in , ,

Upgrade Soul — recenzja komiksu

Opis wydawcy jest dość lakoniczny — znajdziecie go na końcu tego wpisu. Tymczasem już z okładki i pierwszych stron komiksu wołają do nas cytaty z recenzji od zachwyconych recenzentów i informacje o nominacjach do mnóstwa nagród komiksowych. Lawina pochwał zalewa nas jeszcze zanim dobrze otworzymy Upgrade Soul. Czy słusznie?

Starsze małżeństwo decyduje się na udział w eksperymentalnej terapii, która przywróci im siły, młodość i sprawność. Jest to dla nich szansa nie tylko na przedłużenie życia, ale i, być może, na powiększenie rodziny. Niestety, w trakcie zabiegu nie wszystko idzie zgodnie z planem. To pobieżne streszczenie zawiera równocześnie wszystko, co w komiksie zawarte, jak i nic. Bo akcja, która w nim się dzieje jest wtórna do tego, co się dzieje we wnętrzach naszych bohaterów i bohaterek.

W różnych miejscach możecie znaleźć informację, że to komiks science fiction. No cóż, to z pewnością prawda, ale nie nastawiajcie się szczególnie na to, że ma to jakiekolwiek znaczenie dla fabuły. Możecie spotkać też określenie horror — i ponownie, rzeczywiście znajdziecie tu cechy tego gatunku (zwłaszcza body horror), ale ponownie, nie jest to szczególnie istotne.

Komiks jest olśniewający wizualnie. Barwny, dopracowany, tam, gdzie trzeba pełen szczegółów, a tam, gdzie trzeba — skupiony na emocjach. Plansze spokojne, przemyślane, uporządkowane, prowadzą fabułę z punktu a do punktu b niczego nie pomijając, ale i zbędnie nie przeładowując treścią, nie przegadując. Kolor towarzyszy treści, delikatnie ją wspomagając, nie przytłaczając. Każdy kadr jest przemyślany i dopracowany.

I wiecie co, w zasadzie nie napisałam nic poza jakimiś wprowadzeniami do lektury, bez żadnego pogłębienia, o co tu tak naprawdę chodzi. Bo myślę, że każda osoba, która sięgnie po ten tytuł znajdzie coś innego. Na pewno rozważania o starości, o przemijaniu, ale i ważny element o dyskryminacji, zarówno tej rasowej, jak i związanej z wykluczaniem wszystkich inności. Rozważania o tym, co normalne, co ładne, co akceptowalne. Ale i rozważania o istocie człowieczeństwa, o dobrze i o złu. Poza tym elementy wspomnianego już sf z naciskiem na naukę — trochę naukowego slangu dla wielbicieli tematu, trochę body horroru, chociaż to, co ma nas przerażać jest też rozczulająco urocze.

Komiks wydany jest w kolorze, opatrzony wstępem Darrena Aronofsky’ego oraz posłowiem Karamy Horne, a także obszernym posłowiem samego autora, opowiadającego niemal dwudziestoletnią historię powstawania komiksu. Ostatecznie otrzymujemy 264 strony komiksu oraz wspomniane dodatki. Kawał lektury wart naszej uważnej analizy. Ciekawi mnie co Wy w nim znajdziecie.

Scen. i il.: Ezra Claytan Daniels
Wyd.: Nagle Comics

Seria: Upgrade soul
Format: 165 × 265 mm
Liczba stron: 294
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13:9788367725156
Data wydania: 20 grudnia 2023

Opis wydawcy

Z okazji czterdziestej piątej rocznicy ślubu, Hank i Molly poddają się eksperymentalnej procedurze odmładzania. Niestety wyniki nie spełniają ich oczekiwać, stają się mocno zdeformowanymi, a jednocześnie intelektualnie i fizycznie doskonalszymi kopiami samych siebie. Czy oryginalni Hank i Molly mogą istnieć w tym samym świecie co ich upgradowane klony?

Upgrade Soul skupia się na tematach związanych z technologią, etyką i tożsamością. Podobnie jak wydane niedawno Contrition, pod płaszczykiem atrakcyjnej formalnie gatunkowej opowieści dostajemy zniuansowaną, głęboką i refleksyjną historię, w której autor zadaje ważkie pytania: Co kształtuje naszą tożsamość? Pojemność mózgu? Fizyczność? Wspomnienia? A może coś zupełnie innego? I czy będąc nową, udoskonaloną wersją samego siebie nadal pozostajemy sobą?

O autorze

Ezra Claytan Daniels jest pisarzem i ilustratorem mieszanej rasy, znanym z twórczości w różnych dziedzinach sztuki, takich jak komiksy, animacja i projekty multimedialne. Jego pierwsza seria powieści graficznych, “The Changers”, zapoczątkowała karierę, w której współpracował nad grami wideo, dokumentami i animacjami.

Ezra pracował wcześniej jako grafik sądowy, a potem projektował interfejsy użytkownika, w tym dla pierwszej aplikacji do adnotacji PDF, iAnnotate PDF. Jest też twórcą widowiska “The Comic Art Battle” oraz serii komiksowych kartek okolicznościowych “Loaded Blanks Greetings”.

Jego powieść graficzna “Upgrade Soul” zdobyła wiele nagród i była wystawiana na festiwalach na całym świecie. Współpracował też przy stworzeniu “BTTM FDRS”, kolejnej powieści graficznej, która również zdobyła uznanie i jest w trakcie adaptacji na film.

Obecnie Ezra mieszka w Los Angeles, gdzie pracuje nad scenariuszami do filmów i seriali, takich jak “Doom Patrol” dla HBO Max i “Lightyears” dla Amazon.

Biogram na podstawie strony autora.

Recenzja powstała dzięki współpracy reklamowej z Wydawnictwem Nagle Comics.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Potwór z Bagien. Zielone piekło [recenzja]

Scream Comics – zapowiedzi wydawnicze wrzesień 2024