Neyestani, Deloupy, Hyppolyte, Coco, Patricia Bolaños, Shabnam Adiban, Bee, Bahareh Akrami, Alba Beccaria, Abbas Milani, Farid Vahid, Jean-Pierre Perrin

Ilustracje: Marjane Satrapi, Joann Sfar, Lewis Trondheim, Pascal Rabaté, Catel, Nicolas Wild, Winshluss, Paco Roca, Rahi Rezvani, Touka Neyestani, Mana Neyestani, Deloupy, Hyppolyte, Coco, Patricia Bolaños, Shabnam Adiban, Bee, Bahareh Akrami, Alba Beccaria, Abbas Milani, Farid Vahid, Jean-Pierre Perrin

Recenzja powstała dzięki współpracy reklamowej z Wydawnictwem Timof i cisi wspólnicy.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Komiksowe podsumowanie roku w szczecińskich ProMediach