in , ,

Komiks Out — festiwal komiksowy w warszawskich bibliotekach

W Warszawie trwa ciekawa inicjatywa, Komiks Out, mały festiwal komiksowy, organizowany przez biblioteki i dziejący się w bibliotekach.

Tak piszą o nim organizatorzy:

Będziemy rozmawiać o komiksie szeroko i przekrojowo, będziemy zaglądać na zaplecza wydawnictw i podpatrywać pracę nad redakcją i tłumaczeniem komiksu. Będziemy rozmawiać o przyszłości komiksu, ale także o jego historii, o granicach i możliwościach tego medium.

Przyjrzymy się komiksom dla dojrzałych czytelników, zastanowimy się nad pojemnością i możliwościami powieści graficznej. Spojrzymy na środowisko wydawców i poznamy ich poglądy na temat obecnego rynku wydawniczego.

Będziemy mieli okazję sprawdzić, jak różnią się poglądy wydawców, czytelników i sprzedawców na temat tego, co się teraz czyta. Poznamy historię jednego z najstarszych i najpopularniejszych sklepów komiksowych w Polsce, a także zerkniemy w przyszłość i zobaczymy jakie nowe formy może przyjąć komiks.

Spróbujemy także zrozumieć świat mangi, najszybciej rozwijającego się obecnie gatunku komiksowego.

Dodatkową atrakcją festiwalu będą spotkania z najpopularniejszymi twórcami komiksowymi, jakich uda nam się zaprosić. A na zakończenie zaprosimy Państwa na warsztaty dla tych, którzy jeszcze nie przekonali się do komiksu.

Wydarzenia w ramach festiwalu

17.10.2023 Komiks. Miks gatunków, czy gatunek sam w sobie?

Szymon Holcman (Kultura Gniewu) w rozmowie z Rafałem Skarżyckim (scenarzystą i pisarzem, autorem słynnego Jeża Jerzego) oraz Przemysławem Truścińskim TRUSTEM (grafikiem, ilustratorem i twórcą komiksów).

NAGRANIE ZE SPOTKANIA

24.10.2023 g. 18.00 – Jak powstaje komiks? Panel z twórcami komiksów

Panel dyskusyjny poprowadzi Paweł Timofiejuk z gośćmi spotkania — Jakubem Jankowskim (tłumacz), Karoliną Gębską (redaktorka), Jakubem Babczyńskim (skład i dobór liternictwa, ilustrator i autor komiksów) oraz Jackiem Drewnowskim (redaktor).

27.10.2023 g. 17.30 – Pokaz filmu „W Centrum Komiksu”

Po seansie odbędzie się rozmowa z twórcami filmu, Kubą Pietrasikiem oraz Maciejem Bierutem, którą poprowadzi Kaja Klimek.

31.10.2023 g. 18.00 – Scenarzysta, czy ilustrator — kto bardziej jest autorem?

Proces twórczy w komiksie — spotkanie poprowadzi Kuba Pietrasik. Gośćmi spotkania będą: Mariusz Pitura i Antoni Serkowski oraz Daniel Odija i Wojciech Stefaniec.

07.11.2023 g. 18.00 – Komiks w nowych mediach

Wykładowcy Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych opowiadają o nowym podejściu do komiksu. Rozmowę prowadzi Adam Trwoga, gośćmi spotkania będą: Piotr Nowiński oraz Anna Poszepczyńska.

14.11.2023 g. 18.00 – Czy komiks ma przyszłość? Spotkanie z wydawcami komiksów

Panel dyskusyjny „Wydawcy komiksów o tym, co warto publikować” prowadzi Kaja Klimek. Gośćmi spotkania będą: Paweł Timofiejuk, Szymon Holcman, Bartłomiej Rabij, Kuba Pietrasik oraz Radosław Bolałek

28.11.2023 Warsztaty „Czy ktoś jeszcze nie przekonał się do komiksu?”

Spotkanie poprowadzi Joanna Grzelczyk – historyk sztuki, animatorka kultury, założycielka i moderatorka pierwszego na Dolnym Śląsku Dyskusyjnego Klubu Komiksu dla dorosłych.

Po więcej informacji odsyłamy na stronę organizatora.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Nagranie spotkania z Luizą Malinowską

II Górnośląska Impreza Komiksowa