Komiksami zainteresował mnie tata, który czytał mi je na zmianę ze zwykłymi książeczkami. Kiedy sama miałam zostać mamą zaczęłam się zastanawiać, od kiedy można dziecku zacząć czytać komiksy? Po przeszukaniu Internetu i ofert różnych wydawnictw okazało się, że już od 1 roku życia. Jednak jest tylko kilka takich tytułów. Po urodzeniu drugiego dziecka postanowiłam zbadać temat jeszcze raz.
Tak powstał pomysł na cykl „Komiksy dla najmłodszych”. Będzie to przegląd dostępnych na rynku tytułów odpowiednich dla dzieci w danej grupie wiekowej. Przy wyborze kieruję się jedną zasadą: ma to być komiks, nie książeczka obrazkowa dla dzieci. Oba mogą być wydane jako małe, grube tekturowe książeczki oraz posiadają duże ilustracje. Różni je jedno: sposób wpisania tekstu, w komiksie jest on w dymkach, a w bajkach z boku obrazka razem z tekstem opisującym sytuację.
Trochę hałasu z głębi lasu
Jest to seria 5 komiksów o przygodach zwierzątek mieszkających w lesie, autorstwa Adama Święckiego wydana przez wydawnictwo Tadam. Seria składa się z tytułów:
- Pani Detektyw Sowa
- Pan Łasuch Miś
- Pan Elegant Lis
- Pan Kawalarz Wilk
- Pani Reporterka Mysz
W każdym komiksie tytułowe zwierzątko przeżywa swoją przygodę. Cała seria dzieje się w lesie, w którym mieszkają wszyscy bohaterowie cyklu, dlatego cały czas się spotykają. Komiksy czyta się szybko i przyjemnie, ponieważ wszystkie teksty są rymowane. Rysunki są bardzo kolorowe i dopracowane. Są tutaj charakterystyczne dla komiksów wyrazy dźwiękonaśladowcze, które również są ważne w książkach dla dzieci, ponieważ wspomagają naukę mówienia. Seria jest wydana w postaci małych kartonowych książeczek, dlatego jest odporna na małe rączki czytelników.
Autor: Adam Święcki
Wydawnictwo: Tadam
Seria wydawnicza: Mój pierwszy komiks
Rok wydania: 2017-2018
Format: 155 mm x 145 mm
Oprawa: kartonowa
Ilość stron: 20
Smoczek Loczek
Są to dwie historie stworzone przez Macieja Jasińskiego i Piotra Nowackiego również wydane przez wydawnictwo Tadam:
-
- Smoczek Loczek – Bardzo straszna czkawka,
- Smoczek Loczek – Na ratunek Księżniczce.
Jest to seria z morałem. W pierwszej część tytułowy Smoczek Loczek nie posłuchał się mamy i dostał czkawki. W drugiej dzięki temu, że pomagał innym, udaje mu się uratować Księżniczkę. Książeczki z tej serii również są bardzo kolorowe. Tekst nie jest już rymowany jak w poprzedniej, ale też czyta się go łatwo i przyjemnie.
Tekst: Maciej Jasiński
Ilustracje: Piotr Nowacki
Wydawnictwo: Tadam
Seria wydawnicza: Mój pierwszy komiks
Rok wydania: 2016
Format: 155 mm x 145 mm
Oprawa: kartonowa
Ilość stron: 28
Mały i Duży
Ostatnia propozycja z serii „Mój pierwszy komiks” od wydawnictwa Tadam. Przygody Małego i Dużego są opisane w dwóch komiksach, autorstwa Agaty Matraś:
- Mały, Duży i chmura,
- Mały, Duży i czary.
Seria charakteryzuje się wykorzystaniem w rysunkach tylko barw podstawowych, takich jak w książeczkach kontrastowych dla małych dzieci. Na ilustracjach bardzo dużo się dzieje. A w tekście jest bardzo dużo wyrazów dźwiękonaśladowczych.
Autor: Agata Matraś
Wydawnictwo: Tadam
Seria wydawnicza: Mój pierwszy komiks
Rok wydania: 2016-2017
Format: 155 mm x 145 mm
Oprawa: kartonowa
Ilość stron: 20
Arcygroźne domostwory
Nowością dla mnie, po którą niedługo chce sięgnąć jest seria autorstwa Bereniki Kołomyckiej i Agaty Loth-Ignaciuk Arcygroźne domostwory, wydana przez Wydawnictwo Druganoga. W skład tej serii wchodzą:
- Mika i Wyjec,
- Mika i Bulgot,
- Mika i Chłodek (wiek 3+, premiera 1 marca 2023).
Opis wydawcy:
„Świat za progiem własnego pokoju jest pełen niespodzianek i dziwnych, arcygroźnych domostworów. Czasem huczą i wsysają wszystko wokół, niekiedy zieją chłodem albo przeżuwają i ciumkają godzinami to, co wpadnie im do paszczy. Warczą, buczą i hurgocą po całym mieszkaniu.
„Mika i Wyjec” to pierwszy komiks z serii Arcygroźne domostwory, przeznaczonej dla najmłodszych czytelników. O spotkaniu z czymś, co – nie do końca jeszcze poznane i oswojone – bywa dla małego dziecka źródłem niepokoju.
