in , , ,

Stopař – Prázdninový příběh vesnického kluka [Z półki zdjęte]

Dzisiaj zdjąłem z półki czeską serię komiksową Stopař – Prázdninový příběh vesnického kluka

Autostopowicz – Wakacyjna historia wiejskiego chłopca

Ot taka sobie moralizatorska opowiastka.

Mała wioska w górach. Głównym bohaterem jest miejscowy chłopiec Matěj, miłośnik przyrody. Równie ważną rolę odgrywa w historii dwójka nieco starszych od Matěja włóczęgów, którzy za nic mają przyrodę. Wreszcie pojawia się przyjezdna grupa harcerzy. Między Matějem i harcerzami z jednej strony a włóczęgami z drugiej, dochodzi do różnego rodzaju sprzeczek, z których jedna kończy się niegroźnym wypadkiem. Przepędzeni włóczędzy udają się w niedozwolone miejsce w górach, gdzie zostają uwięzieni w wyniku burzy. Całość kończy się dobrze dla wszystkich. Uratowani włóczędzy, oczywiście, zrozumieli swoje błędy i przeprosili za swoje złe zachowanie.

Scenariuszowo komiks nie wyróżnia się niczym specjalnym. Graficznie jest całkiem ciekawy. Jednak do zakupu skłoniła mnie forma wydania. Każdy tomik serii ma postać rozkładanej, kartonowej harmonijki czytanej po obu jej stronach. Nigdy wcześniej nie widziałem takiego wydania.

Seria Stopař (Autostopowicz) składa się z sześciu tomików po 12 stron każdy. Jej wydawcą było ČTK Pressfoto z Pragi. Scenariusz napisał Ivo Pechar a rysunki wykonał Jiří Petráček.

Na stopce wydawniczej nie podano roku wydania, ale było to w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku.

Oryginalnie tekst ukazał się na profilu Z półki zdjęte 23 kwietnia 2020

Adam Święcki — gość Kanału Książkowego

Krew z krwi [recenzja]