in , , , ,

Spotkanie z Beatą Pytko

Wracają lajwy na Kanale Książkowym! Pierwszą gościnią po przerwie będzie Beata Pytko, autorka komiksu Mord na dzielni, który ukazał się nakładem Kultury Gniewu w maju tego roku. Spotkanie z autorką odbędzie się 5 czerwca o godz. 18.00, poprowadzi je Marta Kostecka.

O autorce

Komiksiara, warszawianka, z wykształcenia architektka. Obroniła pracę magisterską o blokowiskach i urbanistyce miast z filmów sci-fi. Uciekła z architektury, żeby szukać spełnienia w komiksie. Jej debiut „Mord na dzielni” porusza tematy gentryfikacji i wypalenia zawodowego. W przerwach od dużych projektów tworzy krótkie formy do zinów. Skupia się na zagadnieniach socjologii miasta i zdrowia psychicznego. Prywatnie psiara, perkusistka, szefowa (własnej) kuchni.

O komiksie

Komiksowy, kryminalny esej o zmianach, jakie zachodzą we współczesnych miastach. 

Młoda architektka Max przeżywa zawodowy kryzys. Nie może odnaleźć się w świecie wielkich inwestycji, ambitnych deweloperów i morderczej walki o atrakcyjne miejskie działki pod nowe apartamentowce. Szczególnie że wszystko to prowadzi do rozpadu lokalnych społeczności.

Znikające bazary i lokale rzemieślników, kamienice płonące zupełnie nieprzypadkowo, szczelne płoty zmieniające okolicę w labirynt, widmo nowych budynków zamiast skweru czy placu zabaw między blokami. 

Max z niepokojem obserwuje, jak zmienia się jej dzielnica, a potrzeby dotychczasowych mieszkańców są ignorowane. Wkrótce odkrywa też podejrzany związek pomiędzy swoją pracą a incydentami w sąsiedztwie i postanawia sprawdzić, kto za nimi stoi.

Nasze miasta zmieniają się w sposób, który czyni je coraz mniej przyjaznymi dla zwykłego człowieka. Dzieje się to zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w metropoliach. Beata Pytko, eksarchitektka, uchyla rąbka tajemnicy i w fabularyzowany sposób opowiada o tym, jak powstają wielomilionowe inwestycje i jaką cenę płacą za to osoby postronne. Myślę, że jest to artystka, której pracę warto obserwować. Ja na pewno będę.

Anna Krztoń

Patronat nad wydarzeniem objęła Kultura Gniewu i portal betoniarka.net.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Opowieści Grabarza [recenzja]

Rahan – syn czasów mroku [Z półki zdjęte]