Mika żegna się z przyjaciółmi i rusza w drogę. Kiedy spotyka wyjca, robi się niebezpiecznie. Na szczęście z przyjaciółmi wszystko jest już proste, nawet pokonanie najstraszniejszego domostwora.”
Autor: Berenika Kołomycka, Agata Loth-Ignaciuk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Druganoga
Rok wydania: od 2021
Format: 16,5 x 21,5
Oprawa: twarda
Ilość stron: 28
Króliczki
Ostatni tytuł to Króliczki autorstwa Kevana Atteberry, wydany przez Wydawnictwo CzyTam.
Opis wydawcy:
„Opowieść, która wywołuje w najmłodszych olbrzymie emocje!
Declan jest jednym z najbardziej przyjaznych, małych potworków.
Chmurki na niebie?
– Witajcie, chmurki! – woła do nich.
Drzewa w lesie?
– Witajcie, drzewa! – mówi.
Pozdrawia nawet kłody drewna.
– Witaj, kłodo!
Ot, zwykły spacer miłego potworka. Zwykły, dopóki na jego drodze nie staną… króliczki!!!
Gdy Declan wypatruje w lesie króliczki, jego radość jest zaraźliwa. A kiedy króliczki znikają, tak bardzo za nimi tęskni… Jasne ilustracje i prosty tekst, który czytając można interpretować na wiele sposobów, stanowią idealną pozycję dla fanów Mo Willemsa.”
Autor: Kevan Atteberry
Przekład: Tomasz Panas
Wydawnictwo: Wydawnictwo CzyTam
Rok wydania: 2016
Format: 260 x 235 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 32
Update
Rozszerzamy naszą listę o kilka pozycji od Wydawnictwa Kultura Gniewu
Om. Apetyt na przygodę
Opis wydawcy:
“Autorski komiks dla najmłodszych czytelników współautora serii „Detektyw Miś Zbyś na tropie”!
Om, główny bohater opowieści, którego imię wzięło się z dźwięku, jaki wydaje jego buzia podczas pożerania prawie wszystkiego, co wpadnie mu w ręce, wyrusza w podróż.
Będzie to podróż szalona! Pełna przygód, niebezpieczeństw i zaskoczeń. Zacznie się w domku w drzewie, a zaprowadzi go przez dno oceanu i brzuch rekina do tajemniczego zamku. A wszystko to, by Om mógł uratować najlepszego przyjaciela!
„Om” to komiks dla najmłodszych czytelników współautora serii „Detektyw Miś Zbyś na tropie” z gościnnym udziałem Łukasza Mazura, Tomasza Leśniaka, Michała Śledzińskiego, Bereniki Kołomyckiej i Marcina Podolca!”
Autor: Piotr Nowacki
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2021
Format: 220×165 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 56
Dzielny Kosmatek
Z serii o Dzielnym Kosmatku ukazało się:
- Dzielny Kosmatek. Bałagan w ogrodzie,
- Dzielny Kosmatek. Super-Kosmatek.
Opis wydawcy:
“Dzielny Kosmatek trafia do pięknego ogrodu, który budzi zachwyt. Jednak jego mieszkańcy – biedronka, ślimak, mrówka – nie są w najlepszych humorach. Co chwilę muszą uciekać przed złą osą!
Dzielny Kosmatek też boi się jej ostrego żądła, ale z pomocą nowych przyjaciół łatwiej stawić czoła nawet największym strachom! W tym tomie przygód Kosmatka nasz bohater będzie musiał zmierzyć się z problemem nieradzenia sobie z emocjami, znaleźć jego przyczyny i spróbować je rozwiązać!
Dzielny Kosmatek” to jednak z najpopularniejszych Francuskich serii komiksowych dla najmłodszych czytelników. W komiksie tym nie ma żadnych słów dzięki czemu dzieci mogą poznawać historię dzielnego bohatera zanim nauczą się czytać!”
Scenariusz: Celine Fraipont
Rysunki: Pierre Bailly
Tłumaczenie: Julia Szustak
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2021
Format: 220×165 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 32
Pszczółka
Opis wydawcy:
“Mądra i przepięknie zilustrowana opowieść o życiu pszczół.
Bzzzz…
Słyszysz to?
Blisko, co?
Coraz bliżej…
Podlatuje,
pomrukuje,
pobzykuje…
To pszczółka!
Tak rozpoczyna się niezwykła, mądra i przepięknie zilustrowana opowieść o życiu pszczół, zdaniem Kristen Hall, autorki tekstu książeczki, „jednych z najcudowniejszych istot na świecie”. Autorką rysunków jest z kolei Isabelle Arsenault, nagradzana i publikowana na całym świecie rysowniczka, znana choćby z „Jane, lis i ja”.
Według autorek pszczołom grozi dziś wielkie niebezpieczeństwo, a stworzona przez nie książka ma pomóc młodym czytelnikom docenić je i sprawić, że wspólnie zadbamy o ich przyszłość.”
Scenariusz: Kirsten Hall
Rysunki: Isabelle Arsenault
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Redakcja: Kama Buchalska
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2018
Format: 222 × 279 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 40
Jeżeli znacie inne komiksy, których tu nie wymieniłam, zachęcam do zostawienia komentarza.