W ten sposób znikam Mirion Malle (wyd. Kultura Gniewu) to komiks o depresji. I zanim westchniecie „znowu ta depresja?”, to ja powiem, że o depresji pisze się coraz więcej, ale wciąż za mało. Bo może ona przybierać naprawdę różne oblicza. Jedno z nich poznajemy w tej historii.
Depresja nie musi być niemożnością podejmowania jakichkolwiek działań poza próbami samobójczymi. Wiele osób z depresją pracuje, spotyka się ze znajomymi i pozornie funkcjonuje jak każda inna. Tak właśnie jest z główną bohaterką komiksu, Clarą. Na część etatu pracuje zawodowo (niekoniecznie jest to praca marzeń), a w wolnych chwilach stara się pracować nad książką, na którą ma zlecenie. Tylko jest to coraz trudniejsze, relacje z innymi ją męczą, dręczą ją wspomnienia niedawnego związku i życie generalnie zaczyna być mocno przytłaczające. Stara się coś z tym zrobić, ale terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, poza tym kosztuje majątek. Pętla nieznośnej codzienności zaczyna się zacieśniać, a demony przeszłości coraz niżej kołują nad jej głową… W końcu musi coś pęknąć.
Ta atmosfera coraz większego przytłoczenia, emocje wylewające się z kolejnych plansz powodują, że naprawdę można zrozumieć, że jak masz niby zwyczajne życie i w miarę ogarniasz codzienność, to nie znaczy, że wymyślasz sobie problemy, a depresja to tylko wymówka. Tak może i bardzo często tak właśnie wygląda prawdziwa depresja.
Mimo gęstej atmosfery i pozornie powolnej akcji (bo mamy tu tylko zmagania z codziennością, bez dramatycznych zwrotów akcji), komiks czyta się szybko, a fabuła naprawdę wciąga. Nie bez znaczenia jest ciekawa kreska autorki — między poetyckimi, delikatnymi okładkami kryją się czarno-białe plansze z kadrami wypełnionymi pozornie prostym rysunkiem, ale doskonale odzwierciedlającymi współczesność i ukazującym wewnętrzne zmagania bohaterki.
Mirion Malle jest twórczynią, które lubię nazywać zaangażowanymi. Świadczy o tym zresztą także tematyka depresji, do której sięga w komiksie. Często pisze o mechanizmach patriarchatu, o reprezentacji płci, o dyskryminacji i to też rzutuje na ten utwór. Nie są to zagadnienia ani łatwe, ani przyjemne, dlatego nie spodziewajcie się prostych odpowiedzi. To komiks trudny, lektura bywa momentami bolesna, jesteśmy zalani trudnymi emocjami bohaterki, ale ostatecznie pojawia się ulga i moment takiego oczyszczenia. Przygotujcie się więc na niełatwe zmagania, ale ostatecznie naprawdę warto.
Ważne!
Podejrzewasz depresję u siebie lub bliskich? Pamiętaj, że nie jesteś samx! Poniżej lista przydatnych numerów telefonu, z których możesz skorzystać, jeśli potrzebujesz:
- 116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00 - 116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu - 800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00 - 121 212
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu - 22 635 09 54
Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
Opis wydawcy
Przejmująca opowieść o radzeniu sobie z traumami i psychicznymi problemami.
Clara ma dwadzieścia kilka lat, przyjaciół, opublikowaną książkę, pracę, którą lubi i szefa, którego lubi znacznie mniej. Jej była dziewczyna wrzuca radosne zdjęcia w sieci, terapeutka milczy, a pewne zdarzenie z przeszłości nie pozwala o sobie zapomnieć.
W swoim komiksie Mirion Malle, rysowniczka i scenarzystka z Francji, przygląda się temu momentowi w życiu, kiedy wszystko zaczyna się wymykać i przytłaczać, a próby zaradzenia kolejnym kryzysom przestają się sprawdzać.
To opowieść o stanie zapadania się i mimo wszystko walki o siebie, o szukaniu wsparcia, a zarazem wycofywaniu się ze świata. „W ten sposób znikam” pozwala dostrzec te sprzeczności i zrozumieć, co może się dziać z osobą, która doświadcza depresji, i jak do niej dotrzeć, by pomóc.
Dodatkowe informacje
Scenariusz i rysunki: Mirion Malle
Przekład: Katarzyna Koła-Bielawska
Redakcja: Karolina Gębska
Tytuł oryginału: C’est comme ça que je disparais
Wydawca oryginału: La Ville Brule
Wydawca polski: Kultura Gniewu
Wydanie I
ISBN 978-83-67360-43-2
Data wydania: 18 sierpnia 2023
Stron: 208
Oprawa: miękka
Format: 165 × 235 mm
Druk: czarno-biały
#współpracarecenzencka