in , ,

Seminarium “Światy alternatywne w serialach” [Zielona Góra]

Już 30 maja 2018 o godz. 15. 00 w auli Biblioteki Uniwersyteckiej (al. Wojska Polskiego 71, Zielona Góra) odbędzie się III seminarium z cyklu Zielonogórskie Spotkania Popkulturalne. Majowe spotkanie przebiegać będzie pod hasłem Światy alternatywne w serialach.

W programie wysłuchamy trzech wystąpień:
dr Katarzyna Grabias-Banaszewska: Druga strona – odbicie – przyszłość. Rzecz o definicji uniwersum paralelnego
dr Kamila Gieba: Świadomość androida. “Westworld”, czyli cybernetyczny Dziki Zachód
mgr Jesica Woźniak: Wszystko dzieje się teraz. Pętla czasu w serialu “Dark”


Zielonogórskie Spotkania Popkulturalne to cykliczne otwarte seminaria poświęcone szeroko pojętej kulturze popularnej. Każde z comiesięcznych spotkań dotyczy konkretnego obszaru, zagadnienia lub motywu obecnego we współczesnej popkulturze. Pomysł zorganizowania ZSP narodził się podczas zebrania Koła Naukowego Doktorantów Literaturoznawców UZ w listopadzie 2017 roku. Członkowie Koła naukowo zajmują się różnymi tematami, ale wszystkich ich łączy właśnie popkultura – chociażby dlatego, że wszyscy w niej uczestniczą. W tym właśnie tkwi jej potencjał – seminaria dotyczące kultury popularnej mogą zgromadzić studentów i doktorantów właściwie wszystkich kierunków humanistycznych (i nie tylko humanistycznych). Przekonanie to okazało się słuszne: w organizację spotkań włączyły się Koło Naukowe Gildia Demiurga i Koło Naukowe Literaturoznawstwa Kognitywnego. Wszystkie trzy koła działają w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

Zwycięzcy Nagrody Wielkiego Kalibru 2018

Amazing Spider-Man – tom 3: Spiderversum [Recenzja]