in , ,

Wieża. Mroczne miasta [Recenzja]

Schuiten – Peeters

 

Wydawnictwo „Scream Comics” uraczyło nas jedną z części serii Mroczne miasta wydawanej od lat osiemdziesiątych XX wieku. Każdy z tomów jest indywidualną opowieścią, które jedynie co łączy, to fakt, że główna oś historii krąży wokół budowli i budynków wszelkiego rodzaju. Seria zdobyła wielkie uznanie w krajach frankońskich i genialnie, że do Polski też zawitała. Ale skupmy się na tym konkretnym komiksie. Zanim przejdziemy do fabuły warto wspomnieć o rysunkowej stronie. A ta jest wybitna. Rysunki są przeładowane wręcz detalami.

Kreska jest bardzo dokładna, wszystko jest idealnie odwzorowane. Widać bardzo wyraźnie zamiłowanie rysownika do architektury, bo wszelkie elementy budynków są rysowane ze szczególnym pietyzmem i uwagą. Wprawne oko wychwyci wiele znanych budynków na poszczególnych kadrach. Ilość szczegółowości i widocznej pracy autora mogą przyprawić o zawrót głowy. Komiks wizualnie i estetycznie wygląda po prostu doskonale. Nawet kartkując ten album, komiks będzie się zwyczajnie wybijał pośród innych. Rozplanowanie kadrów, wykorzystywanie elementów z bardzo klasycznego malarstwa czy też wstawienie w historię machin Leonarda da Vinci, sprawia, że komiks na pierwszy rzut oka wygląda na starannie przemyślany.

Rysownik wykonał kawał tytanicznej wręcz pracy i stworzył monumentalne dzieło. Wizualnie wygląda po prostu bardzo dobrze i ciężko przyczepić się do czegokolwiek. Piorunująco wyglądają kadry gdzie czarno-biały komiks nagle nabiera kolorów, gdy nasi bohaterowie oglądają obrazy, czy też zakończenie.

Czy scenariusz dobrze uzupełnia rysunki? Zdecydowanie tak. Od razu warto wspomnieć, że nie jest to łatwa lektura. Zbudowano tutaj bardzo skomplikowany i niemal niekończący się świat. Historia zaczyna się gdy główny bohater Giovanni Battista konserwator trzeciej kategorii, latami naprawiania swojego sektora wieży coraz bardziej się frustruje. Jeżeli nasz bohater wizualnie kogoś wam przypomina, to macię rację. Wygląd zewnętrzny wzorowany był na Orsonie Welles’ie. Nie mogąc doczekać się inspektora, który sprawdzi poziom jego pracy, postanawia opuścić swój sektor.
A nadzorował przestrzeń, która wydaje się nie mieć granic. Podróż w inną część wieży to prawdziwa wyprawa. Tytułowa wieża wydaje się nie mieć początku ani końca. Miejsca starannie odrestaurowane, poprzedzają takie które wyglądają jak totalne ruiny. Podróż odbywać się będzie m.in. przy użyciu własnoręcznie zbudowanej machiny przypominającej spadochron. Dzięki niemu dotrze do pozostałych osób zamieszkujących tytułową wieżę, a które wspomogą go w jego dalszej podróży. Pozna Eliasa który podzieli się swoją wiedzą i Milenę, która będzie jego towarzyszką, nie tylko podróży. A cel postawił sobie ambitny, by poznać tajemnicę wieży i przemierzyć ją całą. Budowla jest na tyle wielka, że nawet jej mieszkańcy, nie wiedzą dokładnie jak ona wygląda. Elias pokazuje obrazy Giovanniemu jak potencjalnie mogłaby wyglądać tytułowa budowla, a nasz bohater przemierzy ja od dołu do góry. Nie zamierzam zdradzać dalszej części fabuły, ale mogę ze spokojem polecić i powiedzieć, że się nie zawiedziecie. Akcja obfituje w dużą ilość niespodziewanych zwrotów.

Album uzupełniają wyjaśnienia autorów odnośnie inspiracji dla poszczególnych miejsc, albumów i postaci. Skąd się wziął Orson Welles i dlaczego główny bohater nazywa się Giovanni Battista.

Album na pewno wybija się pośród innych komiksów obecnie dostępnych. Mimo iż oryginalnie wydany ponad trzydzieści lat temu, nie zatracił nic ze swojej wymowy. Świetnie, że wydawnictwo Scream Comics postanowiło wydać tą serię w Polsce. Dostępne są dwie części i zgodnie z tym co można wyszukać na ich profilu na facebooku, trwają prace nad kolejnymi albumami.

Warto, bo to kawał solidnego komiksu, tak innego i tak fascynującego.

Dane techniczne:

  • Scenarzysta: Benoît Peeters
  • Ilustrator: François Schuiten
  • Tłumacz: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Scream Comics
  • Format: 235×295 mm
  • Liczba stron: 112
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: cz-b
  • ISBN-13: 9788366291713
  • Data wydania: 7 kwiecień 2021
  • Cena: 89,99 zł

 

Dylan Dog – Strefa mroku [Recenzja]

Spider-Man: Ostatnie łowy Kravena [Recenzja]