in

Retro

Łukasz Ryłko

Bardzo lubię komiksy nieoczywiste takie, które ciężko jest zaszufladkować. Przyznaję również, że cieszę się gdy mam możliwość do powrotów sentymentalnych do komiksów i książek, które już wcześniej czytałem, ale przez lata do nich nie wróciłem. Kultura Gniewu albumem Retro przypomniała o wydanych 15 lat temu Śmiercionośnych. I tak jak wtedy komiks mnie zauroczył, tak nostalgicznie wróciłem do tamtych czasów. Komiks dobrze się zestarzał, a tutaj wydawnictwo dorzuciło nam dodatkowe historie i przedstawiło to w większym formacie.

Osoby, które po raz pierwszy się zetkną z tym autorem, mogę jedynie zachęcić do przeczytania. Chociaż, może być to słowo nad wyraz użyte w tym znaczeniu. Retro opiera się głównie na grafice, gdyż tekstu jest tutaj naprawdę niewiele. Czy przez to cokolwiek on traci? W mojej skromnej opinii nie. Pod kątem plastycznym historie wyglądają genialnie. Każdy rysunek jest dopracowany z wyjątkowym pietyzmem, a  zdecydowanie doskonale można się bawić, wgryzając się w szczegóły w nich ukryte. Autor ewidentnie włożył dużo pracy w swoje rysunki, tworząc absurdalny świat pełen dziwnych postaci. Kreski są bardzo specyficzne, jednocześnie delikatne, ale tworzące lekko depresyjny klimat. Jednocześnie też są przytłaczające i niezwykle czytelne. Autorowi udało się zbudować idealny balans pozwalający pochłonąć się samym historyjkom.

A mini opowiadania, które tutaj znajdziemy, są naprawdę wyjątkowe. Na pierwszy rzut oka, każda z opowieści jest osobną historią, dopiero po chwili orientujemy się, że to wszystko dzieje się w jednym świecie, a poszczególni bohaterowie pojawiają się gościnnie w innych kadrach kolejnych opowieści. Czasami pojawiają się na bliskim, drugim planie, czasami ledwo migną w tle.

Autor przedstawił bardzo spójny świat. Wszystko tutaj ma swój cel i nic nie dzieje się przypadkowo. Co więcej, korzystając z bardzo ograniczonej ilości słów, opowiedział poruszające historie i przedstawił bohaterów każdej z nich. I tak spotkamy się między innymi z chłopcem chcącym się odegrać na śmierci za zabranie jego zwierzaka, z kobietą chcącą przeżyć szaloną noc i rozświetlić swoje szare życie czy z osobą, która jest chętna oddać swoją duszę w zamian za talent. Co w tym wszystkim będą robić bojowe gryzonie, dlaczego diabeł da się złapać w pułapkę, co sprawi, że zawali się gigantyczny budynek hotelowy? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w tym albumie.

To niezwykle inteligentny komiks, poprowadzony genialnie, wizualnie nieoczywisty. Dobra propozycja na jesienny wieczór. Osobiście, mam lekki niedosyt po przeczytaniu, bo ledwo zacząłem, szybko mnie wciągnęło, a tu już skończyłem.

Kultura Gniewu po raz kolejny pokazała, ze ma nosa do wydawania wyjątkowych pozycji.

Polecam.

Dane techniczne:

  • Wydanie: 2022
  • Autor: Łukasz Ryłko
  • Typ oprawy: Miękka
  • Wydawca – Kultura Gniewu
  • Liczba stron 96
  • ISBN 978-83-67360-10-4
  • Cena okładkowa 69,90

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier oraz otwarcie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Spotkanie z Falauke