Trwa przedsprzedaż kolejnej monografii Pawła Chmielewskiego. Można ją nabyć w formule zrzutki na jednym z portali crowdfundingowych. Szczegóły poniżej.
We wrześniu ukaże się książka Od Pana Paska do Yorgiego. Dzieje świętokrzyskiego komiksu – monografia autorstwa Pawła Chmielewskiego. Ta zrzutka jest okazją do zakupu publikacji w przedsprzedaży, w cenie promocyjnej.
“Od Pana Paska…” prezentuje historię (od połowy XIX w. do 2024 r.) artystów, ich albumów, realizacji prasowych komiksów, festiwali, wystaw na tle rozwoju rynku prasowego, idei, literatury, przemian społecznych i kulturowych. Obejmuje twórców i ich dzieła związane z regionem świętokrzyskim poprzez miejsce powstania, wydania, urodzenia artysty, tematykę, ukończoną uczelnię, publikację. Opowieść rozpoczynamy od pierwszego komiksu w języku polskim, autorstwa Jana Lewickiego (1850 r.) aż do I Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu (Kielce, 1991 r.) i realizacji najnowszych. Autor opracowania (Paweł Chmielewski) jest znawcą tematu, napisał m.in. “Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w prasie polskiej XIX w.“, “Narracje graficzne i formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918” i wiele innych. Jest redaktorem naczelnym Magazynu Kulturalnego “Projektor”.
Monografię można nabyć tutaj: https://zrzutka.pl/792azj
Tytuł: Od Pana Paska do Yorgiego. Dzieje świętokrzyskiego komiksu. 1850-2024
Autor: Paweł Chmielewski
Okładka, rysunki: Piotr Burzyński
Ilość stron: 600
Format: 210 × 275
Okładka: Kartonowa, lakierowana, kolor
Ilość ilustracji: 540
Druk: Kolor, czarno-biały
Papier: Ecco Book
Wydawca: Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”, Kielce 2024
Premiera: wrzesień 2024
Cena (przedsprzedaż): 120 PLN (w tym koszty wysyłki na terenie Polski)
Dofinansowanie: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
O książce:
Historia artystów, wydawców, tytułów prasowych, postaci, albumów. Wszystko, co składa się na dzieje komiksu w jednym z regionów środkowo-południowej Polski. Od średniowiecznych narracyjnych opowieści do internetowych opowieści o komiksach. Publikacja przede wszystkim obejmuje okres od 1850 r. (wydanie pierwszego komiksu w języku polskim) do 2024 r. Obszernie zarysowane zostało tło społeczne, ekonomiczne i polityczne powstawania krótkich (oraz dłuższych) komiksów w Kielcach i okolicy – od niewymuszonej satyry do propagandy, od slapsticku do magii i kosmicznych lotów oraz pierwszego festiwalu komiksowego w Polsce. Koziołek Matołek, Kamerton Poduszka, Hipolit Wyżerko, Jan Chryzostom Pasek i Hrabia Monte Christo, Yorgi, Sierżant “Cień”, Delta-800, Pająk Edward w jednym, obszernym tomie.